Wakacje za granicą. Zobacz poradnik Edulandii.

O czym należy pamiętać podczas zagranicznych wakacji? Na co zwracać uwagę? Edulandia poleca mini poradnik.
Egipt Egipt Fot. Wojciech Kardas Agencja Wyborcza.pl

Egipt

Stolica: Kair

Waluta: funt egipski (EGP), 1 EGP = 100 piastrów;

Język urzędowy: arabski

Inne języki: w hotelach można się porozumieć po angielsku, sprzedawcy najczęściej znają po kilka słów w wielu językach, ale nie jest to płynna komunikacja

Aby wjechać do Egiptu konieczna jest wiza. Można ją otrzymać na lotnisku bezpośrednio po przylocie. Co ważne - jest ona płatna - trzeba liczyć się z wydatkiem 25 USD. Taka wiza turystyczna wydawana jest na 30 dni. Koniecznym dokumentem podróży jest również paszport.

KLĄTWA FARAONA

Nie ma obowiązkowych szczepień, natomiast aby uniknąć słynnej klątwy faraona, czyli denerwującego zatrucia pokarmowego, które może skutecznie zepsuć cały wyjazd, należy często myć ręce, pić tylko przegotowaną wodę (zalecane jest również stosowanie przegotowanej wody do mycia zębów), a także dokładne mycie owoców i warzyw. Jedzenie hotelowe najczęściej nie jest problematyczne, ale trzeba uważać na smakołyki oferowane na straganach czy przydrożnych sklepikach.

Co ważne, jeśli już ktoś nabawi się klątwy faraona warto wybrać się do egipskiej apteki (ale koniecznie musi to być apteka, a nie bazarek), ponieważ lokalne leci na taką przypadłość okazują się bardzo skuteczne.

KOMUNIKACJA

Podróżowanie po kraju najlepiej ograniczyć do zorganizowanych wycieczek, pomiędzy miejscowościami można poruszać się taksówkami, ale konieczne jest wcześniejsze ustalenie ceny, inaczej kwota może okazać się niebotyczna. Mało sensowne jest wypożyczanie samochodu - ilość wypadków i stłuczek jest w Egipcie duża, a miejscowa kultura jazdy jest zupełnie inna od polskiej.

KULTURA

Ze względu na różnice kulturowe trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze (zasłaniającym kolana i ramiona) szczególnie przy zwiedzaniu meczetów. Lepiej również nie spacerować samotnie (dotyczy to szczególnie kobiet) ponieważ miejscowi stają się nachalni.

Cypr Cypr Fot. shutterstock

Cypr

Stolica: Nikozja (Lefkosia)

Waluta: EURO

Języki urzędowe: grecki, turecki

Inne języki: angielski

Jeżeli chcesz zatrzymać się na Cyprze do 90 dni wystarczy paszport albo dowód osobisty. Na Cypr można dostać się tylko przez porty lotnicze w Larnace i Pafos i przejścia morskie (w Larnace, Limasol, Pafos i Latchi). Wjazd od strony tureckiej traktowany jest jako nielegalny.

KOMUNIKACJA

Sieć autobusowa nie jest zbyt rozbudowana, autobusy kursują zaledwie kilka razy dziennie między głównymi miejscowościami. Alternatywą może być wypożyczenie samochodu - może to zrobić osoba, która ukończyła 21 lat. Na Cyprze samochody poruszają się ruchem lewostronnym, obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych podczas jazdy. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym jest takie samo jak w Polsce.

KULTURA

Cypr jest dość bezpieczny, nie ma większych różnic kulturowych między Cypryjczykami, którzy zwykle są przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców, a Polakami. Nie ma też większego zagrożenia przestępczością, poza drobnymi kradzieżami.

Francja

Stolica: Paryż

Waluta: euro (EUR)

Język urzędowy: francuski

Jedynym dokumentem koniecznym do wyjazdu do Francji jest dowód osobisty.

KOMUNIKACJA

Francja honoruje polskie prawo jazdy, warto więc wypożyczyć samochód, choć autostrady są płatne, a w każdym samochodzie obowiązkowe jest posiadanie alkomatu. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym jest takie samo jak w Polsce. Co ważne - przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h powoduje natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy!

Francja ma bardzo dobrze rozwinięty system komunikacji miejskiej więc warto rozważyć podróże pociągami czy metrem.

Francja jest krajem bezpiecznym, należy uważać jedynie na częste kradzieże kieszonkowe w tłocznych miejscach (jak metro i centra miast).

Grecja

Stolica: Ateny

Waluta: euro (EUR)

Język urzędowy: grecki

Inne języki: angielski, francuski

Na terenie Grecji również wystarczy tylko paszport. Z kolei na podstawie polskiego prawa jazdy można prowadzić samochody w Grecji.

Stosunkowo łatwym środkiem komunikacji po Grecji jest transport wodny. Osoby wybierające się na wczasy na jedną z odległych wysepek muszą liczyć się z tym, że dotarcie na miejsce umożliwi dopiero prom/wodolot/motorówka. Dla osób posiadających uprawnienia, dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie łodzi - dobrze jest, jeśli uprawnienia posiadają przynajmniej dwie osoby.

KOMUNIKACJA

Komunikacja wewnątrz wysp jest już sprawą umowną - na wielu wyspach co prawda kursują autobusy, ale nie sposób znaleźć aktualnego rozkładu jazdy. Ze względu na to, że czas płynie tam nieco wolniej, mieszkańcy niezbyt się tym faktem przejmują. W takiej sytuacji dobrze jest znaleźć taksówkę, która pozwoli dotrzeć do właściwego miejsca w przewidywalnym czasie.

KULTURA

Grecja jest dość bezpiecznym krajem, jednak widać objawy kryzysu gospodarczego - kradzieże zdarzają się szczególnie w komunikacji miejskiej i w miejscach zatłoczonych.

Wymarzone przez Polaków kraje na majówkę 2014. Miejsce 1: Hiszpania Wymarzone przez Polaków kraje na majówkę 2014. Miejsce 1: Hiszpania fot. Shutterstock

Hiszpania

Stolica: Madryt

Waluta: euro (EUR)

Język urzędowy: hiszpański (w niektórych regionach urzędowymi językami są także: baskijski, galicyjski, kataloński)

Na podstawie dowodu osobistego można wjechać zarówno do Hiszpanii kontynentalnej, jak i na Wyspy Kanaryjskie.

KOMUNIKACJA

By poruszać się samochodem po Hiszpanii wystarczy prawo jazdy. Obowiązują wysokie kary za nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa, przy czym policja nie wystawia mandatów kredytowanych na samochody z zagranicznymi rejestracjami - mandat trzeba zapłacić w gotówce.

KULTURA

Na lotniskach kontrole są szczegółowe ze względu na zagrożenie terrorystyczne, jednak codzienne życie w Hiszpanii dla turystów wygląda najczęściej sielankowo. Trzeba jedynie uważać na drobne kradzieże.

Stambuł, Turcja Stambuł, Turcja fot. Shutterstock

Turcja

Stolica: Ankara

Waluta: LIRA TURECKA (TL, TRY)

Język urzędowy: turecki

Aby wjechać do Turcji konieczne jest posiadanie paszportu i wizy (co ważne - paszport musi mieć przynajmniej jedną wolną stronę, inaczej wiza nie zostanie wydana). Wizę można uzyskać na platformie internetowej E-visa i opłacić kartą kredytową (koszt to 20 USD). Wizę można również otrzymać po przylocie do Turcji, wtedy opłata wynosi już 30 USD.

Ze względu na różnice kulturowe a także zdarzające się akty przemocy, należy uważać podczas korzystania ze środków komunikacji miejskiej albo w miejscach publicznych.

KOMUNIKACJA

Możliwe jest wypożyczenie samochodu, ale nie należy pozostawiać paszportów ?w zastaw?. Lepiej nie korzystać również z wypożyczalni, która nie jest oficjalnie zarejestrowana.

KULTURA

Ze względu na to, ze Turcja jest krajem muzułmańskim, turyści wychodząc z hoteli i w miejscach publicznych powinni ubierać się w sposób odpowiedni (zakrywając ramiona i kolana). Szczególnie ważne jest to w świątyniach. Podobnie jak w Egipcie kobiety nie powinni podróżować czy choćby chodzić po ulicy samotnie, bo mogą być narażone na zaczepki i nieprzyjemności ze strony mieszkańców.

Więcej o: