Spędź udane lato w mieście!

Choć za oknem niezbyt ciepło i czasem pada deszcz, miasta zorganizowały wiele atrakcji, dzięki którym latem nie można się nudzić!
Sport uczy dzieci, jak lepiej zarządzać swoim czasem Sport uczy dzieci, jak lepiej zarządzać swoim czasem Fot. shutterstock

Na sportowo - Warszawa

Tegoroczne lato w mieście można spędzić na sportowo. Przygotowano 69 obiektów sportowych i 27 basenów w różnych dzielnicach Warszawy, w których będzie można poćwiczyć oraz aktywnie spędzić czas.

Ponadto, stok narciarski Szczęśliwice zaprasza wszystkich chętnych do nauki jazdy na nartach i deskach snowboardowych. W skateparku w ośrodku Jutrzenka będzie możliwość nauki jazdy na rolkach, deskorolkach oraz BMX pod okiem profesjonalistów.

Park Kultury w Powsinie zaprasza do korzystania z kręgielni, pływalni oraz wypożyczania sprzętów sportowych.

Półkolonie

Półkolonie są formą wypoczynku w grupie dla dzieci od lat 3 i nastolatków. Podobnie jak na koloniach wczasowicze korzystają z atrakcji, są pod stałą opiekę wychowawców, mają zapewnione wyżywienie, jednak popołudniami wracają do swoich domów. To doskonała okazja na zabawę i naukę, rozwój, poznawanie nowych rzeczy i miejsc, kontakt z rówieśnikami.

Rodzajów półkolonii jest mnóstwo i można je dopasować do potrzeb oraz zainteresowań dziecka. Są to m.in. półkolonie w klubie sportowym, w placówkach edukacyjnych, w placówkach artystycznych lub w centrum rozrywki.

Księga dżungli. Teatr Pinokio Księga dżungli. Teatr Pinokio Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl Marcin Stepien

Pełna kultura

Tegoroczna oferta edukacyjno-kulturalna dla dzieci i młodzieży w wieku 3 - 19 jest bardzo szeroka. Centrum Nauki Kopernik zorganizowało 2200 bezpłatnych biletów, podobnie warszawskie ZOO, które oferuje 1200 biletów dla najmłodszych gości.

Muzeum Narodowe oraz Zamek Królewski w Warszawie zaproponowały 90 tematycznych lekcji muzealnych. Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza na spotkania, których celem jest przybliżenie istoty współczesnej sztuki.

Zainteresowanych historią zapraszają Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Warszawy. To tylko niektóre z możliwości, które miasto oferuje uczniom.

Inauguracyjny piknik "Bądź bezpieczny latem w mieście" przygotowują warszawskie służby mundurowe oraz Muzeum Narodowe,  Muzeum Przemysłu i Techniki, MUKS Sparta Warszawa, Stołeczna Estrada i wiele innych organizacji oraz fundacji.

Dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych czeka mnóstwo atrakcji, m.in. prezentacje specjalistycznych pojazdów, symulatory, pokazy technik i taktyk interwencyjnych, zawody sportowe, gry i zabawy terenowe. Piknik ma na celu edukowanie dzieci i młodzieży, jak zadbać o bezpieczeństwo, i to nie tylko latem.

Kolonie dla dzieci nad Maltą Kolonie dla dzieci nad Maltą Fot. Maciej Urbanowski / Agencja Wyborcza.pl

Łódź i Katowice

Łódź

Letnią ofertę atrakcji i półkolonii w Łodzi przygotowały ośrodki sportowe, placówki kulturalne, organizacje pozarządowe i miejskie jednostki. Miasto proponuje dzieciom i młodzieży lato Zielonej Łodzi, w ramach którego organizowane są różnorodne zajęcia, wycieczki rowerowe, pikniki, koncerty, warsztaty ? wszystko na świeżym powietrzu w parkach i skwerach.

Katowice

Szeroką ofertę dla dzieci i młodzieży przygotowały Katowice. Uczniowie mogą korzystać z zajęć w miejskich ośrodkach sportowych, domów kultury, świetlic i klubów środowiskowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

Wyjątkowe atrakcje zaproponowały takie instytucje jak: Śląski Teatr Lalki i Aktora ?Ateneum?,  Muzeum Historii, Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Miejska Biblioteka Publiczna, Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz kopalnia KWK Wujek.

Chorzów, 25 maja. Piknik integracyjny w śląskim zoo Chorzów, 25 maja. Piknik integracyjny w śląskim zoo Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl

Wrocław i Kraków

Wrocław

Na wrocławskich uczniów czekają zajęcia w szkołach. 24 placówki edukacyjne zorganizowały półkolonie dla dzieci i młodzieży. Specjalna ofertę atrakcji przygotowało Muzeum Narodowe we Wrocławiu ? cykl spotkań, które przybliżą gościom historię i istotę sztuki. Na ?Wakacyjne poranki?, czyli krótka lekcję historii, zaprasza Panorama Racławicka.

Kraków

Kraków proponuje uczniom szkół podstawowych ciekawe i rozwijające zajęcia organizowane w placówkach edukacyjnych. Specjalną ofertę przygotował Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, który zaprasza na warsztaty Malej ARTzony - kreatywny recykling,  zajęcia teatralne, informatyczne, sportowe oraz letnie kino. Muzeum Armii Krajowej proponuje ciekawe spotkania z historią.

Lipiec 2013. 756 urodziny miasta. Tadeusz Jędrzejczak wraz z dziećmi  dzwoni z tej okazji w Dzwon Pokoju na Placu Grunwaldzkim. Jedno z dzieci wydaje się być tym niepocieszone Lipiec 2013. 756 urodziny miasta. Tadeusz Jędrzejczak wraz z dziećmi dzwoni z tej okazji w Dzwon Pokoju na Placu Grunwaldzkim. Jedno z dzieci wydaje się być tym niepocieszone Fot. Daniel Adamski / Agencja Wyborcza.pl

Trójmiasto i Lubllin

Trójmiasto

Trójmiasto przygotowało dla uczniów szereg atrakcji kulturowych i artystycznych. Wyspa Skarbów GAK zaprasza do wzięcia udziału w zajęciach sportowych, plastycznych, ceramicznych muzealnych. Proponuje wspólne spacery, letnie kino i teatr.

Ciekawą ofertę muzyczną proponuje Teatr Leśny, który przez całe wakacje zaprasza na koncerty i wydarzenia dla całej rodziny. W Sopocie ruszył projekt Kulturalna Plaża, w ramach którego organizowane są plenerowe spektakle, projekcje filmowe, koncerty oraz spotkania ze znanymi postaciami świata kultury. Kulturalna Plaża to także gratka dla miłośników literatury. Stacja Nowa-Gdynia zaprasza dzieci i młodzież na półkolonie.

Lublin

Lublin zachęca dzieci oraz młodzież do aktywnego spędzania czasu. Proponuje uczniom półkolonie oraz Wakacjadę - 2 imprezy rekreacyjno-sportowe dla najmłodszych, podczas których będzie można, m.in. pograć w miniplażówkę, kręgle, boule, pobawić się w tor przeszkód i strzelać z łuku.

Ponadto, szkółkę żeglarską, wakacyjne rozgrywki piłki nożnej, rugby. Lublin zaprasza do wzięcia udziału w turnieju IV Orlikowe Grand Prix o Puchar Prezydenta Miasta Lublin. W każdy czwartek proponuje spacery z przewodnikiem po Starym Mieście.

Więcej o: