Wybierasz uczelnię? Sprawdź te najlepsze!

Harvard i Stanford najlepsi według Times Higher Education World. Twórcy rankingu zaznaczają, że jest on całkowicie subiektywny, lecz bazuje na opinii najlepszych w swej dziedzinie ekspertów z różnych krajów. W ankietach osoby pytane proszone były np. o podanie piętnastu najlepszych ich zdaniem uczelni lub wymienienie uczelni na którą posłaliby swojego najlepszego studenta na studia podyplomowe. Jeśli porówna się zestawienie ze słynnym rankingiem szanghajskim, nie znajdzie się pomiędzy nimi dużych różnic.
Harvard Harvard Fot.

Harvard University - Massachusetts, Stany Zjednoczone

Harvard to jedna z najbardziej renomowanych uczelni na świecie i jeden z najczęstszych zwycięzców rankingów najlepszych uczelni świata.

Szkoła została założona w 1636 roku. Był to pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskiej w Ameryce Północnej. Harvard posiada najstarszy i największy na świecie system bibliotek (znajduje się w nim 18,9 milionów woluminów).

Na terenie kampusu znajduje się dwanaście budynków mieszkalnych, przy czym każdy dom ma swojego opiekuna oraz swoją historię i tradycję, co sprzyja integracji studentów.

W 1766 na Harvardzie wybuchł protest znany powszechnie jako bunt maślany. Studenci protestowali przeciwko wyjątkowo złej jakości masła. Nie chodziło tu rzecz jasna jedynie o masło, a o generalnie zły stan żywieniowy Harvardu w tamtym okresie.

Innym istotnym wydarzeniem z historii uczelni było wprowadzenie reform przez Charlesa Williama Eliota, które zmuszałyby profesorów do prowadzenia badań, a wiedzę teoretyczną należało łączyć z praktyczną.

Oficjalnym kolorem Harvardu jest ciemnoczerwony. Dlaczego? Otóż Charles Eliot i Benjamin Crowninshield w 1858 zaproponowali, aby w czasie regat ich drużyna nosiła czerwone szaliki, dla odróżnienia od przeciwników. Podczas głosowania kolor ten wygrał nieznaczną przewagą nad kolorem fuksji.

MIT MIT Fot. Soe Lin

Massachusetts Institute of Technology - Massachusetts, Stany Zjednoczone

Massachusetts Institute of Technology został założony w 1861 roku. Studenci pierwszego roku obowiązkowo mieszkają na kampusie głównym. Od starszych studentów się tego nie wymaga, jednak 70% z nich tam pozostaje.

MIT jest uczelnią skoncentrowaną na pracy naukowej i technicznej. Składa się pięciu szkół, w obrębie których istnieje dwieście różnych kierunków. Była to pierwsza na świecie tego typu uczelnia prowadząca badania. Badania prowadzone na MIT zapoczątkowały wiele nowych gałęzi technologicznych, m.in. biotechnologię i nanotechnologię.

Już w 1899 powstało kobiece stowarzyszenie Women's Association założone przez Ellen Richards, wspierające edukację kobiet. W 1814 roku pojawiła się oficjalna maskotka MIT-u, czyli bóbr. Bóbr zwyciężył nad kangurem i słoniem dzięki swoim "umiejętnościom inżynierskim". W 1975 z ramienia MIT powstała organizacja Chocolate City mająca na celu promowanie kultury Afroamerykanów.

Legendą obrosły żarty studentów MIT-u. Jednym z najbardziej znanych jest ten z 1994. Studenci umieścili wówczas makietę policyjnego samochodu należącego do MIT Campus Police na dachu katedry i wyświetlili na nim napis "Mam przerwę na pączka".

Z MIT związana jest też historia wielu wynalazków. Innowacyjnym rozwiązaniem uczelni było dopuszczenie studentów do badań już po pierwszym roku. Być może dlatego uczelnia wypuściła aż siedemdziesięciu sześciu noblistów. Ostatnio na przykład naukowcy MIT dzięki technologii piezoelektryczności stworzyli włókna, które widzą i słyszą, a także tworzywo polietylenowe przewodzące ciepło lepiej niż metal.

Stanford Stanford Fot. Kazuhisa Otsubo

Stanford University - Stanford, Kalifornia, Stany Zjednoczone

Stanford University powstał w 1885 roku. W ramach Stanford University działają m.in. School of Education, School of Engineering czy wyjątkowo renomowana Graduate School of Business. Oferuje studentom szeroki wybór studenckich organizacji, takich jak Stanfrod Pre-Business Association czy Stanford Solar Car - inicjatywa polegająca na tym, że studenci raz na dwa lata budują samochód napędzany energią słoneczną.

Istnieje też grupa "The Stanford Cardinals" - footballowa grupa Stanford University, która co roku gra tradycyjny mecz ze studentami University of California, zwany "Wielką Grą". Stanford, będąc w czołówce światowych uniwersytetów jest również bardzo znany ze swoich sukcesów sportowych. W ciągu ostatnich piętnastu lat Stanford University zwyciężał za każdym razem w Pucharze Dyrektorów NACDA.

Stanford University oferuje studentom rozwój w każdej dziedzinie. Dla przykładu: osoby zainteresowane sztuką mogą odwiedzić Cantor Center Visual Arts, dla osób zajmujących się sportem stworzono np. Cardinal Athletics. To tylko niektóre z wielu różnych organizacji studenckich. W Stanford University funkcjonuje też Stanford Greek House, składający się z bractw i wspólnot studentów, posiadających własne specyficzne zasady i specyficzny sposób funkcjonowania.

Cambridge Cambridge Fot. Cambridge

University of Cambridge - Cambridge, Cambridgeshire, Wielka Brytania

University of Cambridge został założony w 1209 roku i po Uniwersytecie Oksfordzkim jest najstarszym brytyjskim uniwersytetem. Składa się z kilkunastu niezależnych kolegiów - miejsc, gdzie studenci mieszkają, jedzą, bawią się; w kolegiach także odbywają się zajęcia.

Cambridge posiada największą wydajność naukową ze wszystkich brytyjskich uniwersytetów. Jest też najczęściej cytowanym ośrodkiem badawczym. Z University of Cambridge ściśle jest powiązane zgrupowanie technologiczno-biznesowe Silicon Fen, będące jednym z największych rynków venture capital na świecie.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów University of Cambridge jest coroczny wyścig wioślarski rozgrywający się pomiędzy studentami Cambridge a studentami Oxfordu. Ośmioosobowe drużyny ścigają się na Tamizie. Zawody te odbywają się co roku od 1856 (poza okresami 1915-1919 i 1940-1945). Zawody te cieszą się ogromną popularnością: przykładowo w 2010 roku oglądało je ćwierć miliona widzów. Jednym z bardziej znanych uczestników The Boat Race jest aktor Hugh Laurie.

Niezwykłym aspektem studiów na Cambridge jest możliwość wzięcia udziału w oficjalnych kolacjach, tzw. Formal Hall. Kolacje te mają bardzo uroczysty charakter i odbywają się zazwyczaj w szczególnym czasie, np. w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Po majowych egzaminach studenci mają okazję również wziąć udział w całonocnym balu. May Balls w Cambridge zostały uznane przez magazyn Time za jedne z najlepszych przyjęć na świecie.

Oxford Oxford Fot. Dimitry B

University of Oxford - Oxford, Oxfordshire, Wielka Brytania

Jest to najstarszy uniwersytet krajów anglosaskich. Został założony przed 1167, choć dokładna data założenia nie jest znana. Niektórzy badacze twierdzą, iż uniwersytet mógł powstać nawet przed 1096.

Uczelnia składa się z trzydziestu ośmiu niezależnych kolegiów. System ten wzorowany jest na średniowiecznym systemie Uniwersytetu Paryskiego. Jednym z bardziej znanych jest Ruskin School of Art's, który co roku organizuje wystawę dwudziestu trzech najlepszych absolwentów, tzw. The Degree Show. Pomiędzy studentami kolegiów odbywa się rywalizacja, często w żartobliwej formie: w jednej z lodziarni wisi tablica informująca o tym, którego kolegium studenci zjedli najwięcej lodów.

University of Oxford posiada bardzo rozległe tradycje. Jedną z nich jest tzw. academic dress, czyli rodzaj togi, często bardzo kolorowej połączony z charakterystycznym nakryciem głowy. Jest wkładana przez studentów i absolwentów w czasie wyjątkowych okazji. Tradycje często różnią się w poszczególnych kolegiach.

Jedną ze wspólnych jest tzw. Commemoration Ball i co roku bal ten wydaje inne kolegium. Obowiązkowym elementem stroju na Commemoration Ball jest frak. Za oficjalny sport University of Oxford uważa się żeglugę na szkucie, beznapędowym statku o płaskim dnie.

Berkley Berkley Fot. Eric Chan

University of California, Berkeley - Berkeley, Kalifornia, Stany Zjednoczone

University of California, Berkeley został założony w 1868. Zwyczajowo uczelnię często nazywa się Cal. Składa się z czternastu szkół i kolegiów, m.in. School of Optometry czy Graduate School of Journalism.

Oficjalna maskotką uczelni został w 1941 miś Oski, który swoje imię zawdzięcza słynnemu okrzykowi studentów "Oski-wow-wow!". W czasie każdego wydarzenia sportowego daje występ The University of California Marching Band, która występuje od 1891. Na imprezach sportowych możemy też zaobserwować The UC Rally Committee, grupę osób ubraną w błękit i złoto, uznaną oficjalnie za straż tradycji Kalifornii (California's Spirit and Traditions). Ma ona za zadanie pilnować trofeum Stanford Axe, gdy jest w posiadaniu Cal. Znaną tradycją uniwersytetu są też tzw. card stunts, czyli zaplanowane sekwencje ruchów publiczności podczas meczów, w czasie których podnosi ona różnokolorowe karty. W ten sposób na widowni powstaje konkretny kolorowy obraz.

Uniwersytet jest również słynny z powodu powstałego w 1964 Ruchu Wolności Słowa. Był to protest skierowany w stronę władz uniwersytetu, po tym jak aresztowano studenta Jacka Weinberga, bo nie odmówił pokazania policji kampusu swojego dowodu tożsamości.

Studenci domagali się zniesienia zakazu aktywności politycznej na terenie kampusu, w protestach wzięło udział kilka tysięcy osób. Przy uczelni powstało również znane stowarzyszenie Otwarta Infrastruktura Przetwarzania Rozproszonego Berkeley, które powstało dla projektu SETI@Home zajmującego się poszukiwaniem cywilizacji pozaziemskich.

Princeton Princeton Fot. Antonio Barrera

Princeton University - Princeton, New Jersey, Stany Zjednoczone

Uniwersytet w Princeton został założony w 1746 roku. Znajduje się w małym miasteczku Princeton, około 80 kilometrów od Nowego Jorku. Studenci mają możliwość kształcenia się w zakresie nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych oraz technicznych. Na terenie uniwersytetu znajduje się również sześć uczelnianych budynków mieszkalnych, które studentom oferując również wyżywienie.

Na Princeton University odbywają się stałe, coroczne imprezy takie jak Baccalaurate - prezentacja tradycji różnych religii poprzez śpiew, modlitwę lub odczytanie fragmentów danych lektur czy Community & Staff Day - rodzinna impreza, na której znaleźć można rozrywki dla osób praktycznie w każdym przedziale wiekowym.

Sławą cieszą się klubojadalnie Princeton (rozsławione m.in. przez F.S. Fitzgeralda w jego powieści "Po tej stronie raju"). Do 1991 do najsłynniejszego klubu The Ivy Club nie były wpuszczane kobiety, wówczas wobec Princeton podjęte działania prawne. Ta stosunkowo niedawna sytuacja może zaskakiwać, jeśli przyjrzymy się jak postępowa i tolerancyjna stała się uczelnia teraz (na Princeton University działają m.in. Women's Center czy LGBT Center). Nieoficjalnym hasłem kładącej nacisk na służenie społeczeństwu jest "W służbie narodu i w służbie wszystkich narodów".

W 1930 przy uniwersytecie utworzono Institute for Advanced Study skupiający światową elitę naukową. Do 2007 na terenie uczelni działał również Princeton Engineering Anomalies Research, w którym prowadzono eksperymenty dotyczące najczęściej zjawisk paranormalnych.

Tokyo Tokyo Fot. Jonpel Abe

The University of Tokyo - Tokio, Japonia

Szkoła powstała w 1877 z połączenia dwóch innych: Szkoły Tworzenia i Akademii Medycyny. Uczelnia została stworzona w tzw. epoce Meiji, w czasie której doszło do obalenia systemu feudalnego i dynamicznego rozwoju kraju na wzór krajów zachodnich. Na fali tych zmian powstał Uniwersytet Tokijski.

W 1923 trzęsienie ziemi dokonało ogromnych spustoszeń na uczelni - m.in. zniszczonych zostało ponad 700 tysięcy książek. W latach 1968-1969 w całym kraju dochodziło do masowych buntów, przy czym największe miały miejsce właśnie na Uniwersytecie Tokijskim. Studenci krytykowali korupcję i zły system zarządzania uczelniami. Rozpoczęto okupację kampusów, w ruch poszły nawet kamienie i koktajle Mołotowa.

Uniwersytet Tokijski był pierwszą uczelnią, która rozpoczęła program MOOC (obecnie działają w nim także MIT i Harvard). MOOC to darmowe kursy internetowe dla każdego. Osoba, która ukończy kurs otrzymać może certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę. MOOC powstał we wrześniu 2013 i od razu na kursy zarejestrowało się 80 tysięcy osób ze 150 krajów, zaś sam kurs ukończyło 5400 osób.

Oficjalnym symbolem uniwersytetu jest liść miłorzębu dwuklapowego, nieoficjalnymi zaś Czerwona Brama i budynek audytorium Yasuda.

Yale Yale Fot. Adam Jones

Yale University - New Haven, Connecticut, Stany Zjednoczone

Uniwersytet Yale został założony w 1701 I jest znany głównie z prestiżowych studio prawniczych. Składa się z dwunastu kolegiów, z których większość nosi nazwę po znanej osobie, np. Morse College, Berkeley College.

Nazwa Yale pochodzi od nazwiska Elihu Yale, gubernatora Madrasu i fundatora uniwersytetu. Motto Yale to Światłość i Prawda. Z założenia uczelnia miała kształcić dzieci elit, studenci bywali karani za takie rzeczy jak gra w karty lub odwiedzanie pubów. Kobiety rozpoczęły studia na Yale już w 1892.

Uniwersytet Yale jest znany ze swoich osiągnięć sportowych. Drużyna The Yale Bulldogs wygrała dwadzieścia osiem razy w zawodach National Collegiate Athletic Association w czterech różnych dyscyplinach.

Yale oferuje także rozmaite sportowe udogodnienia, takie jak Yale Bowl (prototyp stadionów typu "bowl") oraz największy kompleks sportowy na świecie, Payne Whitney Gymnasium. Sportowcy Yale są wspierani przez Yale Precision Marching Band specjalizująca się w tworzeniu różnych formacji przed rozpoczęciem lub po zakończeniu gry. Uniwersytet Yale posiada swoją własną piosenkę zagrzewającą do boju "Down the field".