Wędrowiec, Sierota, Męczennik czy może Wojownik - sprawdź, kim jesteś!

Poniższe stwierdzenia odzwierciedlają w różnym stopniu Twoje postawy i zachowania. Oceń siebie, swoją postawę, używając skali od 0 do 4 - opiszesz w ten sposób aktywność i siłę Twojego Ja Bohatera w kilku podstawowych wymiarach. Weź kartę i długopis i przy każdym stwierdzeniu zaznacz, w jakim stopniu odnosi się ono do twoich reakcji, zachowań czy poglądów. Zapisuj na kartce liczbę punktów przy każdym zdaniu. Wartości natężenia skali: 0 - nigdy, wcale 1 - rzadko, nieznacznie 2 - czasami, średnio 3 - często, bardzo wyraźnie 4 - zawsze
Wielkie pytania Małych Ludzi Wielkie pytania Małych Ludzi Fot. 123RF

Pytanie 1-10

1.

Trzeba być ostrożnym. Inni ludzie oszukują, kiedy tylko mają taką możliwość.

 

0 1 2 3 4

2.

Czuję samotność, ale fakt, że mogę czegoś dokonać samodzielnie, przynosi mi satysfakcję.

0 1 2 3 4

3.

Myślę, że mam powody, by czuć się kimś lepszym od innych. Mam klasę, lepsze wykształcenie, więcej siły, więcej dyscypliny i motywacji. Potrafię ciężko pracować, moje aspiracje są większe i na więcej zasługuję.

0 1 2 3 4

4.

Kiedy ktoś mnie oszuka lub potraktuje niesprawiedliwie, przypominam sobie, że aby być wobec innych w porządku, trzeba znosić krzywdy i cierpienie.

0 1 2 3 4

5.

Mam poczucie rozczarowania i oszukania przez innych.

0 1 2 3 4

6.

Kocham podróże/studia/eksperymenty, ponieważ pozwalają mi poznać świat i siebie.

0 1 2 3 4

7.

Pracuję ciężko, ale nie oczekuję w zamian adekwatnego uznania lub nagrody.

0 1 2 3 4

 

8.

Podejmuję wyzwania, a jeśli to konieczne ? walczę w swojej obronie.

0 1 2 3 4

 

9.

Nieszczęścia (wypadki, choroby) często zdarzają się mnie i tym, którzy mnie otaczają.

0 1 2 3 4

10.

Czasem unikam lub blokuję intymne kontakty, aby zachować swoją wolność i niezależność.

0 1 2 3 4

 

Wartości natężenia skali:
0 - nigdy, wcale
1 - rzadko, nieznacznie
2 - czasami, średnio
3 - często, bardzo wyraźnie
4 - zawsze

Wartości natężenia skali:0 - nigdy; wcale 1 - rzadko, nieznacznie; 2 - czasami, średnio; 3 - często, bardzo wyraźnie; 4 - zawsze.

Wojownicy i potwory - najbardziej japońskie zestawienie Wojownicy i potwory - najbardziej japońskie zestawienie fot. flickr.com

Pytania 11-17

11.

Podjąłem/Podjęłam nową pracę (podjąłem naukę nowych rzeczy) lub wykonuję moją pracę inaczej niż przedtem.

0 1 2 3 4

12.

Używam alkoholu/narkotyków, aby poczuć się lepiej, poprawić sobie nastrój, zapomnieć o kłopotach.

0 1 2 3 4

13.

Bardzo staram się odnosić sukcesy i zależy mi na udowodnieniu, że jestem dobry/dobra (mam rację).

0 1 2 3 4

14.

Zrobię wszystko, czego życie ode mnie wymaga. Chcę dać z siebie wszystko, co tylko mogę, co tylko potrafię.

0 1 2 3 4

 

15.

Wygrana na loterii rozwiązałaby wszystkie moje problemy.

0 1 2 3 4

16.

Walczę o sprawy, idee, wartości, w które osobiście wierzę, oraz przeciwko tym, którzy nie mają racji albo przeszkadzają bądź szkodzą innym ludziom.

0 1 2 3 4

17.

Chcę, aby moje istnienie wniosło coś do życia, chcę zostawić po sobie ślad.

0 1 2 3 4

 

Wartości natężenia skali:0 - nigdy; wcale 1 - rzadko, nieznacznie; 2 - czasami, średnio; 3 - często, bardzo wyraźnie; 4 - zawsze.

Pokhara to świetna baza wypadowa na wędrówki w Himalaje. I najtańsze miasto na trzygwiazdkowy urlop w Azji Pokhara to świetna baza wypadowa na wędrówki w Himalaje. I najtańsze miasto na trzygwiazdkowy urlop w Azji fot. Shutterstock

Pytania 18-24

18.

Często daję ludziom więcej niż otrzymuję w zamian.

0 1 2 3 4

19.

Najważniejszy jest teraz dla mnie problem tożsamości. Nie mam pewności, kim jestem i w którą zmierzam stronę.

0 1 2 3 4

 

20.

Chciałbym/Chciałabym być bardziej doceniany/-a przez innych.

0 1 2 3 4

21.

Bardzo lubię współzawodnictwo i cieszę się, kiedy zwyciężam.

0 1 2 3 4

22.

Mam za sobą trudne czasy i nauczyłem/nauczyłam się radzić sobie sam/sama.

0 1 2 3 4

23.

Dawanie miłości jest w życiu rzeczą najważniejszą.

0 1 2 3 4

24.

Bardzo pragnę, aby ktoś opiekował się mną, ale nie mam takiej osoby, która naprawdę chciałaby lub mogła to zrobić.

0 1 2 3 4

 

Wartości natężenia skali:0 - nigdy; wcale 1 - rzadko, nieznacznie; 2 - czasami, średnio; 3 - często, bardzo wyraźnie; 4 - zawsze.

Tarnowskie Góry, 25 stycznia. Uczniowie technikum gastronomicznego oglądają wystawę ''Wędrówka przez mroki dziejów - złota księga Tarnowskich Gór'' zorganizowaną przez Instytut Tarnogórski Tarnowskie Góry, 25 stycznia. Uczniowie technikum gastronomicznego oglądają wystawę ''Wędrówka przez mroki dziejów - złota księga Tarnowskich Gór'' zorganizowaną przez Instytut Tarnogórski Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl

Poniżej zostały opisane poszczególne archetypy i dominujące pary.

Klucz:

Każde ze stwierdzeń związane jest z określonym archetypem. Policz teraz uzyskane punkty według następującego klucza:

Sierota: zdania nr 1, 5, 9, 12, 15, 24

Męczennik: zdania nr 4, 7, 14, 18, 20, 23

Wędrowiec: zdania nr 2, 6, 10, 11, 19, 22

Wojownik: zdania nr 3, 8, 13, 16, 17, 21

Twoja osobowość wpisuje się w archetyp, z którego uzyskałeś największą liczbę punktów. Opis archetypów:

Sierota: Dominuje poczucie bezradności i brak wiary we własne możliwości. Przyjmuje postawę bierną, rezygnacyjną i wierzy w los (fatum). Usprawiedliwia się okolicznościami, w sytuacji bezradności jest manipulacyjna i podatna na uzależnienia.

Męczennik: Przeżywa często poczucie winy. Przyjmuje postawę ofiarną - poświęca się dla innych, opiekuje, wspiera i dąży do czynienia dobra. Ma silne poczucie sprawiedliwości i jest wrażliwy na niesprawiedliwość. Kieruje się empatią, wrażliwością na krzywdę i altruizmem.

Wędrowiec: Jest samodzielny i niezaangażowany. Ma poczucie indywidualności i dąży do niezależności. Przyjmuje postawę autonomiczną, wyznacza granice i obserwuje z dystansu. Ma potrzebę odrębności - chodzi własnymi drogami. W trudnych warunkach izoluje się.

Wojownik: Ma potrzebę dokonań, kompetencji i skuteczności w działaniu. Jest aktywny, ambitny, ukierunkowany na cel i sukces. Wierzy we własne możliwości, przyjmuje postawę rywalizacyjną i wojowniczą.

Droga Droga Fot. Sebastian Rzepiel / Agencja Wyborcza.pl

Opis par archetypów: należy wybrać dwa archetypy, które uzyskały największą liczbę punktów.

Sierota z Męczennikiem (depresyjność)

Poświęcasz się dla innych, nie otrzymując nic w zamian. Masz poczucie, że ludzie są niewdzięczni. Przeżywasz rozczarowanie i poczucie bezradności, ale nie umiesz odmówić pomocy. Szukasz wsparcia i bezpiecznej przystani.

Sierota z Wojownikiem (roszczeniowość)

Przeżywasz bezradność i rozczarowanie i to cię silnie frustruje. Walczysz ze złym losem, czujesz się atakowany/atakowana, bo wszystko i wszyscy sprzysięgli się przeciw Tobie. Nie uznajesz swojej zależności i bezradności. Zamiast poprosić o pomoc masz pretensje do świata i popadasz w konflikty z otoczeniem.

Sierota z Wędrowcem (izolacja)

Z jednej strony przeżywasz poczucie bezradności, z drugiej jesteś pozornie niezależny/niezależna. Przyjmujesz bierną postawę i unikasz konfrontacji. Czujesz zagubienie i nie potrafisz przyjąć wsparcia. Uciekasz w samotność, użalając się nad swoim losem.

Męczennik z Wędrowcem (rozdarcie)

Poświęcasz się rodzinie, pracy i wciąż zachowujesz niezależność. Przeżywasz wewnętrzny konflikt i czujesz rozdarcie między pomaganiem a własnym egoizmem. Myśląc o sobie i robiąc coś dla siebie, masz poczucie winy i nazywasz siebie egoistą. Natomiast poświęcając się dla innych przeżywasz złość i frustrację, bo czujesz, że zaniedbujesz własne potrzeby.

Męczennik z Wojownikiem (waleczność)

Poświęcasz się sprawie, idei, ludziom oraz walczysz z niesprawiedliwością. Godność bliskich Ci osób jest ważniejsza niż własna. Potrafisz zarządzać zespołem i oddać się sprawie, a wewnętrzne poczucie sprawiedliwości sprawia, że można się przy Tobie czuć bezpiecznie. Możesz posiadać cechy lidera, który dba o swoich pracowników.

Wędrowiec z Wojownikiem (ambicje)

Masz poczucie niezależności i samodzielności. Lubisz wyzwania i chętnie uczysz się nowych rzeczy. Twoja odwaga i waleczność stanowią silny atut w drodze do celu. Posiadasz cechy przywódcy/lidera. Masz duże ambicje i potrafisz dążyć do obranego celu.

.................................................................................................................................................

Autorzy testu pracują w Centrum Terapii i Interwencji Kryzysowej w Warszawie.

Zenon Waldemar Dudek: specjalista psychiatra.

Twórca Terapii Kreatywnej i Treningu Rozwojowego. Prowadzi indywidualną psychoterapię głębinową młodzieży i osób dorosłych, ukierunkowaną na rozwiązywanie kryzysów emocjonalnych, rodzinnych i zawodowych.

Dominik Gebler: psycholog, psychoterapeuta.

Psycholog, psychoterapeuta, specjalista w zakresie interwencji kryzysowej, trener umiejętności miękkich. Prowadzi psychoterapię indywidualną dorosłych i młodzieży wkraczającej w dorosłość.

Więcej o: