Najpiękniejsze kampusy uniwersyteckie na świecie

Coraz więcej kampusów, w których żyją rzesze studentów, staje się miastem w mieście, z którego studenci tak naprawdę nie muszą w ogóle wychodzić. Wszystko to za sprawą ich nowoczesności, funkcjonalności, ale przede wszystkim niepowtarzalnego klimatu, który powoduje, że przebywanie w nim, jest niezapomnianą przyjemnością. Zobacz jedne z najciekawszych kampusów uniwersyteckich na świecie.
Auditorium of Tsinghua University Auditorium of Tsinghua University Fot. Shan Zhong (CC BY-SA 2.0)

Kampus Tsinghua University, Pekin

Wielu architektów uważa, że naturalne otoczenie odgrywa dużą rolę w skutecznej edukacji. Takim otoczeniem właśnie może pochwalić się Uniwersytet Tsinghua w Pekinie, który w Chinach uważany jest za najpiękniejszy, a przez niektórych tamtejszych architektów za błogosławiony.

Kampus tego uniwersytetu położony jest na terenie dawnych ogrodów królewskich dynastii Qing, dzięki czemu znajduje się w nim bardzo dużo terenów zielonych, na których rośnie wiele różnych gatunków drzew, co nadaje kampusowi niepowtarzalną naturalną kolorystykę.

Na terenie kampusu, by jeszcze bardziej czuć klimat typowo chińskiej przyrody, wybudowano kilkanaście sztucznych zbiorników wodnych, przy których kamienne ławki oraz pływające kwiaty lotosu, mają inspirować studentów do naukowej refleksji.

Większość budynków na terenie kampusu zbudowana jest w tradycyjnym chińskim stylu, który w połączeniu z urokliwą przyrodą, powoduje niezapomniane wrażenie, szczególnie na studentach z Europy czy Ameryki. Jednak ciekawe połączenie dają też miejscami budynki zaprojektowane w amerykańskim stylu, pomysłu głównego architekta kampusu, który na początku XX wieku, kończył jedna z amerykańskich uczelni, dzięki czemu przemycił trochę zachodniego stylu do swoich projektów jak np. typowo amerykański dziedziniec otoczony chińską zabudową.

Dodatkową atrakcją kampusu jest to, że wiele z najbardziej znanych zabytków Pekinu, jak np. Pałac Letni, znajdują się w jego najbliższej okolicy.

Widok z kampusu na Pacyfik Widok z kampusu na Pacyfik Fot. commons.wikimedia.org

Kampus Pepperdine University, Malibu

To jeden z najładniej ulokowanych kampusów na świecie. Główny kampus mieści się zaledwie kilkaset metrów od Oceanu Spokojnego i położony jest między kilkoma grzbietami górskimi kanionu Zuma Trancas.

Studenci Uniwersytetu Pepperdine idąc na zajęcia muszą pokonywać sporą różnicę wysokości, a droga ta bardzo często jest usłana schodami zarówno w górę, jak i w dół. To sprawia, że studenci tego uniwersytetu chwalą się wszędzie, że ich nogi są zawsze w świetnej formie.

To, co studenci tej uczelni mają najpiękniejszego, to widoki jakimi mogą się rozkoszować z sal lekcyjnych, z akademików czy podczas spacerów. W zależności od miejsca, w jakim znajdują się na terenie kampusu, mogą podziwiać widok na np. Ocean Spokojny, wyspę Świętej Cataliny, pobliskie kaniony czy zachodnią część Los Angeles.

Nie dość, że studenci uniwersytetu mogą cieszyć oczy niezwykłym pięknem okolicznej przyrody, to sama architektura kampusu również powoduje przyjemne wrażenia estetyczne w odbiorze. Zdecydowana większość budynków uczelni została zbudowana w typowo klasycznym, kalifornijskim stylu lat 80. wykorzystującym częściowo architekturę śródziemnomorską. Dachy pokryte są czerwoną dachówką, ściany domów najczęściej w białym kolorze, w których są bardzo duże ciemne okna.

Do tego dodać można jeszcze bardzo rozwiniętą bazę rekreacyjno-sportową, na którą składają się boiska do koszykówki, stadion lekkoatletyczny czy wiele przepięknych pieszych szlaków. Oczywiście na terenie kampusu znajduje się jeszcze kilka parków, w których studenci mogą nie tylko się uczyć na łonie pięknej natury, lecz także w spokoju wypoczywać.

Kampus Kenyon College Kampus Kenyon College Fot. kenyon.edu

Kampus Kenyon College, Gambier

To kolejne urokliwe miejsce na mapie najładniejszych kampusów. Niepowtarzalny klimat kampusowi nadają otaczające go lasy, miejscami wdzierające się także na teren samego kampusu. Głównym rozpoznawalnym motywem kampusu jest Middle Path, czyli szeroki chodnik prowadzący na szczyt wzgórza, utrzymanego w gotyckim stylu, które uważane jest za małe miejsce, wielkich myśli.

Cały kampus ma zabytkowy charakter. Wiele budynków ustylizowanych jest w gotyckim charakterze, który widoczny jest także w licznych obiektach małej architektury kampusu, jak np. fontanienki, ławki, krużganki itp. Wszystko to w połączeniu z otaczająca leśną przyrodą nadaje temu miejscu niepowtarzalną atmosferę, choć jak mówią sami studenci, czasem mroczną.

Kampus ten to także wewnętrzna nowoczesność budynków połączona z ich historyczną zewnętrznością. Przykładem takiego miejsca jest Dziedziniec Nauki, przy którym w budynkach znajdują się przestronne laboratoria dydaktyczne, połączone siecią korytarzy, mostków czy salonów, w których nieformalnie spotykają się studenci i wykładowcy z różnych dziedzin naukowych.

Bardzo ciekawe jest także ułożenie akademików, które w kampusie położone są na krawędziach kwadratów, ze wspólnym dziedzińcem wszystkich ich mieszkańców, na którym życie towarzyskie nie zamiera przez całą dobę.

No może poza wyjątkiem dziedzińca dla pierwszoroczniaków, dla których cała przestrzeń mieszkalna musi być wolna od dymu i alkoholu. Może dlatego akurat ich układ akademików, zachowuje kształt litery U.

Kampus Universiti Teknologi Petronas Kampus Universiti Teknologi Petronas Fot. akdn.org

Kampus Universiti Teknologi Petronas

To jeden z najnowocześniejszych kampusów na świecie, którego budowa została zakończona niespełna 10 lat temu. Cały układ akademickiego kompleksu złożony jest z pięciu półksiężyców, które razem tworzą kształt pięcioramiennej gwiazdy. Jej frontowa część, w której siedzibę mają najważniejsze jednostki uczelni, ze względu na swój futurystyczny design, przez studentów nazywana jest pieszczotliwie szkiełkiem.

Architekci, którzy zaplanowali kampus, połączyli nowoczesny design z również nowoczesną technologią inteligentnych budynków, które samoistnie oszczędzają energię. Na terenie kampusu znajdują się małe elektrociepłownie wytwarzające energię elektryczną potrzebną do funkcjonowania kampusu.

Pomysłodawcy chcieli, żeby kampus był również bardzo ekologiczny, w związku z tym elektrociepłownie dostarczają także ciepło, a w razie potrzeby w procesie kogeneracji ciepło te przetwarzają w wodę lodową, która chłodzi pomieszczenia. Dzięki temu nie trzeba w tym celu wykorzystywać szkodliwych substancji freonowych.

Żeby zachować naturalną topografię terenu, część budynków zbudowana jest nad ziemią. Stoją one na fundamentach, które pełnią funkcję nóg, dzięki czemu zachowano większość terenów zielonych, które znajdowały się tam przed budową kampusu.

Powoduje to efekt parku znajdującego się pod przykryciem całego kompleksu, który studenci nazywają Central Parkiem. Jednak by przemieszczanie się między wszystkimi wiszącymi budynkami było jak najłatwiejsze, projektanci pomyśleli o podziemny tunelu, łączącym wszystkie budynki.

Kampus University of Illinois Kampus University of Illinois Fot. uihistoriesproject.chass.illinois.edu

Kampus University of Illinois

Kampus ten cechuje niesamowity porządek architektoniczny i symetria. Zbudowany jest na planie czworokąta, składającego się między innymi z czterech głównych dziedzińców wkomponowanych w centrum miasteczka, które położone są w linii północ-południe. Między nimi gęsto usiane są spacerowe alejki, które również zachowują nieprawdopodobną symetryczność.

Część mieszkalna również zachowuje te matematyczne proporcje, zarówno budynki, jak i przestrzeń użytkowa między nimi. Administracja kampusu dba o nieskazitelną czystość na jego terenie, co w połączeniu z nienagannie utrzymanymi zabudowaniami, powoduje, że jego mieszkańcy mogą czuć się niczym w willowej dzielnicy.

Całości tego wrażenia dopełniają przepływający przez kampus strumień Boneyard ze świetnie utrzymanym jego kamiennym nadbrzeżem, a także piękne ogrody niczym z królewskiego parku. Za nimi do dyspozycji studentów znajduje się stadnina koni, dzięki czemu przebywając w kampusie, można naprawdę poczuć arystokratyczny klimat.

Kampus ten jest jednym z nielicznych, który posiada nawet własny port lotniczy imienia byłego rektora uczelni. Lotnisko to jest także bazą wielu projektów badawczych Instytutu Lotnictwa Uniwersytetu Illinois.

Kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Fot. uwm.edu.pl

Kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Żeby nie było, że tylko na świecie są ciekawe kampusy, warto zajrzeć także na własne podwórko, a konkretnie do Olsztyna. To właśnie tam, a dokładnie w olsztyńskim Kortowie, znajduje się kampus uważany za najładniejszy w Polsce. Jako jedyny z polskich miasteczek akademickich brał udział w konkursie Polska jest najważniejsza magazynu National Geographic, i co najistotniejsze, uznany w nim został za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.

Studenci w tym kampusie mają wszystko, co potrzebne im jest do życia. Niektórzy nawet mówią, że tak naprawdę przez 5 lat studiów nie ma potrzeby z niego wychodzić. Poza budynkami dydaktycznymi i akademikami są tam także liczne tereny rekreacyjne, sklepy, punkty usługowe i kluby. Jednak przede wszystkim jest bardzo dużo zieleni i przestrzeni, które sprzyjają zarówno nauce, jak i wypoczynkowi.

Kampus UWM leży na uboczu miasta i otoczony jest lasem oraz 95 hektarowym Jeziorem Kortowskim należącym do Uniwersytetu. Do dyspozycji studentów znajdują się nie tylko plaże i pomosty, ale również przystań z wypożyczalnią sprzętu pływającego.

Więcej o: