Osoby, które zdecydują się pójść na studia będą musiały zarejestrować się w systemie Elektronicznej Rejestracji Kandydatów lub Internetowej Rejestracji Kandydatów uczelni, na którą chcą aplikować. Tam w poszczególnych zakładkach znajduje się dokładny opis każdego kierunku studiów, kryteria kwalifikacji, wymagane do naboru dokumenty oraz szczegółowe informacje o terminarzu naboru.
Każdy kandydat w systemie ERK zakłada tylko jedno konto, za pomocą którego dokonuje wszystkich rejestracji na studia w terminie wyznaczonym harmonogramem, otrzymuje komunikaty na temat wyniku postępowania kwalifikacyjnego oraz inne ważne informacje związane z rekrutacją.
Aby zarejestrować się na wymarzony kierunek studiów należy w systemie ERK/IRK zalogować się do swojego konta, uzupełnić wymagane informacje: dane osobowe i teleadresowe, sposób doręczania pism oraz ukończoną szkołę średnią.
W kolejnej części kandydaci na studentów w katalogu studiów 2014/2015 mogą zapoznać się z listą kierunków, na które prowadzony jest nabór oraz jakie warunki należy spełnić, aby zostać na dane studia zakwalifikowanym.
Następnym krokiem jest rejestracja na wybrany kierunek studiów, potwierdzenie chęci wzięcia udziału w procedurze rekrutacyjnej. Na koniec należy uiścić opłatę rekrutacyjną.
Termin ostatecznej rejestracji w systemie, kryteria naboru oraz wysokość opłaty rekrutacyjnej jest różna na każdej uczelni.
Np. na Uniwersytecie Warszawskim kandydaci mogą rejestrować się na wybrane kierunki od 9 czerwca do 2 lipca, na Uniwersytecie Wrocławskim nabór rozpoczął się 1 maja i potrwa do 1 lipca, a na Uniwersytecie Jagiellońskim potrwa od 29 maja do 2 lipca.
Osoby zainteresowane studiowaniem na uczelniach technicznych mogą spróbować swoich sił na Politechnice Warszawskiej, gdzie nabór trwać będzie od 26 maja do 4 lipca. Wyjątkiem są takie kierunki jak Architektura i Urbanistyka, na które rekrutacja zakończyła się 22 maja.
Na Politechnice we Wrocławiu kandydaci mogą rejestrować się do 8 lipca, chyba, że wybierają się na studia z matematyki lub fizyki czy architektury. Nabór na te kierunki kończy się 16 czerwca, a kandydaci do 16 czerwca przystępują de egzaminów wstępnych.
Kandydaci na studia w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powinni zarejestrować się na wybrany kierunek w terminie od 2 czerwca do 7 lipca.
Niezmiennie w rankingach polskich publicznych uczelni wyższych prym wiodą Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Na trzecim miejscu w ubiegłym roku plasował się Uniwersytet Wrocławski, jednak w tegorocznym rankingu Perspektywy 2014 do czołówki przesunął się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zarówno w tym roku, jak i w latach ubiegłych w rankingu Perspektyw i Rzeczypospolitej wśród szkół wyższych niepublicznych najlepsze warunki do nauki kierunków humanistycznych stwarza Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie.
Najlepszym miejscem do studiowania nauk pedagogicznych według tegorocznego zestawienia Perspektyw jest Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie.
Wśród politechnik w rankingu Rzeczpospolitej 2013 w Polsce prym wiodła Politechnika Warszawska, za nią uplasowała się Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, a na trzecim miejscu znalazła się Politechnika Wrocławska.
W najnowszym zestawieniu Perspektyw wrocławska politechnika wyprzedziła krakowską AGH jednak wszystkie uczelnie, które znalazły się w pierwszej trójce najlepszych uczelni politechnicznych w ubiegłym roku, powtórzyły swój sukces również w tegorocznej edycji.
Wśród uczelni ekonomicznych najlepsze noty otrzymała Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a spośród uczelni medycznych najlepiej wypadło Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, wyprzedzając tym samym zeszłorocznego faworyta czyli Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.