Stres przed rozpoczęciem studiów? Zaadaptuj się!

Wielkimi krokami zbliża się początek roku akademickiego. Dla rozpoczynających studia to czas przygotowań do studiów i pewnego niepokoju... W październiku wielu młodych ludzi wyjedzie z rodzinnego miasta, by studiować. Obce miejsce, nowi znajomi i zupełnie inny sposób nauki - rozpoczyna się kolejny etap w życiu. Co przygotuje przyszłego żaka lepiej do studenckiego życia niż obóz adaptacyjny?
Studenci Wydziału Polonistyki UW -  paitball na obozie zerowym 2011 Studenci Wydziału Polonistyki UW - paitball na obozie zerowym 2011 fot. Katarzyna Dominiewska

Jaki obóz integracyjny wybrać?

Swoje wyjazdy integracyjne organizują uczelnie, poszczególne wydziały, organizacje studenckie a nawet duszpasterstwa akademickie. Ich oferta jest bogata i różnorodna. Co wybrać? Gdzie jechać? Czy warto? Odpowiadamy na wszystkie pytania i rozwiewamy wątpliwości.

Przed wyjazdem pomyśl, czego oczekujesz od wyjazdu integracyjnego. Wolisz poznać ludzi z Twojego wydziału i dowiedzieć się czegoś o jego specyfice, czy bardziej zależy Ci by poznać różnorodne towarzystwo na obozie międzyuczelnianym lub może nawet ogólnopolskim? Masz ochotę na leniwy wyjazd z dużą ilością imprez, czy wolisz spędzić tydzień na górskim szlaku? A może już wiesz, jakich szukasz znajomych? Jeżeli tak ? możesz wybrać się na obóz organizowany przez duszpasterstwo akademickie albo akademicki związek sportowy.

Obozy zerowe studentów Obozy zerowe studentów fot. Shutterstock

W tłumie

Najbardziej popularne i najczęściej reklamowane są obozy całych uczelni lub nawet międzyuczelniane. Najłatwiej trafić w sieci na informacje o nich. Często ulotki reklamujące takie wyjazdy dołączane są do listów o przyjęciu na studia. Nic dziwnego ? te obozy mają największy budżet. Dofinansowują je rektorzy, organizacje i samorządy studenckie.

Największy z nich to ogólnopolski Campus akademicki w Łazach. W tym roku odbywa się już po raz 12. Udział w nim weźmie aż 1500 osób! Uczestniczą w nim studenci z wielu uczelni, między innymi z: Poznania, Warszawy, Lublina, Wrocławia i Bydgoszczy. Organizatorami są fundacje: "Universitatis Varsoviensis" i "Universitatis Posnaniensis".

Podobny, choć mniejszy obóz, urządzają organizacje studenckie z największych wrocławskich uczelni. W Campusie Akademickim Międzyzdroje udział bierze około 1000 osób. Ten obóz ma jeszcze dłuższą tradycję ? pomysł jego organizacji narodził się w 1995 roku, a tegoroczny jest już jego 19 edycją.

Oba duże obozy zapewniają uczestnikom noclegi w komfortowych warunkach i bardzo dużo atrakcji: koncerty, występy kabaretów, kursy tańca, warsztaty, szkolenia z praw studenta...

Marta, absolwentka polonistyki, bardzo chwali sobie taki wyjazd:

- Obóz, na którym byłam, był ogólnopolski i międzyuczelniany, co miało swoje plusy i minusy. Stworzyliśmy fajną paczkę z UW, każdy był z innego kierunku, ale to nam w integracji nie przeszkadzało. Było bardzo dużo atrakcji, ale nie ze wszystkich korzystaliśmy. O studiowaniu i o studiach dowiedzieliśmy się raczej mało, poza tym, że czas studiów to wyjątkowy szalony okres w życiu, który powinno się przeżyć jak najlepiej. Na pierwszym roku dość często się spotykaliśmy ze znajomymi z obozu, większość była spoza Warszawy, więc wszystkim to pomagało poczuć się w stolicy lepiej. Po jakimś czasie znajomość się urwała, ale myślę, że kilka osób z tej paczki wciąż ma ze sobą kontakt.

Dodaje jednak:

- Generalnie, porównując ogromny camp do małego wydziałowego obozu - teraz wybrałabym ten drugi rodzaj integracji. To moim zdaniem ma większy sens niż taki ogólnopolski spęd.

Obóz integracyjny studentów AGH Obóz integracyjny studentów AGH fot. URSS AGH

Uczelniane

Odbywają się także obozy integracyjne dla studentów tylko jednaj uczelni takie jak Campus AGH. W odróżnieniu od wielu innych obozów nie odbywa się on w górach ani nad morzem lecz w centrum Krakowa ? to bardzo ciekawa formuła. Na stronie tej imprezy integracyjnej organizatorzy zachwalają ją tak:

Bądź krok do przodu! Nie pozwól aby rozpoczęty rok akademicki Cię czymś zaskoczył, już teraz, przed swoimi kolegami, poznaj swoją nową Uczelnię (...)Zwiedź Uczelnię, dowiedz się gdzie co możesz załatwić. Poznaj Kraków studenckim spojrzeniem.

Poza oczywistymi korzyściami ze zwiedzania uczelni, organizatorzy obozu, przewidzieli atrakcje w formie warsztatów czy szkoleń. Ważne są jednak także imprezy!

Zakwaterowanie w samym centrum krakowskiego życia studenckiego ? legendarnym Miasteczku Studenckim AGH umożliwi Ci uczestniczenie w niezapomnianych imprezach w klubach studenckich.

Odmienny pomysł miał Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej. Na tej uczelni organizowane są dwa wyjazdy - jeden w góry, drugi nad morze. Dla każdego coś miłego. Podobne obozy organizuje wiele uczelni.

Studenci Wydziału Polonistyki UW -  wycieczka w góry na obozie zerowym 2010 Studenci Wydziału Polonistyki UW - wycieczka w góry na obozie zerowym 2010 fot. Katarzyna Dominiewska

Wydziałowe

Inaczej wyglądają obozy organizowane przez poszczególne wydziały. To zwykle zdecydowanie bardziej kameralne wyjazdy. Organizują je z reguły samorządy studenckie poszczególnych jednostek. Z tego względu ilość uczestników to nie 1000 osób lecz raczej około 50. Te obozy są bardzo różnorodne, większość wydziałów jedzie w polskie góry lub nad morze, ale zdarzają się też bardziej oryginalne pomysły. Np. studenci Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej wyjeżdżają do Włoch, a samorząd Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego w zeszłym roku zabrał rozpoczynających studia do Czech.

Atrakcje podczas wyjazdów też są bardzo zróżnicowane - niektórzy wędrują z plecakami, inni organizują spływy kajakowe czy paintball. Są także wydziały, które stawiają przede wszystkim na zabawę - imprezy taneczne czy karaoke.

Przewodnicząca Samorządu Studentów Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego UW, Emilia Grobel, opowiada o organizacji takiego wyjazdu:

- Ośrodek jest zaraz obok jeziora, uczestnicy będą spali w czteroosobowych domkach. Teren jest mocno zalesiony, stwierdziliśmy, że doda to klimatu całemu wyjazdowi. Wybranie najlepszej oferty nie było łatwe, każda miała w sobie coś super, o tym, że wybraliśmy ośrodek w Lidzbarku Welskim zadecydowała cena, która jest bardzo przystępna. Planowany jest spływ kajakowy, imprezy tematyczne, szkolenia (np. z USOSa ? wiadomo, zarówno na początku jak i później to największe zło), będą również całodniowe otrzęsiny. Przed nami jeszcze zamówienie koszulek obozowych i jak wspomniałam dogadanie wszelkich szczegółów z ośrodkiem oraz osobami odpowiedzialnymi za spływ kajakowy.

Często na "adapciaki" wydziałowe poza pierwszorocznymi, jadą tez studenci kolejnych lat studiów.

Marta, studentka drugiego roku mówi:

- Swój obóz zerowy wspominam bardzo miło, tak bardzo, że aż jadę na kolejny. Dzięki niemu zapoznałam się z częścią mojego roku, co było bardzo integrujące. Utrzymywałam dużo z tych znajomości podczas studiowania. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o studiowaniu, nie tych oficjalnych, ale z pierwszej ręki do studentów starszych lat. Poznałam bliżej Samorząd, który tak mi się spodobał, że postanowiłam do niego dołączyć. Miałam też przyjemność wysłuchania świetnego wykładu i wprowadzenia do studiowania - na wyjazd zaproszony był dziekan do spraw studenckich. Poza naukowym aspektem dobrze wspominam wszelkie formy integracji - gry, zabawy i wieczorki zapoznawcze. No i oczywiście możliwość wyjazdu do Wilna i arcyciekawą wycieczkę prowadzona przez studentów naszego wydziału.

Wyjazd SKPB Wyjazd SKPB fot. SKPB

Tematyczne

Jeżeli szukasz towarzystwa dobranego pod konkretnym kątem, możesz wybrać się na międzyuczelniany obóz Akademickiego Związku Sportowego . Środowisko Warszawa organizuje wrześniowy wyjazd do Wilkasów na Mazurach. Przeznaczony jest zarówno dla studentów nowych, jak i tych, którzy w październiku rozpoczynają kolejny rok studiów. Integracja przebiega na sportowych zajęciach w dzień i na imprezach wieczorem.

Z kolei miłośnikom górskich wędrówek spodoba się pomysł Studenckiego Klubu Przewodników Beskidzkich w Warszawie. Zapraszają oni pierwszorocznych na "Zerówkę" w Beskidzie.

Inną propozycją są obozy organizowane przez duszpasterstwa. Cieszą się one bardzo dużym powodzeniem i jest ich dość dużo. Taki wyjazd proponuje np. Salezjańskie Duszpasterstwo Akademickie MOST i Akademickie Stowarzyszenie Katolickie "Soli Deo".

Obóz integracyjny przed pierwszym rokiem naprawdę może pomóc Ci się zaaklimatyzować na uczelni. Dobrze wybrany wyjazd będzie naprawdę niezapomnianym przeżyciem.