Wyniki wyborów. Kto wygrywał w wyborach wojewódzkich [MAPY]

Znamy już sondażowe wyniki wyborów. Wygrało PiS zdobywając 31,5 proc. głosów, druga PO miała 27,3 proc. To może się jeszcze zmienić. Według prognoz PO i PiS podzielą się Polską na pół.
Pierwsze wyniki sondażowe w wyborach 2014 (z 16 listopada) Pierwsze wyniki sondażowe w wyborach 2014 (z 16 listopada) Gazeta.pl

2014: PiS wygrywa po 9 latach

Według wyników sondażu IPSOS dla TVP, TVN i Polsat PiS wygrało w 8 województwach wschodniej i południowej Polski, a PO w 8 północnej i zachodniej Polski. To duża zmiana w porównaniu z poprzednimi wyborami. PiS po raz pierwszy w historii wyborów samorządowych wygrał na Śląsku, Mazowszu, w woj. świętokrzyskim Na dalszych stronach znajdziecie wyniki w województwach z ostatnich 16 lat.

Mapa wyborcza 2010 Mapa wyborcza 2010 Gazeta.pl

2010 r.: PO zgarnia prawie wszystko

W 2010 roku wybory odbyły się pod dyktando koalicji PO-PSL. Blokowanie list zniesiono, ale i tak te partie zwyciężyły w 14 z 16 województw. Natomiast po wyborach przejęły władze we wszystkich województwach, dobierając sobie koalicjantów z SLD lub lokalnych komitetów.

PO zdobyło 222 mandaty (najlepszy wynik w historii partii), PiS 141, PSL 93 (najlepszy wynik w historii partii), a koalicja SLD-Zieloni 85. Swoich przedstawicieli do sejmików wprowadziła również Mniejszość Niemiecka oraz Ruch Autonomii Śląska. Z kolei na Dolnym Śląsku z sukcesem startowała lista Rafała Dutkiewicza, która zdobyła 9 mandatów - więcej niż SLD czy PiS.

Koalicja rządziła we wszystkich sejmikach do tego roku. W zeszłym roku doszło tam jednak do swoistego przewrotu sojuszy i władzę nad województwem odzyskało PiS.

Mapa wyborcza 2006 Mapa wyborcza 2006 Fot. Gazeta.pl

2006 r.: Kaczyński, Lepper i Giertych vs Tusk i Pawlak

Wybory 2006 znacznie różniły się od poprzednich. Po pierwsze koalicja PiS-Samoobrona-LPR wprowadziły blokowanie list, które pozwalały partiom przechwytywać głosy koalicjantów, którzy nie przekroczyli progu wyborczego. Było to bardzo wygodne dla koalicji rządzącej, gdyż elektoraty tych partii w znacznej części się nie pokrywały. Jednak niespodziewanie dla wszystkich sojusz zawarły PO-PSL, których elektoraty były już zdecydowanie inne.

Koniec końców PO-PSL zdobyły razem 269 mandatów, a PiS-Samoobrona-LPR 218. Trzecia koalicja: SLD-SdPl-UP-PD (Lewica i Demokraci) zdobyła 66 mandatów. Po wyborach opozycja (PO-PSL) przejęła władzę w 7 województwach, koalicja tylko w jednym (PiS-LPR-Samoobrona), a w pozostałych 8 rządziły wspólnie PO i PiS razem z innymi partiami. Wybory na Podlasiu powtórzono w 2007 roku, bo partie nie potrafiły zawiązać koalicji w sejmiku.

Najwięcej w wyborach straciły LPR i Samoobrona - prawie 150 radnych wojewódzkich. To wtedy można było pierwszy raz zauważyć proces tzw. "zjadania przystawek przez PiS". Z drugiej strony zawarty alians PO z PSL-em trwa do dziś.

Mapa wyborcza 2002 Mapa wyborcza 2002 Fot. Gazeta.pl

2002 r.: SLD i Samoobrona biorą całą Polskę

W 2001 r. SLD wygrało wybory wprowadzając do Sejmu najwięcej posłów w historii - 216. Prawica po rozpadzie AWS i UW była w rozsypce. Nie może więc dziwić, że to lewica zdecydowanie wygrała wybory samorządowe 2002 roku. Do sejmików wprowadziła 189 radnych, wygrała w 12 województwach. Drugi wynik pod względem mandatów - 101 uzyskała Samoobrona. Obie partie i PSL (58 mandatów) zawarły porozumienie, dzięki czemu przejęli władze w 13 z 16 województw.

SLD nie udało się wygrać w typowo prawicowych bastionach: Małopolsce, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu oraz z mateczniku PO - na Pomorzu. Głównym przeciwnikiem SLD w tych wyborach była koalicja POPiS. Udało się tym dwóm partiom wprowadzić 97 radnych i objąć wspólnie z LPR władzę na Pomorzu i w Małopolsce, a z pomocą PSL na Mazowszu.

Mapa 1998 Mapa 1998 Fot. Gazeta.pl

1998 r.: remis AWS i SLD

W 1998 r. weszła w życie reforma administracyjna i tym samym powstał samorząd taki, jaki znamy go dziś. Po raz pierwszy wybieraliśmy radnych nowych województw, powiatów i gmin. W tym czasie polską scenę polityczną zdominowały dwa bloki, konglomerat prawicowych partii - AWS oraz lewicowych - SLD. Oba ugrupowania zdobyły ogromną większość mandatów radnych wojewódzkich: odpowiednio 342 i 329 (wtedy było więcej radnych) i tym samym zwyciężyły we wszystkich województwach: prawica w 7, lewica w 9. Uznaje się, że w tych wyborach oba ugrupowania zremisowały.

Po wyborach AWS sama lub wraz z UW i PSL przejęła władzę w 8 województwach, a SLD w pozostałych 8, głównie dzięki zawiązywaniu koalicji z PSL. Trzecie miejsce w wyborach zajęli ludowcy, zdobywając 89 mandatów. Startowali w koalicji m.in. z Samoobroną i Unią Pracy pod nazwą Przymierze Społeczne. Unia Wolności uzyskała 76 mandatów radnych, a małe prawicowe partie i lokalne komitety pozostałe 18 mandatów.

Więcej o: