Start promu Endeavour. Zdjęcia czytelnika

Z centrum kosmicznego im. J. F. Kennedy'ego wystartował wczoraj prom Endeavour. Celem lotu jest dostarczenie do międzynarodowej stacji kosmicznej zaopatrzenia dla jej załogi oraz  sprzętu o wartości bagatela 2 mln dolarów. Nasz czytelnik zrobił zdjęcia i nakręcił film z tego wydarzenia.

Przed startem

Początkowo prom miał wystartować 29 kwietnia 2011 r. Start przełożono jednak, z uwagi na problemy techniczne, związane z systemem sterowania. Pisał o tym bardzo szczegółowo nasz czytelnik, Marek na swoim blogu.

Trybuny dla pracowników NASA. Trybuny dla pracowników NASA. fot. florydziak.blogspot.com

Trybuny dla pracowników NASA

- W porównaniu ze startem Discovery, dziś było bardzo mało ludzi - trybuny dla pracowników NASA były właściwie puste, także na dachu LCC nie było widać typowych tłumów (prawo do oglądania startu z dachu LCC mają tylko rodziny astronautów + VIP). Miałem nadzieję zobaczyć Gabrielle Giffords, ale trzymała się z daleka od ludzi - pisze na blogu Marek.

Promu Endeavour rozpoczął start. Promu Endeavour rozpoczął start. fot. florydziak.blogspot.com

Start promu

Endeavour wystartował o 14.56 czasu polskiego z Przylądka Canaveral na Florydzie. Na pokładzie promu znajduje się sześciu astronautów.

Prom Endeavour nad wyrzutnią. Prom Endeavour nad wyrzutnią. fot. florydziak.blogspot.com

Prom w momencie obrotu

Jest to ostatnia misja promu Endeavour i przedostatni lot amerykańskiego programu wahadłowców. Na zdjęciu prom w fazie obrotu.

Prom Endeavour na chwilę przed obrotem. Prom Endeavour na chwilę przed obrotem. fot. florydziak.blogspot.com

Endeavour nad wyrzutnią

Endeavour to najmłodszy prom NASA. W 1992 r. zastąpił Challengera, który sześć lat wcześniej uległ katastrofie podczas startu. W służbie spędził 19 lat, podczas których - nie licząc obecnej misji - w ciągu 283 dni przeleciał 186 mln km i zabrał na orbitę 167 astronautów. W chwili budowy kosztował 1,8 mld dol.

Prom Endeavour na sekundy przed zniknięciem w chmurach. Prom Endeavour na sekundy przed zniknięciem w chmurach. fot. florydziak.blogspot.com

Endeavour na moment przed zniknięciem w chmurach

Start promu oglądała kongresmenka Gabrielle Giffords, ciężko ranna w zamachu, do którego doszło w styczniu w Tucson w stanie Arizona. Jej mąż, Mark Kelly, jest dowódcą Endeavoura. Na fotografii prom chwilę przed zniknięciem w chmurach.

Po starcie promu na niebie pojawił się cień dymu, niewidocznego z ziemi. Po starcie promu na niebie pojawił się cień dymu, niewidocznego z ziemi. fot. florydziak.blogspot.com

Cień dymu pozostawionego przez Endeavour

Po wylądowaniu Endeavour przejdzie na emeryturę w Kalifornijskim Centrum Nauki w Los Angeles. Wcześniej NASA uziemiła Discovery. W czerwcu Amerykanie wystrzelą jeszcze jeden wahadłowiec - Atlantis. Na zdjęciu cień dymu pozostawionego przez Endeavour, niewidocznego z ziemi.

Film ze startu promu Endeavour nakręcony przez naszego czytelnika.

Więcej o: