Pierwszy tydzień maja na zdjęciach czytelników.

Pierwszy tydzień maja to przede wszystkim z długi weekend. Tegoroczna ?majówka? nie należała do spokojnych. W kilku miejscach w kraju wybuchły pożary, a w prawie całej Polsce spadł.. śnieg. Realcje ze wszystkich tych wydarzeń przeprowadzili na bieżąco czytelnicy Alert24.pl. Przedstawiamy najlepsze zdjęcia nadesłane do naszej Redakcji.

Pożar na Maślicach, we Wrocławiu. W ogniach stanęła hala fabryczna.

Pożar strawił doszczętnie całą halę, w której swoją siedzibę miała szwedzka firma Stena, zajmująca się recyklingiem odpadów. Przybyłym na miejsce 12 zastępom straży pożarnej nie udało uratować się ani metra z 2,5 tyś. metrów powierzchni magazynu. Według pierwszych ustaleń policji przyczyną pożaru mogło być podpalenie.

Pożar w zakładach Gumitexu na Śląsku

Do innego pożaru doszło w zakładach Gumitexu. W płomieniach stanęła hałda opon o wymiarach 150 x 100 x 10 metrów, przeznaczona do utylizacji. Próbę opanowania żywiołu podjęło 30 jednostek straży pożarnej. Na miejscu zdarzenia nikt nie ucierpiał.

2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Święto wprowadzone ustawą z dnia 20. lutego 2004 roku, z inicjatywy senatorów RP. Początkowo miało być Świętem Orła Białego, lecz w wyniku decyzji Sejmu RP po uroczystościach pierwszomajowych ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2. maja jest również rocznicą wniesienia biało-czerwonego sztandaru na kolumnę Siegessäule w Berlinie, w trakcie zdobywania tego miasta przez polskich żołnierzy podczas II Wojny Światowej.

Wypadek pod Niemczą w woj. Dolnośląskim. 4 ofiary.

Do dramatycznego w skutkach wypadku doszło 4. maja na drodze krajowej numer 8 do Kudowy Zdroju, na wysokości miejscowości Niemcza, tuż przed godz. 16. W zderzeniu TIR-a z samochodem osobowym ranne zostały trzy osoby, a cztery poniosły śmierć na miejscu.

Wiosenny atak zimy na Polskę

W święto Konstytucji Trzeciego Maja Polska zmieniła się w śnieżną krainę. Największe opady zanotowano na Dolnym Śląsku, w woj. mazowieckim oraz łódzkim. Także w górskich obszarach Polski aura bardziej przypominała Święta Bożego Narodzenia niż środek wiosny.

Sokolec, Góry Sowie.

Nagłe opady śniegu sparaliżowały ruch na ulicach w całym kraju. W ciągu dnia w wielu miejscach utworzyły się korki. Największe powstały w rejonach górskich, gdzie przejazd krótkich odcinków bardzo często liczony był w godzinach.

Złamane drzewa

W wielu miejscach kraju wichura towarzysząca opadom połamała drzewa i poprzewracała znaki drogowe. Niekiedy na skutek tych wydarzeń ucierpiały samochody zaparkowane na dworze. Na zdjęciu auto przygniecione przez gałąź.

Wrocław, ul. Łaciarska

Warstwa śniegu w południowej części Dolnego Śląska osiągnęła 20 centymetrów, największe opady zarejestrowano w rejonie Szklarskiej Poręby, Jeleniej Góry, Jakuszyc, ale biało zrobiło się nawet na autostradzie A4 od Zgorzelca do Legnicy.

Wrocław

W województwie dolnośląskim temperatura spadła w nocy do 0°C. Przy gruncie odnotowamo przymrozki od -4°C do -3°C.

Karpacz

Zdjęcie wykonane około 9.20, gdy prognozy telewizyjne zapowiadały opady do godz. 17.

Temperatura na wysokości 700 m. n.p.m.

W najbliższych dniach nie możemy liczyć na upały podobne do tych z końca marca, ale nie powinniśmy również obawiać się kolejnych opadów śniegu. Przewidywane są jedynie przelotne deszcze. Temperatura ustabilizuje się na wiosennym poziome. Na szczęście.

3 maja 1941 - też był śnieg

Kolejne zdjęcie zimy zaskoczyło nas tak bardzo, że postanowiliśmy poświęcić mu osobny artykuł. Opady śniegu w maju, to, jak widać z niego, nie nowość. Zdjęcie zrobiła Barbara Smolińska-Kaminiarz, prababcia naszego czytelnika, 3. maja 1941 r.