27 do jednego oraz dekret 13769. Te liczby zapamiêtamy z 2017 roku

27 do jednego
27 - tyle pañstw UE popar³o Donalda Tuska. By³y premier na pocz±tku marca stara³ siê o przed³u¿enie swojej kadencji w roli szefa Rady Europejskiej. Podczas g³osowania w tej sprawie sprzeciw zg³osi³a tylko premier Beata Szyd³o.
Kandydatem polskiego rz±du na to stanowisko zg³oszonym ad hoc by³ Jacek Saryusz-Wolski - by³y europose³ Platformy Obywatelskiej, dzi¶ niezrzeszony. G³osowanie nad jego kandydatur± w ogóle nie dosz³o do skutku, do historii przeszed³ za¶ wynik starcia rz±du PiS z Tuskiem: 27 do jednego.
Przegrana nie przeszkodzi³a jednak politykom PiS - z prezesem Jaros³awem Kaczyñskim na czele - w tym, by przywitaæ w Warszawie powracaj±c± z Brukseli delegacjê bukietem bia³o-czerwonych kwiatów.

10 incydentów
10 - do co najmniej tylu wypadków, kolizji i st³uczek dosz³o w tym roku z udzia³em BOR oraz ¯andarmerii Wojskowej. Najpowa¿niejszy z nich mia³ miejsce w lutym w okolicach O¶wiêcimia. W wyniku zderzenia z innym autem uderzy³a wówczas w drzewo limuzyna przewo¿±ca premier Beatê Szyd³o. Oprócz szefowej rz±du, ranni zostali tak¿e dwaj funkcjonariusze BOR.
Szyd³o powróci³a do zdrowia i swoich obowi±zków ju¿ po kilku dniach. Prokuratura wci±¿ nie zakoñczy³a jednak ¶ledztwa w sprawie tego wypadku. W listopadzie po raz kolejny je przed³u¿ono - do 10 lutego.
Seria wydarzeñ drogowych z udzia³em pojazdów BOR i zmasowana krytyka pod adresem Biura doprowadzi³a ostatecznie do tego, ¿e ju¿ wkrótce z inicjatywy PiS formacjê tê zast±pi zupe³nie nowa S³u¿ba Ochrony Pañstwa.
¦wiadkowie wypadku Szyd³o drobiazgowo badani. "Pytali, czy zdarzaj± mi siê utraty przytomno¶ci" >>>

Zero osób
0 - tylu uchod¼ców przyjê³a Polska w ramach unijnego programu relokacji imigrantów. Rz±d PiS przez ca³y rok konsekwentnie odmawia³ realizacji zobowi±zañ podjêtych przez poprzedników. Premier Beata Szyd³o oraz pozostali politycy tej partii uzasadniali to wzglêdami "bezpieczeñstwa". W zamian, owszem, oferowali pomoc uchod¼com, ale tylko "na miejscu".
We wrze¶niu Trybuna³ Sprawiedliwo¶ci UE oddali³ popart± przez Polskê skargê S³owacji i Wêgier dotycz±c± unijnej relokacji. Sêdziowie uznali tym samym, ¿e wszystkie pañstwa cz³onkowskie UE musz± wype³niæ podjête postanowienia. Sam program wygas³ we wrze¶niu.
Niewykluczone te¿, ¿e w zwi±zku z uporem polityków PiS, Warszawa bêdzie zmuszona zap³aciæ nawet 1,5 mld euro kary.
Polska pozwana przez Komisjê Europejsk±. "Mówienie to nie nasz problem jest niedopuszczalne" >>>

105 milionów z³otych
105 570 801,49 z³otych - tyle uda³o siê zebraæ podczas XXV fina³u WO¦P. To absolutny rekord, jeszcze nigdy w historii tej imprezy nie uda³o siê zgromadziæ tak du¿o ¶rodków. Sukces by³ tym wiêkszy, ¿e tegoroczny fina³ zosta³ praktycznie przemilczany przez TVP.
- Gramy ze wszystkimi, niewa¿ne pogl±dy polityczne. Gramy, gramy, gramy - cieszy³ siê podczas podliczenia fina³u Jurek Owsiak. Dochód ze zbiórki w ca³o¶ci zostanie przeznaczony na ratowanie ¿ycia i zdrowia dzieci na oddzia³ach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.
G³ównym partnerem medialnym WO¦P by³a telewizja TVN, a w¶ród licytowanych przedmiotów znalaz³a siê m.in. kolacja z Donaldem Tuskiem czy spinki do mankietów od prezydenta Andrzeja Dudy.
Pamiêtacie, jak "Wiadomo¶ci" wymaza³y serduszko WO¦P? Teraz t³umacz±, jak do tego dosz³o >>>

Dwa weta
2 - tyle ustaw PiS dotycz±cych s±dów zawetowa³ Andrzej Duda. Tego ruchu ze strony prezydenta w lipcu tego roku ma³o kto siê spodziewa³. Rewolucja w S±dzie Najwy¿szym oraz Krajowej Radzie S±downictwa by³a w koñcu jedn± z najpilniejszych zmian planowanych przez PiS. I by³a prawie pewna.
Tymczasem na ostatniej prostej ustawy zablokowa³ prezydent wywodz±cy siê z PiS, co wywo³a³o w obozie tej partii niema³y kryzys.
Przeciwnicy zmian mogli wtedy na chwilê odetchn±æ z ulg±. Przynajmniej do wrze¶nia, kiedy to Andrzej Duda przedstawi³ swoje w³asne projekty w sprawie SN oraz KRS. Obie te ustawy przesz³y ju¿ jednak przez parlament i - tym razem - zyska³y prezydencki podpis. Mimo ³udz±cego podobieñstwa do tych z lipca.
Decyzjê o zawetowaniu w wakacje ustaw PiS poprzedzi³y masowe, kilkunastodniowe protesty w obronie s±dów. Tysi±ce osób w ca³ej Polsce wychodzi³ na ulice, tworz±c przed budynkami s±dów symboliczne "³añcuchy ¶wiat³a".
Prezydent Duda w Gdañsku. Tak ch³odnego przywitania siê nie spodziewa³. I tej "kolêdy" te¿ >>>

59 ofiar
59 - to ³±czna liczba ofiar strzelaniny w Las Vegas. Do ataku dosz³o 1 pa¼dziernika. Rannych zosta³o wówczas a¿ 546 osób. By³ to najkrwawszy atak w historii Stanów Zjednoczonych przeprowadzony przez jedn± osobê.
Po oddaniu serii strza³ów z 32. piêtra hotelu Mandalay Bay Resort and Casino 64-letni Stephen Paddock pope³ni³ samobójstwo. W jego pokoju znaleziono 23 sztuki broni palnej, w tym karabinki i karabiny.
Odpowiedzialno¶æ za atak wziê³o na siebie tzw. Pañstwo Islamskie, jednak FBI nie potwierdzi³o ¿adnych zwi±zków pomiêdzy t± organizacj± a sprawc±.
"Co¶ musia³o mu siê przestawiæ w g³owie". Media dotar³y do rodziny napastnika z Las Vegas >>>

90,18 procent
90,18 - tyle procent g³osuj±cych opowiedzia³o siê za niepodleg³o¶ci± Katalonii. W przeprowadzonym na pocz±tku pa¼dzierniku referendum wziê³o jednak udzia³ tylko 43 proc. uprawnionych.
G³osowanie próbowa³y zablokowaæ za wszelk± cenê w³adze centralne w Madrycie, które uzna³y plebiscyt za niewa¿ny i niezgodny z prawem. W dniu referendum dosz³o do brutalnych staræ z policj±, w wyniku czego rannych zosta³o kilkaset osób.
Po kilku dniach szef kataloñskiego rz±du Carles Puigdemont og³osi³, ¿e jego region uzyska³ prawo do niepodleg³o¶ci, ale skutki referendum zostan± zawieszone na czas negocjacji z hiszpañskim rz±dem. ¯adnych negocjacji jednak nie by³o - Madryt przej±³ kontrolê nad Kataloni±, a jej dotychczasowe w³adze zosta³y rozwi±zane i postawione w stan oskar¿enia.
Hiszpanie ¶cigali go listem goñczym. By³y premier Katalonii w rêkach belgijskiej policji >>>

29 dni
29 - tyle dni trwa³ protest g³odowy lekarzy rezydentów. M³odzi medycy domagali siê w ten sposób od rz±du podniesienia nak³adów na s³u¿bê zdrowia. G³odówka rozpoczê³a siê 2 pa¼dziernika w Szpitalu Dzieciêcym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W miêdzyczasie do protestuj±cych rezydentów do³±czali przedstawiciele innych zawodów medycznych. Otrzymywali oni te¿ sygna³y wsparcia od wielu innych osób. Tylko nie od rz±du.
- W trakcie 29 dni pan minister zdrowia spotka³ siê z g³oduj±cymi tylko dwa razy. Pani premier Beata Szyd³o po¶wiêci³a nam pó³ godziny - ¿alili siê po zakoñczeniu protestu.
Ich g³odówka by³a jednym z najpowa¿niejszych wyzwañ rz±du PiS w 2017 roku. Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia przedstawi³o wieloletni plan doj¶cia do poziomu 6 proc. PKB na s³u¿bê zdrowia, choæ zdaniem rezydentów tempo zaproponowane przez Konstantego Radziwi³³a jest za wolne.
"Je¶li siê z³amiemy, s³u¿ba zdrowia bêdzie umieraæ. Po cichu". Byli¶my u protestuj±cych lekarzy >>>

Dekret 13769
13769 - to numer rozporz±dzenia wykonawczego wydanego na pocz±tku roku przez Donalda Trumpa. Dokument mia³, przynajmniej w za³o¿eniu, przeciwdzia³aæ przenikaniu do Stanów Zjednoczonych zagranicznych terrorystów. Nowy amerykañski prezydent podpisa³ rozporz±dzenie 27 stycznia.
Decyzja ta wywo³a³a wówczas falê protestów w Ameryce i poza jej granicami. Na wielu lotniskach dzieñ po og³oszeniu decyzji zebra³y siê t³umy protestuj±cych.
3 lutego 2017 roku wykonanie rozporz±dzenia zosta³o czasowo wstrzymane na terenie ca³ego kraju, po tym jak stan Waszyngton zaskar¿y³ ten akt prawny. O jego losach przes±dzi³a decyzja sêdziego federalnego w Seattle Jamesa Robarta. Kilka dni pó¼niej s±d apelacyjny w San Francisco uzna³ rozporz±dzenie za niezgodne z konstytucj± USA i podtrzyma³ decyzjê Robarta o wstrzymaniu egzekwowania dekretu.
Riposta Starbucksa na decyzje Trumpa. Zatrudni 10 tys. uchod¼ców >>>