27 do jednego oraz dekret 13769. Te liczby zapamiętamy z 2017 roku

Za nami dwanaście miesięcy pełne liczb, które na długo zapamiętamy. W naszym autorskim podsumowaniu roku wybraliśmy te, które najlepiej opisują najważniejsze wydarzenia mijającego 2017 roku.
27 do jednego dla Donalda Tuska 27 do jednego dla Donalda Tuska Fot. Olivier Matthys / AP Photo

27 do jednego

27 - tyle państw UE poparło Donalda Tuska. Były premier na początku marca starał się o przedłużenie swojej kadencji w roli szefa Rady Europejskiej. Podczas głosowania w tej sprawie sprzeciw zgłosiła tylko premier Beata Szydło.

Kandydatem polskiego rządu na to stanowisko zgłoszonym ad hoc był Jacek Saryusz-Wolski - były europoseł Platformy Obywatelskiej, dziś niezrzeszony. Głosowanie nad jego kandydaturą w ogóle nie doszło do skutku, do historii przeszedł zaś wynik starcia rządu PiS z Tuskiem: 27 do jednego.

Przegrana nie przeszkodziła jednak politykom PiS - z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele - w tym, by przywitać w Warszawie powracającą z Brukseli delegację bukietem biało-czerwonych kwiatów.

"Strategia PiS czy plan Kremla?". Ten wpis Donalda Tuska na długo zostanie w pamięci Kaczyńskiego >>>

10 incydentów 10 incydentów Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

10 incydentów

10 - do co najmniej tylu wypadków, kolizji i stłuczek doszło w tym roku z udziałem BOR oraz Żandarmerii Wojskowej. Najpoważniejszy z nich miał miejsce w lutym w okolicach Oświęcimia. W wyniku zderzenia z innym autem uderzyła wówczas w drzewo limuzyna przewożąca premier Beatę Szydło. Oprócz szefowej rządu, ranni zostali także dwaj funkcjonariusze BOR.

Szydło powróciła do zdrowia i swoich obowiązków już po kilku dniach. Prokuratura wciąż nie zakończyła jednak śledztwa w sprawie tego wypadku. W listopadzie po raz kolejny je przedłużono - do 10 lutego.

Seria wydarzeń drogowych z udziałem pojazdów BOR i zmasowana krytyka pod adresem Biura doprowadziła ostatecznie do tego, że już wkrótce z inicjatywy PiS formację tę zastąpi zupełnie nowa Służba Ochrony Państwa.

Świadkowie wypadku Szydło drobiazgowo badani. "Pytali, czy zdarzają mi się utraty przytomności" >>>

Zero przyjętych uchodźców Zero przyjętych uchodźców Fot. Petros Giannakouris / AP Photo

Zero osób

0 - tylu uchodźców przyjęła Polska w ramach unijnego programu relokacji imigrantów. Rząd PiS przez cały rok konsekwentnie odmawiał realizacji zobowiązań podjętych przez poprzedników. Premier Beata Szydło oraz pozostali politycy tej partii uzasadniali to względami "bezpieczeństwa". W zamian, owszem, oferowali pomoc uchodźcom, ale tylko "na miejscu".

We wrześniu Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił popartą przez Polskę skargę Słowacji i Węgier dotyczącą unijnej relokacji. Sędziowie uznali tym samym, że wszystkie państwa członkowskie UE muszą wypełnić podjęte postanowienia. Sam program wygasł we wrześniu.

Niewykluczone też, że w związku z uporem polityków PiS, Warszawa będzie zmuszona zapłacić nawet 1,5 mld euro kary.

Polska pozwana przez Komisję Europejską. "Mówienie to nie nasz problem jest niedopuszczalne" >>>

105 milionów złotych dla WOŚP 105 milionów złotych dla WOŚP Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

105 milionów złotych

105 570 801,49 złotych - tyle udało się zebrać podczas XXV finału WOŚP. To absolutny rekord, jeszcze nigdy w historii tej imprezy nie udało się zgromadzić tak dużo środków. Sukces był tym większy, że tegoroczny finał został praktycznie przemilczany przez TVP.

- Gramy ze wszystkimi, nieważne poglądy polityczne. Gramy, gramy, gramy - cieszył się podczas podliczenia finału Jurek Owsiak. Dochód ze zbiórki w całości zostanie przeznaczony na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.

Głównym partnerem medialnym WOŚP była telewizja TVN, a wśród licytowanych przedmiotów znalazła się m.in. kolacja z Donaldem Tuskiem czy spinki do mankietów od prezydenta Andrzeja Dudy.

Pamiętacie, jak "Wiadomości" wymazały serduszko WOŚP? Teraz tłumaczą, jak do tego doszło >>>

Dwie zawetowane ustawy PiS Dwie zawetowane ustawy PiS Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Dwa weta

2 - tyle ustaw PiS dotyczących sądów zawetował Andrzej Duda. Tego ruchu ze strony prezydenta w lipcu tego roku mało kto się spodziewał. Rewolucja w Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa była w końcu jedną z najpilniejszych zmian planowanych przez PiS. I była prawie pewna.

Tymczasem na ostatniej prostej ustawy zablokował prezydent wywodzący się z PiS, co wywołało w obozie tej partii niemały kryzys.

Przeciwnicy zmian mogli wtedy na chwilę odetchnąć z ulgą. Przynajmniej do września, kiedy to Andrzej Duda przedstawił swoje własne projekty w sprawie SN oraz KRS. Obie te ustawy przeszły już jednak przez parlament i - tym razem - zyskały prezydencki podpis. Mimo łudzącego podobieństwa do tych z lipca.

Decyzję o zawetowaniu w wakacje ustaw PiS poprzedziły masowe, kilkunastodniowe protesty w obronie sądów. Tysiące osób w całej Polsce wychodził na ulice, tworząc przed budynkami sądów symboliczne "łańcuchy światła".

Prezydent Duda w Gdańsku. Tak chłodnego przywitania się nie spodziewał. I tej "kolędy" też >>>

59 ofiar masakry w Las Vegas 59 ofiar masakry w Las Vegas Fot. Gregory Bull / AP Photo

59 ofiar

59 - to łączna liczba ofiar strzelaniny w Las Vegas. Do ataku doszło 1 października. Rannych zostało wówczas aż 546 osób. Był to najkrwawszy atak w historii Stanów Zjednoczonych przeprowadzony przez jedną osobę.

Po oddaniu serii strzałów z 32. piętra hotelu Mandalay Bay Resort and Casino 64-letni Stephen Paddock popełnił samobójstwo. W jego pokoju znaleziono 23 sztuki broni palnej, w tym karabinki i karabiny.

Odpowiedzialność za atak wzięło na siebie tzw. Państwo Islamskie, jednak FBI nie potwierdziło żadnych związków pomiędzy tą organizacją a sprawcą.

"Coś musiało mu się przestawić w głowie". Media dotarły do rodziny napastnika z Las Vegas >>>

90 procent za niepodległością Katalonii 90 procent za niepodległością Katalonii Fot. Emilio Morenatti / AP Photo

90,18 procent

90,18 - tyle procent głosujących opowiedziało się za niepodległością Katalonii. W przeprowadzonym na początku październiku referendum wzięło jednak udział tylko 43 proc. uprawnionych.

Głosowanie próbowały zablokować za wszelką cenę władze centralne w Madrycie, które uznały plebiscyt za nieważny i niezgodny z prawem. W dniu referendum doszło do brutalnych starć z policją, w wyniku czego rannych zostało kilkaset osób.

Po kilku dniach szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont ogłosił, że jego region uzyskał prawo do niepodległości, ale skutki referendum zostaną zawieszone na czas negocjacji z hiszpańskim rządem. Żadnych negocjacji jednak nie było - Madryt przejął kontrolę nad Katalonią, a jej dotychczasowe władze zostały rozwiązane i postawione w stan oskarżenia.

Hiszpanie ścigali go listem gończym. Były premier Katalonii w rękach belgijskiej policji >>>

29 dni głodówki rezydentów 29 dni głodówki rezydentów Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

29 dni

29 - tyle dni trwał protest głodowy lekarzy rezydentów. Młodzi medycy domagali się w ten sposób od rządu podniesienia nakładów na służbę zdrowia. Głodówka rozpoczęła się 2 października w Szpitalu Dziecięcym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W międzyczasie do protestujących rezydentów dołączali przedstawiciele innych zawodów medycznych. Otrzymywali oni też sygnały wsparcia od wielu innych osób. Tylko nie od rządu.

- W trakcie 29 dni pan minister zdrowia spotkał się z głodującymi tylko dwa razy. Pani premier Beata Szydło poświęciła nam pół godziny - żalili się po zakończeniu protestu.

Ich głodówka była jednym z najpoważniejszych wyzwań rządu PiS w 2017 roku. Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia przedstawiło wieloletni plan dojścia do poziomu 6 proc. PKB na służbę zdrowia, choć zdaniem rezydentów tempo zaproponowane przez Konstantego Radziwiłła jest za wolne.

"Jeśli się złamiemy, służba zdrowia będzie umierać. Po cichu". Byliśmy u protestujących lekarzy >>>

Dekret Trumpa Dekret Trumpa Fot. Evan Vucci / AP Photo

Dekret 13769

13769 - to numer rozporządzenia wykonawczego wydanego na początku roku przez Donalda Trumpa. Dokument miał, przynajmniej w założeniu, przeciwdziałać przenikaniu do Stanów Zjednoczonych zagranicznych terrorystów. Nowy amerykański prezydent podpisał rozporządzenie 27 stycznia.

Decyzja ta wywołała wówczas falę protestów w Ameryce i poza jej granicami. Na wielu lotniskach dzień po ogłoszeniu decyzji zebrały się tłumy protestujących.

3 lutego 2017 roku wykonanie rozporządzenia zostało czasowo wstrzymane na terenie całego kraju, po tym jak stan Waszyngton zaskarżył ten akt prawny. O jego losach przesądziła decyzja sędziego federalnego w Seattle Jamesa Robarta. Kilka dni później sąd apelacyjny w San Francisco uznał rozporządzenie za niezgodne z konstytucją USA i podtrzymał decyzję Robarta o wstrzymaniu egzekwowania dekretu.

Riposta Starbucksa na decyzje Trumpa. Zatrudni 10 tys. uchodźców >>>

Więcej o:
Komentarze (112)
Podsumowanie roku 2017 w liczbach
Zaloguj się
 • tequila57

  Oceniono 27 razy 15

  32000 (w PLN) pozwolą KODomicie "bez stresów bytowych przetrwać święta".

 • saves

  Oceniono 37 razy 11

  0 - tylu imigrantów przyjęła GW żądająca ich przyjmowania.
  2 - przypadki molestowania wykryto w Agorze.
  23 - o tyle procent spadł nakład GW w 2017 roku.
  7 000 000 - taka jest strata Agory w złotych w 2017r.
  135 000 000 -taki jest nowy limit kredytu Agory
  202 500 000 - na tyle ustanowiono hipotekę jako zastaw kredytu pod siedzibę Agory na Czerskiej.
  16635278754 - tyle było artykułów obrzydzających PiS.
  Te liczby też zapamiętamy.

 • korgan123

  Oceniono 29 razy 11

  Dzień bez mendzenia o "uchodźcach" jest dla Wybiórczej dniem straconym.

 • zec

  Oceniono 26 razy 10

  A ilu uchodźców przyjęła Rumunia, Bułgaria i inne podobne nam kraje, które potulnie zgadzają się na przyjmowanie uchodźców?
  Tez żadnego? Przecież każde dziecko wie, ze uchodźcy nie uciekają do Unii jako takiej, tylko do Niemiec, Austrii,Szwecji...
  W postkomunie im za biednie, wiec po co ten cały cyrk?
  A wybór Tuska? Co niby Polska przegrała? Inni chcieli Tuska, to maja i niech się cieszą. Polska nie chciała, to glosowała na nie. Niby jak miała glosować? Przy tej logice, to Platforma, która przegrała dwadzieścia tysięcy glosowań nad wotum nieufności dla rządu, powinna popełnić zbiorowe seppuku.

 • misiaczek1281

  Oceniono 15 razy 9

  i dwie bezlitosne liczy dla lewaków:
  sondaże poparcia :
  PiS - 48%
  PO : 16%

  HahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahahaHahahahahahaha

 • dziennikarz12

  Oceniono 12 razy 8

  i brawo dla polski ze zamknela granice dla islamskiej choloty,gwalcicieli pedofilow terrorystow !!!!

 • robertos27

  Oceniono 9 razy 7

  Dla mnie numerem 1 jest liczba 25. O tyle procent w ciągu roku spadła sprzedaż szmatławca z czerskiej. Liczę, że nowy rok będzie jeszcze lepszy:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX