Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Będą zmiany? Polityk PiS rozwiewa wątpliwości

Dziś poznamy skład rządu Mateusza Morawieckiego. Zaprzysiężenie nowego premiera odbędzie się o 17 w Pałacu Prezydenckim - potwierdził rzecznik prezydenta, Krzysztof Łapiński. Expose nowego szefa rządu najprawdopodobniej już we wtorek. Z pierwszą oficjalną wizytą pod koniec tygodnia premier Morawiecki uda się do Francji.
Antoni Macierewicz Antoni Macierewicz Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta

Antoni Macierewicz straci stanowisko?

Na temat nowego rządu pojawiło się wiele spekulacji. M.in. taka, że ze stanowiskiem pożegna się minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz. Tak podaje dzisiejszy "Fakt" powołując się na słowa samego ministra, który w sobotę w Spale na spotkaniu z klubami "Gazety Polskiej" sam odwołał się do tych pogłosek.

- Proszę, możecie mnie dowolnie odwoływać. Ale jeżeli chcecie, aby polska armia była armią polską, a nie armią, która na rozkaz rosyjski oskarża własnych pilotów, że zabili własnego prezydenta, żeby ukryć zbrodnię dokonaną przez kogo innego, jeżeli chcecie ode mnie, abym promował i utrzymywał takich dowódców, to nigdy tego nie zrobię - powiedział szef resortu obrony.

Pałac Prezydencki , przyjęcie dymisji Rady Ministrów oraz desygnowanie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów . Pałac Prezydencki , przyjęcie dymisji Rady Ministrów oraz desygnowanie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów . Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Zmiany dopiero w styczniu?

Szybkim zmianom na rządowych stanowiskach zaprzeczył europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Jego zdaniem do poważnych zmian szybko nie dojdzie.

- Mateusz Morawiecki docenia pracę ministrów i za tym pierwszym obrotem ciał niebieskich zmian nie będzie. Zmiany będą dopiero w styczniu - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24. Stwierdził, że jeden z najbardziej krytykowanych ministrów rządu Beaty Szydło, Witold Waszczykowski, nie musi się martwić. -  Jego sen może być głęboki i spokojny - powiedział. 

Czarnecki "nie słyszał", by stanowisko miał stracić Macierewicz.  - Z tego co słyszę, dalej będzie członkiem Rady Ministrów odpowiedzialnym za resort obrony - mówił europoseł w TVN24.

Premier Szydło, Jarosław Kaczyński i ministrowie po odrzuceniu wniosku PO o odwołanie rządu Premier Szydło, Jarosław Kaczyński i ministrowie po odrzuceniu wniosku PO o odwołanie rządu Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Tuż za kapitanem

Europoseł PiS uchylił również rąbka tajemnicy na temat rewelacji dotyczących Beaty Szydło.

- Będzie wicepremierem do spraw społecznych. To kluczowa rola w rządzie - powiedział w telewizji wPolsce.pl Czarnecki. Zdaniem europosła PiS, Beata Szydło w ostatnich dniach zachowała się profesjonalnie. - Pokazała, że polityka jest dla niej grą zespołową. Grała jako kapitan, teraz będzie tuż za kapitanem. Schowała swoje ambicje do kieszeni. Szacunek - dodał Czarnecki. 

8 grudnia 2017, desygnacja Mateusza Morawieckiego na premiera RP. 8 grudnia 2017, desygnacja Mateusza Morawieckiego na premiera RP. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Mateusz Morawiecki premierem

Decyzja o zmianie premiera została ogłoszona w ubiegłym tygodniu. Przekazanie władzy następuje więc szybko.

Więcej o:
Komentarze (77)
Mateusz Morawiecki tworzy rząd. Dziś zaprzysiężenie
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 17 razy 13

  Morawiecki figurant jak Szydło

  personalia ustala Kaczyński

  Morawiecki ma dyspensę jedynie na obgryzanie brzegów (jak tych od pierogów)

 • puuchatek

  Oceniono 15 razy 13

  Ministrami będą ci, których Jarosław Kaczyński wyznaczy. W tej sprawie naprawdę nie ma się czym podniecać - pan Morawiecki będzie miał w tej kwestii do powiedzenia tyle samo, ile miała pani Szydło.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 10 razy 10

  Panie Macierewicz, nikt na rozkaz Rosji nie oskarża naszych pilotów - winny tragedii jest "niezidentyfikowany głos" w kabinie pilotów, który zachęcał do lądowania kiedy komputer pokładowy alarmował "Pull up, terrain ahead!".

  Czy pana komisja wyjaśni do kogo ów głos należał?
  Nie.

 • japka_putina

  Oceniono 10 razy 10

  Jeżeli Macierewicz zostaje, to cały ten ortodoksyjny patriotyzm Morawieckiego ch...a złamanego nie jest wart.

 • tacx

  Oceniono 9 razy 9

  czyli bzdurą jest że kaczyński przymierzał się do premerowania. Exposee nie pisze się wieczorami z piątku na niedzielę. Pisze się co najmniej tydzień jak nie więcej. Ta zmiana była gotowa długo wcześniej - innymi słowy kurdupel knuł za plecami szydło od dłuższego czasu

 • chi-neng

  Oceniono 8 razy 8

  Powtorze sie;

  MORAWIECKI: "MAM MARZENIE: ZRECHRYSTIANIZOWAĆ EUROPĘ. EUROPIE BRAK ZASAD I WARTOŚCI"

  Mysle, ze teraz cala ’trojka tej samej masci’; Duda, Szczerski i Morawiecki zacznie na pelna pare realizowac plany, do ktorych, prawde miac juz Was przygotowal Morawiecki oficjalnie deklarujac to powyzej.
  Aby nie bylo watpliwosci o czym mowie, to przypomne plany Szczerskiego
  Moze powinnam przypomniec wyniesione z domu 'wychowanie' pajaca z palaca...ale yo chyba pamietacie…

  SZCZERSKI

  • "Polsce w sferze publicznej POTRZEBNA JEST DZIŚ DYKTATURA EWANGELII".

  • "Nadszedł czas rewolucji fundamentalistycznej"

  • "Republika wyznaniowa nikogo nie wyklucza i nie ma charakteru totalitarnego".

  • W Senacie, gdzie powinny zasiadać osoby zaufania publicznego, w tym przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich, jednak "Z DOMINUJĄCĄ REPREZENTACJĄ EPISKOPATU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO".

  • Zmiany w prawie i np. POZBAWIANIE MANDATU POLITYCZNEGO ZA NIEMORALNOŚĆ.

 • cezar85

  Oceniono 9 razy 7

  - Po co mam was poświęcać kochani, przecież do największych niekonstytucyjnych przekrętów mogę wziąć ambitnego idiotę z zewnątrz

  - prezes nam to wytłumaczył a myśmy wszystko zrozumieli - powiedziała pawłowicz

 • iwonazetka

  Oceniono 7 razy 7

  Pan Macierewicz nie zrozumiał. Nikt nie oskarża pilotów, że zabili prezydenta. To raczej prezydent jest odpowiedzialny za śmierć pilotów i reszty.

 • def11

  Oceniono 7 razy 7

  Szkoda, liczyłem, że kapitanem zostanie, znany ze skromności i braku parcia na stanowiska i na szkło, obatel Czarnecki, a tuż za nim mógłby być Suski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX