Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Będą zmiany? Polityk PiS rozwiewa wątpliwości

Dziś poznamy skład rządu Mateusza Morawieckiego. Zaprzysiężenie nowego premiera odbędzie się o 17 w Pałacu Prezydenckim - potwierdził rzecznik prezydenta, Krzysztof Łapiński. Expose nowego szefa rządu najprawdopodobniej już we wtorek. Z pierwszą oficjalną wizytą pod koniec tygodnia premier Morawiecki uda się do Francji.
Antoni Macierewicz Antoni Macierewicz Fot. Jan Rusek / Agencja Wyborcza.pl

Antoni Macierewicz straci stanowisko?

Na temat nowego rządu pojawiło się wiele spekulacji. M.in. taka, że ze stanowiskiem pożegna się minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz. Tak podaje dzisiejszy "Fakt" powołując się na słowa samego ministra, który w sobotę w Spale na spotkaniu z klubami "Gazety Polskiej" sam odwołał się do tych pogłosek.

- Proszę, możecie mnie dowolnie odwoływać. Ale jeżeli chcecie, aby polska armia była armią polską, a nie armią, która na rozkaz rosyjski oskarża własnych pilotów, że zabili własnego prezydenta, żeby ukryć zbrodnię dokonaną przez kogo innego, jeżeli chcecie ode mnie, abym promował i utrzymywał takich dowódców, to nigdy tego nie zrobię - powiedział szef resortu obrony.

Pałac Prezydencki , przyjęcie dymisji Rady Ministrów oraz desygnowanie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów . Pałac Prezydencki , przyjęcie dymisji Rady Ministrów oraz desygnowanie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów . Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Zmiany dopiero w styczniu?

Szybkim zmianom na rządowych stanowiskach zaprzeczył europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Jego zdaniem do poważnych zmian szybko nie dojdzie.

- Mateusz Morawiecki docenia pracę ministrów i za tym pierwszym obrotem ciał niebieskich zmian nie będzie. Zmiany będą dopiero w styczniu - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24. Stwierdził, że jeden z najbardziej krytykowanych ministrów rządu Beaty Szydło, Witold Waszczykowski, nie musi się martwić. -  Jego sen może być głęboki i spokojny - powiedział. 

Czarnecki "nie słyszał", by stanowisko miał stracić Macierewicz.  - Z tego co słyszę, dalej będzie członkiem Rady Ministrów odpowiedzialnym za resort obrony - mówił europoseł w TVN24.

Premier Szydło, Jarosław Kaczyński i ministrowie po odrzuceniu wniosku PO o odwołanie rządu Premier Szydło, Jarosław Kaczyński i ministrowie po odrzuceniu wniosku PO o odwołanie rządu Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Tuż za kapitanem

Europoseł PiS uchylił również rąbka tajemnicy na temat rewelacji dotyczących Beaty Szydło.

- Będzie wicepremierem do spraw społecznych. To kluczowa rola w rządzie - powiedział w telewizji wPolsce.pl Czarnecki. Zdaniem europosła PiS, Beata Szydło w ostatnich dniach zachowała się profesjonalnie. - Pokazała, że polityka jest dla niej grą zespołową. Grała jako kapitan, teraz będzie tuż za kapitanem. Schowała swoje ambicje do kieszeni. Szacunek - dodał Czarnecki. 

8 grudnia 2017, desygnacja Mateusza Morawieckiego na premiera RP. 8 grudnia 2017, desygnacja Mateusza Morawieckiego na premiera RP. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Mateusz Morawiecki premierem

Decyzja o zmianie premiera została ogłoszona w ubiegłym tygodniu. Przekazanie władzy następuje więc szybko.

Więcej o: