Wszystkie oczy zwrócone na Morawieckiego, a PiS przejmuje sądy. Zobacz, co jeszcze cię ominęło

Gdy w piątek cała uwaga opinii publicznej skoncentrowana była na Pałacu Prezydenckim i roszadzie na stanowisku premiera, PiS ostatecznie rozprawiło się z sądami. Zobacz, jakie ważne wydarzenia tego dnia mogły ci umknąć.
Beata Szydło, Andrzej Duda Beata Szydło, Andrzej Duda prezydent.pl

Zmiana premiera miała przykryć ustawy o SN i KRS

Z faktem, że rekonstrukcja rządu ma przykryć głosowanie nad ustawami o SN i KRS , nie kryli się nawet posłowie partii rządzącej. Poseł Tomasz Latos napisał o tym wprost na Twitterze.

Sejm przyjął prezydencki projekt ustawy o SN

Po godz. 14 Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawa wprowadza możliwość badania przez ten sąd skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat. Ponadto zostanie utworzona Izba Dyscyplinarna, która będzie prowadziła postępowania wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.


Za przyjęciem ustawy zagłosowało 239 posłów, 171 było przeciw, a 24 wstrzymało się od głosu.  Sejm przyjął w trzecim czytaniu wszystkie poprawki PiS, odrzucił - z jednym wyjątkiem - te opozycji. Teraz ustawą zajmie się Senat.

- Obserwując zachodzące wydarzenia dochodzę do wniosku, że z PRLu to tylko zim stulecia jeszcze nie mamy... - napisał w piątek na Twitterze Ryszard Balicki, konstytucjonalista.

Konstytucjonalista przypiął też na Twitterze na górze grafikę z napisem "Konstytucjo wy 3 maj" (Konstytucjo wytrzymaj).

Flaga z kirem w Sejmie Flaga z kirem w Sejmie twitter.com/stgawlowski

Ustawa o KRS przegłosowana w Sejmie

Tuż po 15 Sejm uchwalił z kolei nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Za głosowało 237 posłów, przeciw 166, wstrzymało się 22.

Ustawa zakłada, że 15 sędziów do KRS będzie wybierał Sejm większością 3/5 głosów. Każdy klub mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Zdaniem Komisji Weneckiej, to upolitycznienie KRS.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zaapelował do prezydenta, by zawetował obie ustawy.

- Dzisiejsze głosowanie, posiedzenie, to czarny dzień dla polskiej demokracji. Zdarzyło się coś zawstydzającego i hańbiącego. Większość PiS-owska złamała trójpodział władzy. Zrobiła to w porozumieniu z prezydentem i z urzędnikami prezydenta. Oczekujemy jako PO od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania dwóch ustaw - o SN i KRS. Taką obietnicę złożył nam na spotkaniu 2 miesiące temu. Nie może być tak, że strażnik konstytucji bierze udział w jej łamaniu - mówił w Sejmie.

Komisja Nadzwyczajna ds ordynacji wyborczej, 30.11.2017 Komisja Nadzwyczajna ds ordynacji wyborczej, 30.11.2017 Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Gazeta

Zmiany w ordynacji wyborczej przepchnięte w komisji

Z kolei w czwartek późnym wieczorem sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt dotyczący zmian w ordynacji wyborczej. Zgodnie z projektem liczba kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zostanie ograniczona do dwóch. Posłowie zgodzili się też na wygaszenie kadencji Państwowej Komisji Wyborczej po wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Odrzucono także poprawki opozycji, która chciała, by z projektu wykreślić przepis o dodatkowych dopiskach na karcie do głosowania. PiS chce, żeby te nie czyniły ich nieważnymi. Zdaniem posłów PO, przepis ten może umożliwić fałszerstwa wyborcze.

Grzegorz Schetyna tak podsumował czwartek w Sejmie: "Gdy wszyscy zajmują się tragedią Beaty Szydło, namaszczeniem Morawieckiego i wnikaniem w umysł prezesa, w Sejmie konają ordynacja wyborcza i #WolneSądy. Dokładnie o to chodziło Kaczyńskiemu"

Oto co dzieje się w cieniu rekonstrukcji. PiS zmienia reguły wyborów i bierze się za sądy

Morawiecki Morawiecki Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki desygnowany na premiera

Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na nowego szefa rządu:

- Panie premierze, liczę na dobrą współpracę. Mam nadzieję, że będzie przynajmniej tak dobra, jak była z panią premier. Panu premierowi powiem tak: misja bardzo trudna, niezwykle odpowiedzialna, ale jestem przekonany, że pan jej podoła. Nie mam wątpliwości, że będzie pan umiał dbać o finanse państwa. Jest pan moim premierem i ja będę nie tylko za pana trzymał kciuki, ale chcę powiedzieć, że jestem w każdym momencie otwarty na współpracę - powiedział Andrzej Duda.

Zgodnie z konstytucją, Mateusz Morawiecki ma teraz 14 dni na przedstawienie składu swojego gabinetu. Gdy to się stanie, prezydent powoła nowy rząd, odbierając przysięgę od jego członków.

Mateusz Morawiecki desygnowany na premiera, Duda przyjął rezygnację Szydło

Beata Szydło, Andrzej Duda Beata Szydło, Andrzej Duda prezydent.pl

Beata Szydło złożyła rezygnację na ręce prezydenta

Prezydent Andrzej Duda przyjął wcześniej rezygnację z rąk premier Beaty Szydło, która z powodzeniem w 2015 roku poprowadziła jego kampanię prezydencką.

Chociaż ten moment nie jest momentem miłym ani dla pani premier, ani dla mnie jako prezydenta, człowieka, który jest z panią emocjonalnie związany, chcę powiedzieć, że nie tylko pani premier dziękuję, ale i gratuluję. To były ponad 2 lata służby, Polska miała 16 premierów i tylko 3 z nich urzędowało dłużej niż pani premier.

- powiedział Andrzej Duda przyjmując rezygnację Beaty Szydło.

500 +, 'Beata, publikuj!', przegrana w Brukseli. Te momenty zapamiętamy z kadencji Szydło

Sąd Najwyższy. Warszawa, pl. Krasińskich Sąd Najwyższy. Warszawa, pl. Krasińskich Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Komisja Wenecka przyjęła druzgocące opinie o Polsce

Komisja Wenecka przyjęła w piątek dwie opinie dotyczące Polski. Zdaniem przedstawicieli Komisji, proponowane przez partię rządzącą i prezydenta zmiany stanowią "poważne zagrożenie" dla polskiego sądownictwa.

Komisja stwierdziła, że sposób wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa jest daleko idącym upolitycznieniem KRS. Komisja Wenecka zarekomendowała też, by urzędy prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości ponownie zostały rozdzielone. Zdaniem KW, obecna sytuacja zagraża niezależności prokuratorów w Polsce.

"Poważne zagrożenie" dla sądownictwa, "upolitycznienie KRS". Druzgocąca opinia o Polsce

Beata Szydło w Sejmie - dzień po decyzji komitetu PiS Beata Szydło w Sejmie - dzień po decyzji komitetu PiS Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Beata Szydło przyznała, że zgodziła się na degradację

- Pozostanę w rządzie, żeby razem z Prawem i Sprawiedliwością budować dobrą zmianę - powiedziała w ostatnim przemówieniu jako premier Beata Szydło. Tym samym była premier przyznała, że zgodziła się na degradację.

- Specjaliści od syndromu sztokholmskiego pilnie poszukiwani - skomentował na Twitterze politolog Marek Migalski, były eurodeputwany, który zdobył mandat z list PiS.

Szydło wchodzi na salę, posłowie PiS witają ją owacją. Najważniejsze zostawiła sobie na koniec

Gen. Jarosław Kraszewski z BBN stracił certyfikaty bezpieczeństwa

Generał Jarosław Kraszewski z prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego stracił certyfikaty bezpieczeństwa decyzją podległej MON Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Decyzja została uznana jako kolejne uderzenie Antoniego Macierewicza w Andrzeja Dudę.

Certyfikaty bezpieczeństwa gwarantują dostęp do tajemnic krajowych, NATO i unijnych.

BBN wydało oświadczenie w tej sprawie.

"8 grudnia br. gen. bryg. Jarosław Kraszewski został poinformowany przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego o cofnięciu mu poświadczenia bezpieczeństwa. W uzasadnieniu decyzji nie zostały przedstawione jakiekolwiek powody odebrania dostępu do informacji niejawnych. Podczas postępowania SKW nie przedstawiła gen. J. Kraszewskiemu żadnych zarzutów, a także faktów ani dowodów, do których mógłby się odnieść. Gen. J. Kraszewski, zgodnie z obowiązującym prawem, odwoła się od decyzji SKW do Prezesa Rady Ministrów." - czytamy.

Gen. Kraszewski traci ważne uprawnienia. "Policzek od Macierewicza dla Dudy"

Więcej o:
Komentarze (87)
PiS przegłosował ustawy o SN i KRS w Sejmie
Zaloguj się
 • sil.m

  Oceniono 32 razy 28

  Dzięki dobrej koniunkturze w Europie polska gospodarka rozwijała się dobrze.. W budżecie przeniesiono księgowo wpływ gotówki za LTE z 2015 na 2016 i a NBP wpłacił zysk z różnicy kursu walut, spadły rezerwy walutowe -to pomogło sfinansować 500 plus / o czym się tak chwalą lecz nie mówią ,że to na kredyt i trzeba go spłacić. W przyszłym roku tych pieniędzy nie będzie, a obniżenie wieku emerytalnego to dodatkowe koszty, co bardzo obciąży budżet. Koszty tej operacji idą w górę. Inwestycje stoją, długi budżetu rosną – przedsiębiorcy nie są naiwniakami. Oceniają polski rząd po faktach, a nie po pozorach. Ustawka prezesa z PAD-em sprawiła, że suweren z opozycją skupiają się teraz na pełzającej rekonstrukcji – a PIS w sejmie dobił niezależne sądy, KRS i zmienia ordynację wyborczą pod siebie. Te działania świadczą o tym, że prezes nie jest pewny co do rozstrzygnięć wyborów samorządowych i parlamentarnych-poszukuje kozła ofiarnego. Czeka na was ręka sprawiedliwości za przestępstwa wobec państwa i nieprzestrzeganie konstytucji. Proście by to nie odbyło się na ulicy lecz w sądach - niezawisłych.

 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 28

  Najbardziej żałosne są komentarze prorządowej strony. "Żeby katolika zastąpił Żyd ?" A jeśli chodzi o sądy to nieźle nas załatwili. Bezczelność PiS-u nie zna granic. Wiedzą, że niekonstytucyjne ale idą w zaparte. Dudusie i inne prezesy będą się w piekle smażyć.

 • emadox1327

  Oceniono 28 razy 24

  No to jak maliniak, zawetujesz te haniebne ustawy o SN i KRS?
  Nie zawetujesz, maliniak nigdy nie stanie się mężem stanu!!!

 • turkucio

  Oceniono 21 razy 19

  O, Gowin nie będzie się mógł tłumaczyć, że głosował za, ale się nie cieszył

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 17 razy 15

  Dla suwerena 500+ najważniejsza jest kasa, co ich obchodzi zamach na niezawisłość sądów. Przecież w Dzienniku Telewizyjnym powiedzieli, ze to dla dobra Ojczyzny Wstajacej z Kolan. Więc suweren wierzy. Tak jak jego przodkowie wierzyli Bierutowi w stonkę ziemniaczaną zrzucaną z samolotów przez imperialistów amerykańskich. Władza przecież nie kłamie, prawda?

 • 55pagus

  Oceniono 18 razy 12

  Odpowiedź do tytułowego pytania:
  Więcej wpływów w Polsce autorytarnego feudalnego Watykanu (czytaj: uzależnienia Polski od obcego państwa), poprzez poszerzenie wpływów dekadenckiego kościoła katolickiego. Tolerowanie takich typów jak: kochającego czerwone majtki (ze słynnym napisem "roma") JULIUSZA PAETZA, wyłudzacza publicznych pieniędzy ojdyra RYDZYKA, pijaka GŁÓDZIA, skarbnika tajemniczej relikwii (czyli zęba Karola Wojtyły) niejakiego STANISŁAWA DZIWISZA, nawiedzonego duchem "urojonego boga" dochtora teologii NATANKA, torturujących dzieci BOROMEUSZEK, pedofila księdza GILA, wynalazcy "bruzdy" czyli księdza profesura Longchamps de Bérier...

 • f451

  Oceniono 10 razy 10

  Mainiak bedzie wreczal teczke Antkowi.... chce to zobaczyc.... :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX