Na czym polega zjawisko superksiężyca? Orbita naszego satelity ma kształt elipsy, dlatego Księżyc raz znajduje się bliżej Ziemi (perygeum), a raz dalej (apogeum). Gdy zbliżenie Księżyca zbiega się z pełnią - obserwujemy Superksiężyc.
Niestety, w przypadku Polski nie wszędzie można było podziwiać superksiężyc w całej okazałości. Jak informuje IMGW, w nocy zachmurzenie było duże z większymi przejaśnieniami, rozpogodzenia prognozowane są na wschodzie i południu Polski.
#Supermoon rising over #Tampa this evening. Great shot from Dennis Wyrick! pic.twitter.com/AwzBzwPFo8
- Tyler Eliasen FOX 13 (@FOX13Tyler) 4 grudnia 2017
Tarcza superksiężyca jest średnio o 14 proc. większa i świeci do 30 procent jaśniej niż w apogeum. Taka sytuacja ma miejsce średnio raz w roku.
Curious about the upcoming supermoons? The Moon is nearing its perigee, the point of its orbit when it is closest to @NASAEarth. The closest full Moon will happen on New Year's Day! https://t.co/QNtuBQiBtM pic.twitter.com/uOM3TbqzuP
- NASA Moon (@NASAMoon) 28 listopada 2017
Największa superpełnia miała miejsce rok temu - odległość Księżyca od Ziemi wynosiła w połowie listopada 2016 roku 356 511 km. Była to najmniejsza odległość od blisko 70 lat. Kolejne tak bliskie 'spotkanie' przewidywane jest na 2034 rok.
Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 399 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi.
A full Moon will be on the rise this weekend. Track the Moon's phases and learn how they work at https://t.co/x23IUyTONt pic.twitter.com/h2DA2tHUzB
- NASA Solar System (@NASASolarSystem) 1 grudnia 2017
Nazwa 'superksiężyc' funkcjonuje od 1979 roku. Niektórzy badacze twierdzą, że superksiężyc może wywoływać trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, czy sztormy, ale nie ma na to twardych dowodów. Pełnia księżyca może natomiast wpływać na jakość snu, co potwierdzili szwajcarscy naukowcy.
Tonight's #supermoon rising behind downtown Tampa. Taken from 4th Street in St. Petersburg. #moon #fullmoon pic.twitter.com/orpXr3xZxz
- James Boone (@OldBoone) 4 grudnia 2017
Superksiężyc bardzo spektakularnie prezentuje się na tym zdjęciu w towarzystwie londyńskiego drapacza chmur The Shard.
Amazing #Supermoon beyond the Shard this morning in London. pic.twitter.com/xaypk0Tnwc
- Angus Smart (@AngusSmart) 4 grudnia 2017
W Denver było spore zachmurzenie, jednak mimo to superksiężyc wyglądał tam spektakularnie.
A few clouds to the east, but keep an eye out for that #SuperMoon rising over #Denver!! pic.twitter.com/eUfIGMrNRo
- Eric English (@EricEnglish777) 4 grudnia 2017
Superksiężyc wywołał poruszenie na całym świecie. Fotografowie z wielu krajów wylegli z domów z aparatami, aby uchwycić to niebywałe zjawisko.
#Supermoon shots from around the world ?? pic.twitter.com/niJgAIhIc4
- Aleen (@SoCalAleen) 4 grudnia 2017
Zdjęcie superksiężyca z Murrells Inlet w Południowej Karolinie.
More #supermoon Photos taken in Murrells Inlet South Carolina. @EdPiotrowski pic.twitter.com/DkBfj4celo
- Matthew Trudeau (@MatthewTrudeau1) 4 grudnia 2017
W agencjach są zdjęcia z innych kontynentów, gdzie wyjątkowa pełnia Księżyca była już widoczna.
Tonight's Full Moon is the Frost Moon, the Cold Moon, the Long Night Moon, or the Moon before Yule. In the Southern Hemisphere, it's getting warmer, so happy Strawberry Moon. And oh yeah, did we mention it's a Supermoon? https://t.co/UGkuJ9QNlr pic.twitter.com/EitoKFMxLn
- NASA Moon (@NASAMoon) 2 grudnia 2017
Superksiężyc w Buffalo w Stanach Zjednoczonych. To zjawisko ma powtórzyć się jeszcze 1 i 31 stycznia.
Doskonałe zdjęcie superpełnii w Whitby w północno-wschodniej Anglii.
Superksiężyc świetnie prezentował się w towarzystwie zabytków w Mjanmie.
Zdjęcie superksiężyca z naszych Tatr, a dokładniej z Morskiego Oka. Zdjęcie pochodzi sprzed roku.
To zdjęcie również pochodzi z Morskiego Oka. Zostało wykonane w zeszłym roku. Superksiężyc pojawia się na niebie średnio raz do roku.