W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda napisał, że historia dowiodła, iż 26 lat temu twórcy Radia Maryja dobrze rozpoznali bolączki kraju. W liście, który odczytał prezydencki minister Adam Kwiatkowski, Andrzej Duda napisał, że to między innymi dzięki ludziom zgromadzonym wokół Radia Maryja polskie władze mogą dziś naprawiać państwo i budować silną, bezpieczną, sprawiedliwą i intensywnie rozwijającą się Polskę. "Za to wszystko jako prezydent Rzeczypospolitej z serca dziękuję" - napisał prezydent Duda.
Niezwykła, gorąca atmosfera podczas Jubileuszu #26latRM Rodziny @RadioMaryja.
- Antoni Macierewicz (@Macierewicz_A) 2 grudnia 2017
Życzę dalszych lat twórczego zaangażowania na rzecz budowania silnego, niepodległego, niezależnego społeczeństwa, zjednoczonego wokół silnych wartości. pic.twitter.com/C40Rr5uLhf
W liście odczytanym przez szefową Kancelarii Premiera Beatę Kempę, Beata Szydło napisała, że Radio Maryja jest głosem nie tylko katolickim, ale też niepodległościowym. "Od 26 lat Radio Maryja prowadzi ofiarną misję ewangelizacyjną. Przypomina, że Polska jest krajem głębokich tradycji chrześcijańskich. Jest przykładem służby człowiekowi w prawdzie. Jest przykładem wzajemnej miłości i szacunku" - napisała do zgromadzonych szefowa polskiego rządu.
W procesji dar składają m.in. przedstawiciele rządu Ministrowie @mblaszczak @KempaBeata i Jan Szyszko @PremierRP @pisorgpl @RadioMaryja #26latRM pic.twitter.com/QivhHvuZI5
- Hubert Grzegorczyk (@GrzegorczykH) 2 grudnia 2017
Życzenia dla dyrektora ojca Tadeusza Rydzyka przesłał też prezes PiS Jarosław Kaczyński, którego list odczytał szef MSWiA Mariusz Błaszczak. "Wierzę, że z tej toruńskiej służby Panu Bogu i ojczyźnie wyrośnie lepszy świat oraz Polska naszych marzeń" - napisał prezes PiS.
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział, że minione 26 lat to dobry czas dla Polski, bo wiele inicjatyw podjęło środowisko Radia Maryja i dyrektora o. Tadeusza Rydzyka. W tym kontekście wymienił m.in. utworzenie samego Radia Maryja, ale też Telewizji Trwam i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. - To takie żywe środowisko, które zawsze wyróżniało się tym, że było bardzo mocno propolskie - dodał, odnosząc się do ludzi skupionych wokół toruńskiej rozgłośni.
Minister środowiska Jan Szyszko zaznaczył, że Radio Maryja odegrało ogromną rolę dla państwa, a zwłaszcza dla promowania go na arenie międzynarodowej. Jak mówił, dzięki temu dziś Polska jest postrzegana jako kraj silny, sprawny i dobrze zarządzany.
Dyrektor rozgłośni, ojciec Tadeusz Rydzyk zachęcał nie tylko do dalszego rozwoju inicjatyw Radia Maryja, ale też do "pomocy ludziom, którzy są zagubieni". - Trzeba im podać rękę - apelował ojciec dyrektor
8 grudnia 1991 roku Radio Maryja zaczęło nadawać audycje dla słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Po 26 latach radio nadaje w całej Polsce oraz drogą satelitarną i internetową. Środowisko Radia Maryja doprowadziło do utworzenia "Naszego Dziennika", Telewizji Trwam i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.
Mszy rocznicowej przewodniczył metropolita włocławski biskup Wiesław Mering, który mówił w homilii o sumieniach Europejczyków. Przypomniał apel świętego Jana Pawła II o potrzebnych Polsce ludziach sumienia. Zwrócił uwagę na współczesną sytuację.
Biskup Wiesław Mering podkreślił, że wielu przywódców europejskich głosi "dziwne poglądy". - Prezydent Francji mówi: kultury francuskiej nie ma. Pominąwszy język jakaś specyficzna niemiecka kultura nie jest do zidentyfikowania - mówił duchowny.
Biskup dziękował za wiele realizowanych przez Radio Maryja i związane z nim środowisko inicjatyw społecznych i religijnych. Zaznaczył, że rola, jaką odegrało Radio Maryja i Telewizja Trwam jest nie do przeceniania.