Kolejki do sklepów, milicjanci na ulicach czy festiwal w Jarocinie - to tylko niektóre widoki typowe dla PRL-u. Zdjęcia z archiwum Ośrodka KARTA pokazują nam kwintesencję lat 80. w Polsce.
Wystawę "Imperatyw" będzie można obejrzeć w siedzibie Ośrodka KARTA przy ul. Narbutta 29 w Warszawie. Będzie czynna od 4 grudnia do 31 stycznia od poniedziałku do piątku w godz. 9-17. Wstęp wolny.
To zdjęcie zrobiono po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku w Warszawie. Milicjanci stoją na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Nowy Świat. Fotografowanie w przestrzeni publicznej w czasie stanu wojennego było zabronione.
Zdjęcie Macieja Kwiatkowskiego w ośrodku dla internowanych na Białołęce powstało między majem a lipcem 1982 roku. Zrobił je Andrzej Zieliński.
Dla odmiany - zdjęcie pokazujące namiastkę wolności. Wykonał je Wojciech Druszcz w czasie festiwalu rockowego w Jarocinie, który odbywał się między 29 lipca a 2 sierpnia 1986 roku.
Tę fotografię wykonał Ryszard Wesołowski podczas fali strajków w sierpniu 1980 roku w Gdyni. Wydarzenia z tamtych dni miały ogromny wpływ na historię PRL-u. Na zdjęciu widać drzwi, na których powieszono strój roboczy oraz pęta kiełbasy.