ORP Kormoran wcielono do służby na gdyńskim Skwerze Kościuszki. W uroczystości brał udział szef MON Antoni Macierewicz.
Minister obrony zapowiedział, że Marynarka Wojenna jako osobny rodzaj sił zbrojnych zostanie przywrócona morzu i Gdyni.
Minister mówił, że nie ma lepszej gwarancji bezpieczeństwa niż własna silna armia, w tym szczególnie Marynarka Wojenna.
- Marynarka Wojenna musi zostać odbudowana - mówił minister obrony narodowej @Macierewicz_A w 99. rocznicę odtworzenia Marynarki Wojennej RP.
- Ministerstwo Obrony (@MON_GOV_PL) 28 listopada 2017
-
Wcielenie do służby #ORPKormoran - To pierwszy okręt, z którego może być dumna Rzeczpospolita: https://t.co/fpTGHw9196 pic.twitter.com/77628VCmCV
- Dowód temu dajemy dziś, wcielając do służby nowy okręt ORP Kormoran. To początek odbudowy polskiej floty wojennej - powiedział Macierewicz.
Szef MON powiedział, że zostały podjęte decyzje o budowie kolejnych okrętów, między innymi okrętu Ratownik. Zapadła także decyzja, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni zostanie wybrany partner do budowy co najmniej trzech nowoczesnych okrętów podwodnych wyposażonych w rakiety manewrujące.
Wszystko po to - jak tłumaczył Antoni Macierewicz - "by nikomu się nie śniło o tym, by zagrozić polskim granicom i polskiemu morzu".
- To pierwszy okręt, z którego może być dumna Rzeczpospolita, z którego może być dumna Marynarka Wojenna, może być dumna stocznia Shipbuilding, która pokazała jak skutecznie można budować okręty - mówił szef MON podczas ceremonii wcielenia do służby okrętu wojennego ORP Kormoran.
- Mieliśmy dzisiaj zaszczyt podnieść banderę na najnowocześniejszym okręcie Marynarki Wojennej, otwierając nowy okres w jej historii - zaznaczył w Gdyni minister.
Wciągnięciem bandery na ORP Kormoran kończy się okres beznadziei i kończy się okres niezdolności do chwały oraz skutecznego działania polskiej Marynarki Wojennej - podkreślił minister.
Szef MON mówił, że na poprawę bezpieczeństwa Polski ogromny wpływ będzie miało przekopanie Mierzei Wiślanej.
- Dzięki temu nikt z zewnątrz nie będzie decydował czy możemy, czy też nie korzystać z polskiego morza' - powiedział Macierewicz.
Oklaskami zostały przyjęte słowa ministra o przywróceniu w Gdyni dowództwa Marynarki Wojennej. Ta formacja ma być osobnym rodzajem sił zbrojnych. Decyzje w tej sprawie zostały już podjęte - mówił Macierewicz
- Marynarka Wojenna przez wiele lat nie mogła dobić się tego, żeby decydenci rozstrzygnęli czy chcą, czy nie chcą jej rozwijać. Tymczasem zagrożenia, jakie są przed Rzeczpospolitą, rozstrzygają tę sprawę jednoznacznie: Polska musi być na Bałtyku, Polska musi mieć zdolności obronienia się na Bałtyku - oświadczył szef MON.
Na słowa Macierewicza szybko zareagował jego poprzednik Tomasz Siemoniak. Zamieścił wymownego tweeta z komentarzem: "Sabotażyści z MON nie skasowali ze swojej strony zdjęcia z września 2013, gdy z Donaldem Tuskiem rujnujemy Marynarkę Wojenną podpisaniem umowy na nowoczesne niszczyciele min:) Pierwszy Kormoran od dziś w służbie!"
Sabotażyści z MON nie skasowali ze swojej strony zdjęcia z września 2013, gdy z @donaldtusk rujnujemy Marynarkę Wojenną podpisaniem umowy na nowoczesne niszczyciele min:) Pierwszy "Kormoran" od dziś w służbie! pic.twitter.com/hOysCoQfWM
- Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) 28 listopada 2017
Siemoniak zastanawia się też czy za Macierewicza podpisana będzie jakakolwiek umowa na budowę nowego okrętu dla Marynarki Wojennej (poza kontynuacją Kormorana). "Na razie 2 lata zmarnowane" - pisze b. szef MON.
"Koniec beznadziei" dzięki decyzji i umowie na #Kormoran z 2013. Ciekawe, czy za Macierewicza będzie podpisana jakakolwiek UMOWA na budowę nowego okrętu dla Marynarki Wojennej (poza kontynuacją Kormorana). Na razie 2 lata zmarnowane. https://t.co/sd0g20TYNS
- Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) 28 listopada 2017
ORP Kormoran jest pierwszym z serii trzech nowoczesnych niszczycieli min, które trafią do 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wybudowany został przez konsorcjum, którego trzon tworzą: gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. oraz gdyński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.
Do jego głównych zadań należeć będą poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez rejony zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi.
Budowa ORP Kormoran rozpoczęła się w 2014 r., oficjalny chrzest i wodowanie odbyło się 4 września 2015 r.
ORP Kormoran ma wyporność 830 ton, długość 58,5 metra, szerokość 10,3 metra i 2,7 metra zanurzenia.
Matką chrzestną okrętu jest Maria Karweta, żona byłego dowódcy Marynarki Wojennej admirała floty Andrzeja Karwety, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Pierwszym dowódcą okrętu zostanie kmdr ppor. Michał Dziugan.
Marynarka Wojenna świętuje 99. rocznicę powołania.