U nas maszerowało 60 tys. ludzi w Marszu Niepodległości, a tam aż 750 tysięcy. Tłumy wyszły na ulice Barcelony

Tysiące Katalończyków zgromadziło się w Barcelonie domagając się uwolnienia regionalnych liderów uwięzionych za podjęcie kroków w kierunku niepodległości regionu od Hiszpanii.
Demonstracja w Barcelonie zwolenników niepodległości Katalonii zgromadziła 750 tys. uczestników Demonstracja w Barcelonie zwolenników niepodległości Katalonii zgromadziła 750 tys. uczestników EMILIO MORENATTI/AP

Manifestacja, która zgromadziła 750 tys. ludzi, odbywa się na ulicy prowadzącej do siedziby regionalnego parlamentu.

Wielu z jej uczestników trzymało katalońskie flagi, transparenty z hasłem: 'Wolność dla więźniów politycznych' i wznosiło okrzyki: Wolność'.

Parlament Katalonii ogłosił niepodległość tego do tej pory autonomicznego regionu 27 października jako efekt nieuznanego i zabronionego przez rząd w Madrycie referendum.

Władze centralne zdymisjonowały premiera katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta i jego gabinet, rozwiązały miejscowy parlament, zawiesiły autonomię Katalonii i rozpisały wybory powszechne na 21 grudnia.

Dwa dni temu za kaucją w wysokości 150 tysięcy euro została zwolniona z więzienia była szefowa lokalnego parlamentu, rozwiązanego w październiku przez władze centralne w Madrycie.

W więzieniu nadal przebywa ośmiu członków byłego katalońskiego rządu, usłyszeli oni zarzuty podburzania, buntu oraz sprzeniewierzenia publicznych funduszy.

Kolejnych sześciu przedstawicieli byłych katalońskich władz, w tym przewodniczącą parlamentu Carme Forcadell wypuszczono za kaucją. Usłyszeli te same zarzuty od Hiszpańskiego Sądu Najwyższego.

Carles Puigdemont jest w Brukseli, oczekuje na przesłuchanie w sprawie ewentualnej ekstradycji do Francji po tym jak Madryt wydał Europejski Nakaz jego Aresztowania. Wraz nim jest czterech jego ministrów.

W niedzielę w Barcelonie ma być premier Hiszpanii Mariano Rajoy. Po raz pierwszy od czasu wybuchu kryzysu wokół niepodległości Katalonii.

Komentarze (117)
U nas maszerowało 60 tys. ludzi w Marszu Niepodległości, a tam aż 750 tysięcy. Tłumy wyszły na ulice Barcelony
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 54 razy 20

  Przyznaje, ze jestem zainteresowana tym co sie dzieje w Barcelonie.

  Jednak, nieporownanie wiecej zainteresowana jestem tym, dlaczego w Polsce nie maszeruja miliony w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lodzi i innych miastach, przeciko rzadom i zawlaszczaniu Polski przez sitwe Kaczynskich?

 • Helena Kowalska

  Oceniono 29 razy 9

  Jestem z ludzmi walczącymi o niezależność w Barcelonie,podobną sytuację mamy w Polsce,tylko jakoś dużo mniejsze tłumy protestujących przeciwko niesprawiedliwości i zawłaszczaniu wolności,Polacy to konsumpcyjny naród,wygodny i znający tylko minimalizm,dlatego też nędzna jałmużna ze strony decydentów wystarcza im do zaspokojenia mizernych ambicji,widać różnicę kulturową między Polakami,a zachodnim światem.

 • jluc

  Oceniono 20 razy 8

  Różnica jest większa! nacjonalizm kataloński nie jest dla nikogo zagrożeniem! Faszyści wzywają do pozbycia się wszystkich innych niż czystej rasy białych Polaków!!!

 • jan.ma

  Oceniono 17 razy 7

  Chyba te 750 tys nie wie (albo nie chce wiedzieć) do czego doprowadza nacjonalizm i separatystyczne trendy. Historia daje sporo przykładów.

 • jagopa

  Oceniono 12 razy 6

  O naszym zniewolonym swiecie tak pisza swiatowe media:
  "Protesters carried banners that read "White Europe, Europe must be white," and "Pray for an Islamic Holocaust."
  Some wore masks and waved red and white Polish flags, chanting "Death to enemies of the homeland," and "Catholic Poland, not secular."

 • loneman

  Oceniono 9 razy 5

  Trolle tak za niepodlegloscia a sami byliby pierwsi przeciw naszym "zaprzancom" i "separatystom" gdyby to byl bogaty rejon kraju co zaiwania na lumpow i meneli - fanow Pi$$ - a ci towarzysze postapiliby tak samo jak wladze z Madrytu nie chcac dopuscic do podzialu :/
  Poki EU jest przeciw temu to sa "za" byle dopiec znienawidzonej czesci kontynentu bez ktorej nie zyliby w wolnym kraju ani nie wyszliby spod strzech....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX