Muzeum o nazwie Luwr zostało oficjalnie otwarte w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Emiraty Arabskie wydały ponad 400 milionów euro (!) za prawo do wykorzystania nazwy najsłynniejszego muzeum na świecie. Luwr nr 2 prezentuje kolekcje sztuki wypożyczonej z 13 francuskich muzeów, a także placówek w Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Omanie czy Egipcie.
Muzeum o powierzchni ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych zorganizowano w 55 budynkach znajdujących się pod 180-metrową kopułą zaprojektowaną przez światowej sławy francuskiego architekta Jean'a Nouvell'a. Prace konstrukcyjne i budowa trwały prawie 10 lat. Architekt podkreśla, że jego zadaniem było znalezienie uniwersalnego języka a jednocześnie nawiązanie do istoty kultury arabskiej, światła przenikającego symboliczną kopułę - namiot.
Muzeum otoczone jest z trzech stron wodą. 'Pod ogromnym namiotem spotykają się nie tylko zwiedzający, ale także kultury, które w normalnych warunkach nie miałyby szansy na spotkanie' - tłumaczy Nouvell.
W muzeum prezentowana jest sztuka z Afryki, Peru, Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Europy a także po raz pierwszy w tym regionie kolekcja sztuki żydowskiej.
Jean Luc Martinez, dyrektor paryskiego Luwru uważa, że jest to najbardziej ambitne przedsięwzięcie muzealne XXI wieku. 'Na skrzyżowaniu Europy Afryki i Azji znalazło się miejsce, gdzie postanowiono zbudować mosty pomiędzy kulturami' - wyjaśniał Martinez.
W oficjalnym otwarciu brał udział m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron. Publiczność będzie mogła zwiedzać galerię od najbliższej soboty.
Pracownicy muzeum mocują kopię pracy Augusta Rodina wykonaną przez Fonderie'a Coubertina.
Emiraty podpisały 30-letnią umowę z paryskim Luwrem, opiewającą na 1,3 miliarda dolarów. Dzięki niej Abu Zabi może używać nazwy Luwr, a także będzie mogło wypożyczać dzieła z francuskiego muzeum.
Relief w piaskowcu autorstwa Jenny Holzer.
Dziennikarze zwiedzają budynek przed oficjalnym otwarciem.
Zdjęcie wykonano we wrześniu, dwa miesiące przed otwarciem.
Istotnym elementem w muzeum jest światło.
Wpadające przez ażurową kopułę promienie słoneczne będą odbijać się w wodzie i rzucać refleksy na białe ściany muzeum.
Podsumujmy:
- Kopuła muzeum waży 7,5 tys. ton - tyle co wieża Eiffla
- Kopuła ozdobiona jest 7850 gwiazdami
- Największa z gwiazd mierzy 13 metrów i waży 1,3 tony
- Średnica kopuły to 180 metrów, umieszczona jest 36 metrów nad ziemią