Vivian Maier nie była profesjonalną fotografką, lecz samoukiem. Przez 40 lat pracowała jako niania, a swoją pasję do robienia zdjęć realizowała i doskonaliła w wolnym czasie. Zapełniła obrazami 150 tys. negatywów, jednak za życia jej prace były nieznane. Wielu zdjęć nigdy nie wywołała. Żyła ubogo i zmarła w samotności w wieku 83 lat.
Dopiero po jej śmierci w 2009 roku jeden z kolekcjonerów, posiadających niektóre odbitki, udostępnił zdjęcia w internecie - i zyskały one międzynarodowe uznanie. Dopiero wtedy zaczęły powstawiać filmy dokumentalne i publikacje o życiu i pracach Vivian Maier. Zaczęło się także skrupulatne badanie jej dzieł. W tym miesiącu opublikowana zostanie książka Ann Marks "Vivian Maier Developed: Prawdziwa historia niani - fotografki". Autorka miała dostęp do 140 tys. (w większości niepublikowanych) zdjęć. Przed publikacją udostępniła wybór fotografii agencji AP.
Na wybranych zdjęciach, pochodzących z wczesnego (i ocenianego za "złoty czas") okresu twórczości Maier w latach 50., doskonale widać talent fotografiki-amatorki do fotografii ulicznej. Na zdjęciach uchwyciła magiczny klimat połowy wieku w amerykańskich metropoliach: Nowym Jorku, Chicago czy Miami.
Kiosk z gazetami w Nowym Jorku, 1954 rok.
Nowy Jork w 1953 roku.
Pary na ulicach Chicago w 1960 roku.
Rok 1953, dorożka na ulicy Nowego Jorku.
Dwaj mężczyźni aresztowani przez policję w sylwestra 1953 roku w Nowym Jorku.
Amerykańska dziewczynka w nieznanym miejscu, rok 1950.
Powrót z przyjęcia w Miami, 1957 rok.
Zakonnice na 5. Alei w Nowym Jorku.
Kobieta przed biblioteką publiczną w Nowym Jorku, rok 1953.
Zdjęcia Vivian Maier to nie tylko fotografia uliczna, ale też autoportrety - niektóre wykonywane z wykorzystaniem luster. Przy okazji widać na nich sprzęt, z którego korzystała - dwuobiektywowy aparat Rolleiflex, robiący zdjęcia w formacie kwadratowym.
Zdjęcia Vivian Maier z lat 50.
Zdjęcia Vivian Maier z lat 50.
Zdjęcia Vivian Maier z lat 50.
Rzadki, kolorowy autoportret Vivian Maier z 1984 roku.