Komentarze (180)
David Olere przeżył Auschwitz. Poruszające obrazy z miejsca Zagłady
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • twzelnik

  Oceniono 19 razy -3

  Nie ogarniam.
  Co takiego niosą W WARSTWIE FAKTOGRAFICZNEJ owe obrazy? I czy zwykła opowieść nie przyniesie więcej szczegółów, aniżeli alegoryczne malunki?

  Poza tym, to są bohomazy na poziomie jeleni na rykowisku, czy hołdu smoleńskiego. Wiem, temat niezwykle drażliwy, przeżycia autora niezwykle traumatyczne, ale obrazy są zwyczajnie słabe. Nie każdy musi być malarzem, nawet jeśli odczuwa taką potrzebę.

  BTW: polecam Dies Irae Pendereckiego. Związane z tematem. Porusza do głębi. Powala. Krzysztof Penderecki nie był więźniem Auschwitz, ale jest genialnym kompozytorem...

 • adcore

  Oceniono 14 razy -4

  ile minusöw za ten wpis,1577 ?
  "Żagiew, Żydowska Gwardia Wolności – kolaboracyjna organizacja żydowska w getcie warszawskim, powołana pod koniec 1940 przez żydowski referat Gestapo z członków Urzędu do Walki z Lichwą i Spekulacją („Trzynastki”) do infiltrowania żydowskich i polskich organizacji podziemnych, w tym niosących pomoc Żydom.

  Żagiew pozostawała w ścisłej konspiracji udając grupę przemytniczą, dzięki czemu mogła kontrolować kanały przerzutu żywności do getta. Według różnych opinii zajmowała się też szmalcownictwem, tropiąc i wydając Niemcom Żydów ukrywających się w tzw. aryjskiej części Warszawy. Agenci Żagwi, uznawani za najbardziej wartościowych, posiadali wydane przez Gestapo pozwolenie na broń.

  Od początku zwalczana przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy. Rozbita na początku 1941 r., szybko została odtworzona. W czasie powstania w getcie większość członków Żagwi straciło życie. Według niektórych relacji ocalał jej przywódca, Abraham Gancwajch."
  tps://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)

 • alfalfa

  Oceniono 11 razy -5

  Niemcy za to co wtedy zrobili są przeklęci na wieki. To wolny przykład z nagrań z Trench Park. Nadal aktualny.
  www.bbc.com/news/uk-20698098

  A.

 • antypopis2

  Oceniono 34 razy -6

  Dzień bez przypomnienia o holocauście do dzień stracony.
  I pamiętajcie. Tylko tragedia Żydów jest ważna.
  Indianie, z których zostało 10% populacji?
  Kogo to obchodzi.
  Polacy, których zginęło w czasie wojny tyle samo co Żydów?
  A może Rosjanie, których zginęło wielokrotnie więcej, niż Żydów?
  Gdzie tam, co kogoś obchodzą jacyś mordowani milionami Rosjanie, Ukraińcy albo Polacy.
  Ważni są tylko Żydzi.
  Żydzi. Żydzi. Żydzi.
  Codziennie.
  Codziennie. Codziennie. Codziennie. Codziennie.
  Świat nie może zapomnieć, że to Żydzi są najważniejsi, i to ich tragedia była tą najgorszą.
  Bo na tym można zrobić wielką kasiorę.
  Szalom!

 • adcore

  Oceniono 7 razy -7

  Jak ktos sie dobrze nazistom przysluzyl to mial szanse przezycia,jak ten np,a mu podobnych bylo bardzo wielu...nawet sam nazistow scigal,jesli mu wierzyc w wlasnej skrajnej naiwnosci..
  tp://www.nytimes.com/1987/05/26/nyregion/haunting-issues-surround-jewish-nazi-camp-overseer.html

 • zuuuraw

  Oceniono 25 razy -9

  Przykre to, gdy polski (?) dyrektor Muzeum w Auschwitz mówi wyłącznie o "zagładzie" Żydów, tak jakby w Auschwitz nie zostało zamęczonych prawie 100 tys. jego rodaków, jakby nie zagazowano tam 100% więźniów Cyganów, jakby nie zagłodzono tam na śmierć kilkudziesięciu tysięcy jeńców sowieckich. Nawet ten żydowski malarz ukazał na jednym z obrazów dwie ofiary obejmujące się, Żyda i katolickiego księdza. Dla pana Cywińskiego tylko Żydzi byli ofiarami

 • quetzalcoatl44

  Oceniono 17 razy -9

  hej lewaki mozecie powiedziec dlaczego muzem chazarow polin stoji w mijscu kazni 180 tys polakow krematorium KL WARSHAU i nikt o tym nie mowi..,a nawet jest to tuszowane i nie istnieje w swiadomosci zbiorowej.. i chazarom to nie przeszkadza i IV RP?

 • Bogumila Schmitt

  Oceniono 12 razy -10

  Nie mnie osadzac...ale z historii wiem,ze np. Maksymilian Kolbe oddal swe zycie ...za zycie drugiego czlowieka. Ow wiezien -artysta mozna powiedziec...bral czynny udzial w mordowaniu ludzi. Z pewnoscia "pogrzebal"wszystkie uczucia i z zimna krwia wykonywal rozkazy bojac sie o wlasna skore. Obrazy dobre...nie powiem. ..swiadcza o piekle i masowym morderstwie. Mozna podziwiac tego Pana jak "dobrze" przezyl i przekazal Swiatu w "artystyczny" sposob co tam sie dzialo.

 • adcore

  Oceniono 10 razy -10

  Nazisci za 1 nazizyda agenta zabitego przez AK zabijali 10 polakow,taki cenny byl dla nich...
  Ja tam nikogo nie oskarzam,ale tez nikogo nie wykluczam,dla mnie kazdy tzw "survivor" to potencjalny byly agent...

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 18 razy -10

  Właśnie Bolek, pseudonim Wałęsa, wyznał, że Kaczyńscy są gorsi, niż był Hitler.
  Gratuluję idola, akolici Wyborczej.

  Http://wiadomosci.onet.pl/kraj/lech-walesa-barbarzynstwo-skandal-nawet-hitler-nie-zrobil-jak-oni-zrobili-kaczynscy/9y8r76b

 • popieramkukiza

  Oceniono 17 razy -11

  Sam nie wiem co myśleć o tych obozach, przecież ci naziści wypuścili z Oświęcimia żyda Bartoszewskiego kiedy zachorował na grypę. Może jednak ni byli tacy źli ?

 • doomsday

  Oceniono 13 razy -11

  Warto pamiętać, że nazizm w Niemczech i w Europie stał sie taki popularny i społecznie akcentowany, ponieważ umierało wtedy chrześcijaństwo. Ksiadz i pastor byli postrzegani jako przynajmniej potencjalny gej i pedofil . Bardzo podobnie się dzieje dzisiaj. Mój ojciec dostał się do niewoli na początku wojny i wrócił z Niemiec dopiero po wojnie. Więc te informacje mam z pierwszej ręki. Tata do końca życia mówił po niemiecku na poziomie native, nie do odróznienia od urodzonego niemca . Kościoły otwierano w sensie dosłownym tylko na pogrzeby , Boże Narodzenie i Wielkanoc.

 • radhex

  Oceniono 20 razy -12

  >> francuski żyd polskiego pochodzenia
  a wkrótce będzie - szwedzki muzułmanin francuskiego pochodzenia urodzony w belgii wychowany w niemczech

 • brzmski

  Oceniono 15 razy -13

  świadectwo?
  owszem!
  traumy doznanej!
  pan dyrektor muzeum tworzy... nadbudowę
  mocno psychodelicznego malarstwa;

 • foreksfxxxx

  Oceniono 32 razy -16

  Nimecy jeszcze niedawno mordowali w milionach kobiety, dzieci, niemowleta. Nagie kobiety z dziecmi na rekach wchodzily do komory gazowej i oklamywaly dzieci, ze wszystko bedzie ok. Gaz puszczali nasi przyjaciele z Niemiec, dzieci dusily sie, dzieci w okrutnych meczarniach dusily sie na rekach silniejszych matek. Ku rwa i dzis mamy wybaczyc? Mamy zapomniec? Zrzec sie reparacji?

 • norek.pl

  Oceniono 21 razy -17

  bardzo ładnie się komponuje, na stronie o cyckach, poradach seksuologa i internetu bez limitu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX