Rozpoczął się 23. Przystanek Woodstock. Wyjątkowy festiwal w zeszłym roku przyciągnął prawie 300 tys. osób i w tym roku może być podobnie. W czwartek o godzinie 15 Jurek Owsiak zainaugurował Przystanek, a publiczność biła brawo m.in. dla szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka.
W tym roku podobnie jak w poprzednich latach impreza odbywa się w Kostrzynie nad Odrą. 20 lat temu mało, kto wierzył w to, że Przystanek Woodstock stanie jednym z największych festiwali w Europie. Zobaczcie, jak tworzył się 'Najpiękniejszy Festiwal Świata'. Zdjęcia pochodzą z archiwum Jurka Owsiaka i naszej dziennikarki Natalii Bet.
Program dzisiejszych koncertów:
15:20 - ŁĄKI ŁAN
16:50 - MATERIA
18:10 - THE KYLE GASS BAND
19:30 - TRIVIUM
21:00 - URBANATOR
22:20 - WILKI
00:00 - THE DEAD DAISIES & ORKIESTRA FILHARMONII GORZOWSKIEJ
01:30 - MANDO DIAO
???? Yeeees! It is ON ?? #Woodstock2017 has officially started! Enjoy your time at #kostrzyn and have fun during festival ?? #lovewoodstock pic.twitter.com/Cip3uwiRmq
- Przystanek Woodstock (@WoodstockPoland) 3 sierpnia 2017
Nazwa Przystanek Woodstock nawiązuje do legendarnego festiwalu Woodstock, natomiast słowo 'przystanek' - do popularnego serialu telewizyjnego 'Przystanek Alaska'.
Pomysł na zorganizowanie festiwalu w Polsce pojawił się w roku 1994 roku, gdy w USA odbył się ponownie, po 25 latach, słynny Woodstock.
Hasłem przewodnim pierwszej edycji Przystanku był slogan: 'Miłość Przyjaźń Muzyka'. Odbył się Czymanowie, na scenie wystąpili m.in.: Myslovitz, IRA, Urszula, Closterkeller, Dezerter, Vader i illusion.
Dzisiaj Przystanek Woodstock nazywany jest 'Najpiękniejszym Festiwalem Świata'. Co ciekawe, 22 lata temu, nic nie zapowiadało, że impreza stanie jednym z największych świąt muzyki rockowej w Europie.
A jak to wszystko się zaczęło? Pierwsza edycja imprezy odbyła się między 15, a 16 lipca w 1995 roku. Wzięło w niej udział ok. 30 tys. osób. Dla przykładu - podczas ubiegłorocznego festiwalu - bawiło się ponad 200 tys. osób.
Z kolei druga edycja Przystanku odbyła się na terenie lotniska Aeroklubu Szczecińskiego. Po raz pierwszy na festiwalu pojawiła się 'Pokojowa Wioska Kryszny'.
W 1997 roku pierwotnie festiwal miał się odbyć w lipcu, ale z powodu powodzi tysiąclecia, został przesunięty na sierpień. Przyświecało mu hasło 'Stop przemocy'.
z archiwum Jurka Owsiaka
Czwarta impreza odbyła się pod hasłem 'Stop narkotykom, stop przemocy', urozmaicił ją pokaz sztucznych ogni, polowe kino oraz rosnące w pobliżu ogromne pole słoneczników.
Piąta edycja Przystanku Woodstock (1999 rok) była szczególna, ponieważ po raz pierwszy impreza została wyemitowana w internecie oraz w telewizji. Po raz pierwszy na polu namiotowym pojawił się też bankomat.
W czasem - w 1999 roku - do Przystanku Woodstock dołączył Przystanek Jezus. Jego inicjatorem był bp Edward Dajczak, ówczesny bp pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Tradycyjnie działała również 'Pokojowa Wioska Kryszny' oraz odbyła się akcja skierowana przeciwko narkotykom oraz zbiórka podpisów przeciwko wysyłaniu polskich koni na rzeź do Włoch.
Jubileuszowy - dziesiąty Przystanek Woodstock - odbył się już w Kostrzynie nad Odrą. Na festiwal przyjechało blisko 400 tys. ludzi, by bawić się na koncertach, m.in.: zespołu Hey, Voo Voo, T.Love, Dezerter, Armia i Dżem.
- Mogę zapomnieć wiele innych rzeczy i wszystkie pozostałe edycje, ale pierwszy Przystanek Woodstock będę pamiętał i ja, i cały zespół ludzi, z którymi mam zaszczyt pracować - mówił w 'Jedynce' Andrzej Kunt, burmistrz miasta Kostrzyn nad Odrą.
Po zakończeniu festiwalu, przygotowano dla mieszkańców Kostrzyna nad Odrą referendum, w którym aż 95 procent głosujących opowiedziało się za ponowną organizacją imprezy właśnie w tym mieście.
Rok później impreza zmieniła swoja formułę. Festiwal trwał trzy dni, zamiast dotychczasowych dwóch.
Natomiast gościem jubileuszowego - 15. przystanku był - Michael Lang, pomysłodawca i organizator słynnego Woodstocku z 1969 roku. Magazyn 'Rolling Stone' uznał festiwal za jedno z 50 wydarzeń, które zmieniły historię rock and rolla.
Z czasem obsada festiwalu stała się bardziej międzynarodowa. Przed publicznością wystąpili m.in. wykonawcy z Wielkiej Brytanii (The Stranglers), Niemiec (Kreator), Indii (Anuradha Pal), Chorwacji (Cinkusi), RPA (Tribe After Tribe) i Meksyku (Panteón Rococó).
Urozmaiceniem Przystanku był również projekt 'Indie - Klejnot Orientu', w ramach którego można było zapoznać się z hinduską kulturą oraz religią. Gościem specjalnym imprezy był C.M. Bhandari, ambasador Indii w Polsce. Natomiast gościem Akademii Sztuk Przepięknych był Kesang Takla, minister informacji i stosunków międzynarodowych w rządzie Dalajlamy.
Głośno było też o projekcie upamiętniającym Grzegorza Ciechowskiego, podczas którego na scenie wystąpili byli członkowie zespołu Republika, a także zaproszeni goście m.in. Ania Dąbrowska i Kasia Kowalska.
W tym roku odbywa się 23. edycja Przystanku Woodstock. Rozpoczął się 3 sierpnia i potrwa trzy dni - do 5 sierpnia. Imprezę zabezpieczać będzie niemal 1600 funkcjonariuszy z różnych rejonów Polski.
Mimo ciągłych ataków prawicy Jurek Owsiak nie odpuszcza. Festiwal po raz kolejny zakwalifikowano jako imprezę 'podwyższonego ryzyka', co utrudnia jego organizację. Sytuacja stała do tego stopnia napięta, że Owsiak w emocjonalnym nagraniu zwrócił się z nietypowym apelem.