Na ekrany polskich kin trafił właśnie film "Dunkierka". Christopher Nolan, reżyser cyklu filmów o Batmanie, tym razem opowiada o słynnej operacji "Dynamo". Podczas akcji, setki statków i łodzi, również cywilnych, wypłynęło z portów, by ratować uwięzionych na francuskiej plaży aliantów.
Historycy przyznają, że powodzenie gigantycznej operacji to jedna z największych tajemnic II wojny światowej. Czemu Hitler wstrzymał wojska? - Jest wiele wytłumaczeń. Najprawdopodobniej Hitler liczył w owym czasie na to, że po pokonaniu krajów Beneluksu oraz Francji, uda mu się zawrzeć pokój z Wielką Brytanią - mówił w Polskim Radiu prof. Jerzy Eisler.
Udało się ocalić ponad 300 tys. żołnierzy. A jak naprawdę wyglądały te historyczne wydarzenia? Oto zdjęcia z ewakuacji Dunkierki. Pochodzą głównie z kolekcji Imperial War Museum w Londynie.
Na zdjęciu: Żołnierze Royal Navy, Królewskiej Marynarki Wojennej. Od 1692 roku aż do początków II wojny światowej największej i najpotężniejszej floty wojennej świata.
Duża część produkcji filmu odbywała się w Dunkierce, gdzie aktorzy spędzili kilka tygodni, przygotowując się do zdjęć. Filmowcy starali się również odnaleźć prawdziwe statki i samoloty, które brały udział w operacji 'Dynamo'.
Na zdjęciu: Sprzęt porzucony przez aliantów na plaży w Dunkierce, 4 czerwca 1940 rok.
Natomiast reżyser filmu spędzał czas, jeżdżąc po Anglii i rozmawiając z weteranami wojennymi.
Na zdjęciu: Żeglarz pomaga rannemu brytyjskiemu żołnierzowi, 31 maja 1940 rok.
Co ciekawe na ekranie nie zobaczymy postaci brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, ponieważ - jak tłumaczył reżyser - nie chciał w swoim filmie dotykać polityki.
Na zdjęciu: Brytyjczycy wyruszają na plażę w Dunkierce, aby poczekać na ewakuację.
Na zdjęciu: Brytyjskie wojsko na wydmach w Dunkierce.
Film pobił kilka rekordów. Gaża Christophera Nolana wyniosła 20 milionów dolarów amerykańskich plus 20 procent zysków z filmu. To największa pensja dla reżysera od czasu, gdy Peter Jackson wynegocjował gażę za wyreżyserowanie filmu 'King Kong'.
Na zdjęciu: Brytyjczycy żołnierze podczas 'Operacji Dynamo', 29 maja 1940 rok.
Na zdjęciu: Łodzie i mniejsze statki w pierwszej kolejności zbierały oddziały bezpośrednio z brzegów w okolicach Dunkierki, a następnie podpływały do brytyjskich okrętów wojennych i innych statków na morzu.
Na zdjęciu: Wojska ewakuowane z Dunkierki piją herbatę na stacji Addison Road w Londynie, 31 maja 1940 roku.
Na zdjęciu: Francuskie oddziały ewakuowane z Dunkierki sfotografowane na dworcu kolejowym w Wielkiej Brytanii.
Na zdjęciu: Brytyjskie wojsko uciekające z Dunkierki.