Tych zwierząt twoje dzieci mogą już nie zobaczyć. Gatunki, które są na granicy wymarcia

Trudno to sobie wyobrazić, ale człowiek doprowadził w swojej historii - pośrednio lub bezpośrednio - do wyginięcia wielu gatunków. Nawet teraz jesteśmy świadkami wymierania zwierząt, których widok na wolności był kiedyś na porządku dziennym.
Lampart amurski Lampart amurski Art G. z Willow Grove, PA, USA / Wikimedia Commons

Tych zwierząt twoje dzieci mogą już nie zobaczyć. Gatunki, które są na granicy wymarcia

Trudno to sobie wyobrazić, ale człowiek doprowadził w swojej historii - pośrednio lub bezpośrednio - do wyginięcia wielu gatunków. Nawet teraz jesteśmy świadkami wymierania zwierząt, których widok na wolności był kiedyś na porządku dziennym.

Ok. 60 osobników - tyle mniej lampartów amurskich przebywa na wolności - szacuje WWF. Lampart amurski występuje na rosyjskim Dalekim Wschodzie, niedaleko granicy z Chinami. Jest krytycznie zagrożony, głównie za sprawą kłusowników oraz nielegalnego przemysłu drzewnego, choć winny jest też po prostu rozwój miast, które ograniczając ich przestrzeń do życia.

Nosorożec jawajski Nosorożec jawajski Darren Swim / Wikimedia Commons

Nosorożec jawajski

Nosorożec jawajski to krytycznie zagrożony krewny nosorożca indyjskiego - na wolności żyje go ok. 60 sztuk. To samotne zwierzęta, szukające towarzystwa głównie w celach prokreacyjno-wychowawczych. Obszar, w którym żyją ostatnie osobniki jest co prawda chroniony, ale wciąż zdarza się, że atakuję je kłusownicy.

Cross River Gorilla Cross River Gorilla Julielangford / Wikimedia Commons

Goryl Cross River Gorilla

Ten podgatunek goryla zachodniego został odkryty w 1904 roku, ale dopiero w 2009 roku komuś udało się go nagrać. W Nigerii występuje już tylko 200-300 sztuk tych naczelnych.

Żółw Szylkretowy Żółw Szylkretowy WT-shared / Wikimedia Commons

Żółw szylkretowy

Żółw szylkretowy, żyjący w morzach Atlantyku i Indopacyfiku, wyróżnia się specyficzną dietą, w skład której wchodzą przede wszystkim morskie gąbki - niektóre trujące dla innych zwierząt. Niestety, gad ten jest w Chinach i Japonii uważany za przysmak, a z płytek, pokrywających jego pancerz wyrabiane są ozdoby. Dlatego, mimo że jest objęty ochroną, wciąż pada ofiarą kłusowników, którzy doprowadzili do tego, że jest krytycznie zagrożony.

Arirania amazońska Arirania amazońska Bernard Dupont / Wikimedia Commons

Arirania amazońska

Arirania amazońska, inaczej wydra wielka albo wilk rzeczny, jest jedną z największych przedstawicielek rodziny łasicowatych - potrafi osiągnąć długość nawet 180 centymetrów. Występuje w rożnych częściach Ameryki Południowej. Arirania nie jest jeszcze krytycznie zagrożona, choć jej populacja również spada. Wpływa na to działalność rybaków oraz rtęć, która pojawia się na zamieszkanych przez nie terenach w wskutek wydobywania złota.

Tygrys malajski Tygrys malajski Rennett Stowe / Wikimedia Commons

Tygrys malajski

Tygrys malajski jest tak blisko spokrewniony z tygrysem indochińskim, że do 2004 roku nie występował jako odrębny gatunek. Jest jednak od niego nieco mniejszy. Zoolodzy robią, co mogą, żeby utrzymać tego wielkiego kota przy życiu - choć jego liczebność prawdopodobnie nie przekracza 250 sztuk.

Słoń sumatrzański Słoń sumatrzański U.S. Fish and Wildlife Service Headquarters

Słoń sumatrzański

Słonie, podobnie jak nosorożce, są częstym celem kłusowników, którzy za ogromne kwoty sprzedają ich ciosy. Rocznie ginie ok. 150 słoni indyjskich - w tym sumatrzańskich. Tego konkretnego podgatunku zostało na świecie ok. 2,5 tys. sztuk.

Tchórz czarnołapy Tchórz czarnołapy Kimberly Fraser / USFWS

Tchórz czarnołapy

Tchórz czarnołapy był już uważany za gatunek wymarły - ginęły przede wszystkim w skutek odstrzału piesków preriowych oraz chorób. Jednak w 1987 roku doliczono się 18 sztuk tych bojowych zwierząt, a w 2006 roku na wolności było ich 223.

Nibylis Darwina Nibylis Darwina Fernando Bórquez Bórquez from Castro / Wikimedia Commons

Nibylis Darwina

Nibylis Darwina to najmniejszy gatunek lisa żyjący w Ameryce Południowej. Swoją nazwę zawdzięcza Karolowi Darwinowi, który jako pierwszy go opisał. Do niedawna ssak ten był uznawany za krytycznie zagrożony, ale w 2016 roku zmieniono klasyfikację na zagrożonego. W tej chwili na świecie żyje ponad 600 osobników tego gatunku.

Tygrys syberyjski Tygrys syberyjski Mathias Appel / Wikimedia Commons

Tygrys syberyjski

Tygrys syberyjski stanowi dowód tego, że nawet najbardziej dramatyczne przypadki są do odratowania. W latach 30. XX wieku, na świecie żyło od 20 do 30 tych drapieżnych kotowatych. Teraz, w wyniku sprawnie poprowadzonych działań przeciwko kłusownictwu, ich liczba wzrosła do 5 tys. - podał "Guardian". WWF ma nadzieję, że uda się doprowadzić do tego, żeby w 2022 roku - chińskim roku tygrysa - żyło ich 6 tys.