"Trwa krwawa agresja islamska na infantylnych mieszkańców Europy." Tak politycy zbijają kapitał na zamachu w Londynie

Zamach w Londynie nie przeszedł bez echa wśród polityków. Oprócz wyrazów współczucia dzielili się swoimi przemyśleniami i wykorzystali pretekst do promowania własnych poglądów.
Donald Trump Donald Trump Alex Brandon (AP Photo/Alex Brandon, File)

Tak politycy zbijają kapitał na zamachu w Londynie

Zamach w Londynie nie przeszedł bez echa wśród polityków. Oprócz wyrazów współczucia, dzielili się swoimi przemyśleniami i wykorzystali pretekst do promowania własnych poglądów.

Prezydent USA Donald Trump wykorzystał pierwsze godziny po zamachu w Londynie do uzasadnienia jednego ze swoich pomysłów politycznych, którym był słynny dekret antyimigracyjny. "Prawnicy i sądy mogą to nazywać jak chcą, ale ja nazywam to po imieniu: to, czego potrzebujemy, to zakaz wjazdu (do USA)" - napisał na Twitterze. Wcześniej zaatakował też burmistrza Londynu: "7 osób nie żyje, 48 rannych, a burmistrz Londynu twierdzi, że 'nie ma powodów do niepokoju" - pisał Trump.

Rzecznik burmistrza Sadiqa Khana odpowiedział, że Khan ma teraz ważniejsze rzeczy do roboty, niż odpowiadać na "ignoranckie wpisy" Trumpa, "w których ten celowo wyjmuje z kontekstu wezwania Khana do zachowania spokoju na widok wzmocnionych oddziałów policji - w tym uzbrojonej policji - na ulicach".

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn Anna Gowthorpe / AP

Tak politycy zbijają kapitał na zamachu w Londynie

Kwestie bezpieczeństwa stały się też ważnym tematem na Wyspach Brytyjskich. Na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn powiedział, że premier Theresa May powinna podać się do dymisji, bo - jak przekonywał - to ona zmniejszyła liczbę policjantów. - Rząd był wiele razy ostrzegany przed skutkami zmniejszenia liczby funkcjonariuszy. Nigdy nie powinniśmy tego robić. Niemniej, w czwartek mamy wybory. To najlepszy moment, by coś z tym zrobić - mówił Corbyn.

Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej. Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej. Fot . Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Tak politycy zbijają kapitał na zamachu w Londynie

- Albo Europa, tutaj zacytuję panią premier, wstanie z kolan i zacznie na poważnie rozważać przeciwdziałanie, ale to oznacza odrzucenie przede wszystkim poprawności politycznej, albo tego rodzaju wydarzenia będą się powtarzać i sposób życia Europejczyków będzie się zmieniał w najgorszą możliwą stronę, w najgorszym możliwym kierunku - mówił z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zamach komentował w podobnym duchu co Donald Trump. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak Szef MSWiA Mariusz Błaszczak Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

Tak politycy zbijają kapitał na zamachu w Londynie

- Zachód Europy przeżywa kryzys tożsamościowy, to jest odejście od korzeni cywilizacyjnych Europy, a więc od chrześcijaństwa. To przynosi właśnie tragiczne żniwo. Uleganie polityce multi-kuluralizmu, uleganie poprawności politycznej, to przynosi tragiczne żniwo - ocenił szef MSWiA Mariusz Błaszczak. I pochwalił się dokonaniami rządu.

- Obecny rząd PiS nie ulega tej presji. My uszczelniamy granice zewnętrzne Polski, pomagamy też naszym partnerom w UE. Odeszliśmy od tej tragicznej w skutkach decyzji, otwierania granic, również naszego kraju na uchodźców - stwierdził.

Na zdjęciu: Krystyna Pawłowicz Na zdjęciu: Krystyna Pawłowicz Fot . Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Tak politycy zbijają kapitał na zamachu w Londynie

"Trwa krwawa agresja islamska na zdemoralizowanych, ogłupionych i infantylnych mieszkańców Europy. Czy jednym 'mężczyzną' jest w Europie już tylko kobieta, polska premier Beata Szydło?" - napisała w emocjonalnym poście na Facebooku Krystyna Pawłowicz z PiS, także nie uciekając od polityki.

Poseł Pawłowicz nie omieszkała, pisząc o londyńskim zamachu, skrytykować uczestników sobotniej Parady Równości. "Ci z trwających właśnie marszów i parad 'równości' spod tęczowych chorągiewek, na golasa, wysmarowani szminkami, w damskich stanikach, gaciach, szpilkach i cekinach - Europy nie obronią" - skwitowała.

Jakub Kulesza, Kukiz 15 Jakub Kulesza, Kukiz 15 Jakub Kulesza, materiały prasowe kulesza.pl

Tak politycy zbijają kapitał na zamachu w Londynie

Poseł Kukiz'15 grzmiał w Radiu ZET: - Trzeba powiedzieć stanowcze 'nie' systemowi relokacji uchodźców Unii Europejskiej, aby Polacy czuli się bezpieczni.

Na zdjęciu: wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik Na zdjęciu: wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Tak politycy zbijają kapitał na zamachu w Londynie

- Gdyby nie PiS i Jarosław Kaczyński, gdyby nie zmiana władzy, to być może mielibyśmy takie same obrazki w Polsce - stwierdził z kolei w TVN24 Michał Wójcik z PiS.

Więcej o: