W czasach, kiedy fotografia raczkowała, szybko pojawiła się moda na uwiecznianie na zdjęciach najmłodszych członków rodzin.
"Ówcześni fotografowie musieli więc znaleźć sposób na to, jak unieruchomić malucha. Bezruch musiał być całkowity, gdyż w innym wypadku zdjęcie było nieostre " - czytamy na historycznej stronie 'Kultura i obyczaje w XIX wieku'.
Wymyślono więc, że najlepszą metodą na wykonanie zdjęcia będzie posadzenie dziecka na kolanach mamy. Miała ona zadbać o uspokojenie malca.
Trzeba pamiętać o tym, że w XIX wieku zrobienie fotografii wymagało bardzo dużo cierpliwości i długiego przebywania przed obiektywem - nawet do kilkudziesięciu minut. Skąd pomysł na przykrywanie opiekuna dziecka draperią czy kocem. Był blisko, ale niewidoczny na zdjęciu. Dzisiaj tego typu zdjęcia są nazywane ''portretami z upiornymi matkami''.
To nie był jedyny sposób na usunięcie z kadru matki dziecka. Często też wymazywano ze zdjęcia twarz, podczas gdy reszta ciała pozostawała widoczna.
Aby zamaskować znajdującą się za dzieckiem dość upiornie wyglądającą postać, zdjęcia oprawiano w ozdobne ramki.
Co ciekawe, niegdyś cenę zdjęcia obliczano od liczby znajdujących się na nim osób. Dlatego ze względów finansowych korzystniejsze było, aby na fotografii pojawiło się jedynie dziecko.
- Oprócz tego, że sama świadomość, że mama jest blisko, ma duże znaczenie, usadzenie dziecka na matce miało też funkcje czysto praktyczne. Kobieta mogła przytrzymać dziecko, czy mówić do niego w czasie pozowania do zdjęć - wyjaśnia na swoim blogu Psychologia Fotografii psycholog Emilia Mańk.
Dodaje też, że kobieta miała większą kontrolę nad tym, co się z nim dzieje, a i potomek był spokojniejszy czując mamę obok. - Już nie wspomnę o tym, że sama kobieta miała mniej stresu, gdy wiedziała, że maluch siedzi jej na kolanach i jest bezpieczny - tłumaczy.
Większość tego typu zdjęć wykonywano w fotograficznym atelier, ale zachowały się także plenerowe ujęcia.
To nie jest jedyny zaskakujący zwyczaj, który stosowano w epoce wiktoriańskiej. Standardem było robienie pośmiertnych fotografii zmarłym.
Kolejny przykład wymazywania ze zdjęć rodzica.
Kolejny przykład wymazywania ze zdjęć twarzy rodzica.
Tutaj nie udało się w pełni "schować" mamy dziewczynki. Ukrywa się za krzesłem.
Podobnie i na tym zdjęciu.
Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstało to zdjęcie. Szacuje się, że w latach 1880-1890.
Zdjęcie powstało w 1860 roku.
Zdjęcie pochodzi z lat 1860-1880.
Zdjęcie powstało w 1870 roku.
Zdjęcie powstało w 1870 roku.
Na koniec historyczna perełka. Rysunek przedstawiający 'ukrytą matkę' pochodzący z kultowego czasopisma modowego Harper's Bazaar, 1888 rok.