Afera o Kaczyńskiego w slipkach na krzyżu. 'Żałuję, że te obrazy ujrzały światło dzienne' [ZDJĘCIA]

Kiedy Piotr Jakubczak, malarz z Jaworzynki, urządził kameralny pokaz swojej nowej serii 'Polska Golgota, czyli Ołtarz Hipokryzji', nie spodziewał się, że rozpęta się taka afera. - To był prywatny, trwający jeden wieczór pokaz - przekonuje w rozmowie z portalem Gazeta.pl. Ktoś jednak wrzucił obrazy na Facebooka i Jakubczak stał się przedmiotem skandalu.
Ołtarz hipokryzji III Ołtarz hipokryzji III Fot. Piotr Jakubczak

Afera o Kaczyńskiego w slipkach na krzyżu. "Żałuję, że te obrazy ujrzały światło dzienne"

Kiedy Piotr Jakubczak, malarz z Jaworzynki, urządził kameralny pokaz swojej nowej serii 'Polska Golgota, czyli Ołtarz Hipokryzji', nie spodziewał się, że rozpęta się taka afera. - To był prywatny, trwający jeden wieczór, pokaz - przekonuje w rozmowie z portalem Gazeta.pl. Ktoś jednak wrzucił obrazy na Facebooka i Jakubczak stał się przedmiotem skandalu.

'Ołtarz Hipokryzji' to tryptyk przedstawiający czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości, jako bohaterów różnych scen biblijnych. Na jednym z nich widzimy ukrzyżowanego Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS ma na sobie biało-czerwone slipki. U jego stóp stoi Krystyna Pawłowicz, trzymająca na tacy kota. W lewym dolnym rogu widzimy zapłakanego Chrystusa.

Ołtarz hipokryzji II Ołtarz hipokryzji II Fot. Piotr Jakubczak

Afera o Kaczyńskiego w slipkach na krzyżu. "Żałuję, że te obrazy ujrzały światło dzienne"

Obrazy wywołały gwałtowny sprzeciw lokalnych działaczy PiS. - Takie wystawy nie mogą mieć miejsca, bo uderzają w wartości narodowe i obrażają uczucia religijne. Nie możemy się na to zgodzić - mówił w 'Gazecie Polskiej Codziennie' Jan Legierski z PiS. Jednak, jak zaznacza autor, obrazy te miały na celu coś zupełnie przeciwnego.

- Od polityki trzymam się z daleka. Jestem apolityczny. To nie są obrazy polityczne, tylko religijne - powiedział w rozmowie z nami Piotr Jakubczak. - To sprzeciw wobec tego, że ktoś może sobie uzurpować prawo do krzyża. Sprzeciw wobec hipokryzji i zakłamaniu - zaznaczył malarz.

Drugi obraz tryptyku przedstawia Pietę z premier Beatą Szydło. Na jej twarzy nie maluje się jednak maryjna boleść, ale uśmiech. Na kolanach kobiety leży mężczyzna, który wygląda jak o. Rydzyk, a w jej lewej dłoni widać nadgryzione jabłko.

Ołtarz hipokryzji I Ołtarz hipokryzji I Fot. Piotr Jakubczak

Afera o Kaczyńskiego w slipkach na krzyżu. "Żałuję, że te obrazy ujrzały światło dzienne"

Jakubczak powiedział nam, że obrazy nie są na sprzedaż. W gruncie rzeczy nie miał w planach pokazywać ich szerszej publiczności. Jak zaznaczył, nie spodziewał się takiego szumu. - Wiem, że jestem atakowany w mediach społecznościowych, ale tego nie śledzę - przyznał. Bardziej niż krytyka w internecie, boli go reakcja kleru, który twierdzi, że artysta obraził ich uczucia religijne. - Ale ja ich tak naprawdę bronię! - mówi nam Jakubczak. - Wyrażam sprzeciw wobec deptania wartości, w których zostałem wychowany! - dodał.

Na ostatnim obrazie widzimy Antoniego Macierewicza w rydwanie, który przejeżdża obok wraku prezydenckiego tupolewa. Zamiast koni ciągną go najmłodsi współpracownicy ministra.

'Madonna od pędzelka' Piotra Jakubczaka 'Madonna od pędzelka' Piotra Jakubczaka Fot. Piotr Jakubczak

Afera o Kaczyńskiego w slipkach na krzyżu. "Żałuję, że te obrazy ujrzały światło dzienne"

Na Facebooku Galerii Kukuczka, w której odbył się pokaz obrazów, pojawiło się oświadczenie jej dyrektora. 'Żałuję, że prace Piotra Jakubczaka ujrzały światło dzienne. Dlatego przepraszam w szczególności wszystkie osoby, które poczuły się ich treścią zgorszone' - napisał Jan Kukuczka. Jakubczak współpracował z tą galerią od wielu lat.

Dziesiątki obrazów artysty można obejrzeć na jego stronie na Facebooku.

'Kantor' Piotra Jakubczaka 'Kantor' Piotra Jakubczaka Fot. Piotr Jakubczak

Afera o Kaczyńskiego w slipkach na krzyżu. "Żałuję, że te obrazy ujrzały światło dzienne"

Malarz w najbliższym czasie wybiera się na plener, podczas którego zamierza nabrać dystansu do całej tej sytuacji. W ciągu dwóch tygodni mamy otrzymać od niego oświadczenie. Jakubczak zamierza wyjaśnić, co stało za 'Polską Golgotą'.

Tymczasem trwają prace nad jego kolejnym cyklem. - Podtytuł to 'MORRES czyli ADORACJA ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA' - zdradza nam malarz. Obrazy te będą poświęcone tematyce etyki i moralności.

Komentarze (616)
Afera o Kaczyńskiego w slipkach na krzyżu. 'Żałuję, że te obrazy ujrzały światło dzienne' [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • hart_brejker

  Oceniono 96 razy 86

  Czyje uczucia obraża?
  PiS kreuje się na chrześcijańskiego zbawce narodu na czele z jarozbawem.
  Bardzo wymowne obrazy idealnie pokazujące pis nie mający nic wspólnego z chrześcijaństwem

 • janeklewandowski1957

  Oceniono 77 razy 71

  Pokazałeś jako malarz realia Polskiej polityki a przede wszystkim hipokryzji .

 • salcesonowyskrytozerca1

  Oceniono 73 razy 65

  Świetne! Ja wybieram powóz Antoniego! Powieszę sobie w kuchni.

 • pt.nut

  Oceniono 70 razy 64

  Jesli polskiego kosciola nie obraza istnienie takiego np. Rydzyka, to z pewnoscia nie powinny te bardzo interesujace skadinad malowidla.

 • ironic77

  Oceniono 62 razy 56

  Jaka obraza uczuć religijnych?! Dla mnie obrazą jest comiesięczna szopka pod krzyżem z jadem na ustach... Sianie nienawiści na "islamistów" - zupełnie co innego niż w Nowym Testamencie... obłuda i fałsz, naginanie rzeczywistości...

 • Jerzy Kamiński

  Oceniono 57 razy 49

  Panie Jakubczak. Świetna robota. Wszystkiego najlepszego. Pozdrawiam.

 • arcylapsus

  Oceniono 58 razy 46

  Żeby zrozumieć, co artysta miał na myśli, trzeba mieć mózg.
  A obrazy świetne!

 • siekier35

  Oceniono 46 razy 40

  z chęcią bym zobaczył to u siebie na ścianie...
  Masz Bracie i rękę i wyobraźnię

 • lodzermensz1

  Oceniono 47 razy 37

  Sądzę jednak, że krzyż towarzysza Kaczyńskiego powinien być brzozowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX