Ponad 13 mln mieszkańców Syrii, ogarniętej od sześciu lat krwawym konfliktem zbrojnym, nadal potrzebuje pomocy, a potrzeby humanitarne wciąż rosną. Miasta Syrii - jak Aleppo, uchwycone na powyższym zdjęciu przed wojną - są dziś niemal nie do poznania.
Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się 15 marca 2011 roku, gdy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. Konflikt reżimu prezydenta Baszara el-Asada z opozycją spowodował śmierć już ponad 310 tys. ludzi. Walki i naloty zmusiły ponad 11 mln osób do ucieczki z domów.
Wśród ponad 320 tysięcy zabitych ponad 96 tysięcy stanowią cywile, w tym 17,4 tys. to dzieci, a 11 tys. to kobiety.
Po sześciu latach kraj jest podzielony miedzy walczące frakcje. Około 1/3 kraju kontroluje rząd Baszara Al-Asada. Drugie tyle znajduje się w rękach tzw. Państwa Islamskiego. 20 proc. terytorium zajmują Kurdowie, a ok. 13 proc. - różne grupy i frakcje rebeliantów oraz dżihadystów.
Największe miasta Syrii - m.in. Aleppo, Homs i przedmieścia Damaszku - zostały zniszczone w walkach i nalotach. Na zdjęciach sprzed wojny i nagraniach z ostatnich lat trudno poznać, że to wciąż te same miasta.
Polska Akcja Humanitarna opublikowała dziś spot, zwracający uwagę na trwający konflikt syryjski. Wspierając organizacje, takie jak PAH, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, UNICEF czy Polską Misję Medyczną możesz pomóc mieszkańcom Syrii i uchodźcom.
W Syrii zniszczone są nie tylko miasta i infrastruktura, ale też społeczeństwo. Ponieważ linie frontu nieraz przebiegają między grupami religijnymi (np. sunnickie Państwo Islamskie i szyickie bojówki wspierane przez Iran) i etnicznymi (np. Kurdowie i Arabowie), rosną napięcia i podziały. Długi konflikt i ingerencja obcych mocarstw wzmagają poczucie bezsilności i braku perspektyw wśród mieszkańców.
Według szacunków organizacji humanitarnych 85 proc. Syryjczyków żyje w ubóstwie. Z brakiem wystarczającej ilości jedzenia zmaga się codziennie ponad 9 mln mieszkańców tego kraju.
Ponad 7 mln ludzi musiało opuścić swoje miejsce zamieszkania, a niemal 5 milionów stało się uchodźcami. Części z nich udało się przedostać do Europy, USA czy Kanady, jednak większość żyje w skrajnej biedzie w sąsiednich Libanie, Jordanii i Turcji.
W Syrii dorasta całe pokolenie, które nie pamięta w swoim życiu nic poza wojną. Nastoletnie dzieci często nie mają możliwości chodzenia do szkoły (nie uczy się aż 1,7 mln dzieci). Są one wykorzystywane do pracy oraz walki.
UNICEF ogłosił w raporcie, że 2016 rok najgorszym jak dotąd dla syryjskich dzieci. W 2016 roku zginęło ich ponad 650. Wg raportu wszystkie strony konfliktu pokazały "bezwzględny brak szacunku dla zasad prawa wojennego", nieustannie atakując szkoły, szpitale, place zabaw, parki i domy.
Meczet Umajjadów w Aleppo, znany także jako Wielki Meczet, powstał na przełomie XI i XII wieku. Został w dużej części zniszczony już w 2013 roku - wtedy po ostrzale zawalił się m.in. pochodzący z XI wieku minaret. O dewastację zabytku wzajemnie obwiniali się rebelianci i strona rządowa. Dziś zdjęcia pustego placu i gruzów minaretu pokazują, że w syryjskim konflikcie cierpią nie tylko cywile, ale też bezcenne zabytki, a z nimi syryjska kultura i historia.
Według najnowszych danych ONZ, w aż 19. dzielnicach miasta zniszczonych jest więcej niż 40 proc. budynków. W niektórych to nawet 50 czy 60 proc.
Choć miasto Homs przyciągało w czasie konfliktu mniej uwagi niż Aleppo, to zniszczenia tam są porównywalne, o ile nie większe. W kilku dzielnica Homs wciąż bronią się rebelianci, otoczeni przez siły prorządowe.
W Damaszku, stolicy kraju, najbardziej zniszczona jest dzielnica Jobar.
Dwukrotnie pod kontrolą bojowników tzw. Państwa Islamskiego był miasto Palmira, gdzie znajdują się zabytki z czasów starożytnego Rzymu. Terroryści zniszczyli wiele bezcennych budowli, w tym fragmenty antycznego amfiteatru.
The damage to heritage IS do is crime against all of us, these before and after pictures at #Palmyra are devastating pic.twitter.com/HyzOoFGkui
- Roland Tillyer (@roland_tillyer) 4 marca 2017
Thank you #daesh / #isis. You are such a credit to humanity. Good job. Shown: Palmyra before & after. pic.twitter.com/QAmSm4OUM0
- Keith Gardner (@k9gardner) 3 marca 2017
Restauracja w Damaszku przed wojną.
Syria przed wojną.
Wieża zegarowa w Aleppo przed wojną.
Tak wyglądało Aleppo przed wojną.