Dziś podczas konferencji prasowej NASA ma ogłosić nowe odkrycie dotyczące egzoplanet, czyli planet, które krążą wokół innych gwiazd niż nasze Słońce. Nie wiadomo, co dokładnie zostanie ujawnione - szczegóły trzymane są w wielkiej tajemnicy.
W maju NASA podała, że dzięki kosmicznemu teleskopowi Kepler odkryto 1284 kolejne planety, które krążą wokół innych gwiazd.
Później odkryto jeszcze 104 egzoplanety. Cztery z nich są od 20 do 50 proc. większe od Ziemi i mogą być stworzone ze skał, co oznacza, że może na nich istnieć życie. Dwie z nich okazały się na to mieć zbyt wysoką temperaturę, ale na pozostałych dwóch może znajdować się woda w stanie ciekłym.
Na zdjęciu artystyczna wizja planet poza Układem Słonecznym.
W czerwcu ogłoszono odkrycie największej planety, orbitującej wokół dwóch gwiazd. Nowe ciało niebieskie zaobserwowano przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Keplera i nazwano Kepler-1647b.
Również w czerwcu NASA odkryła nowego satelitę Ziemi. Obiektowi nadano nazwę 2016 HO3. Jest niewielki - szacuje się, że ma średnicę 30-100 metrów. Okrąża naszą planetę po dość szerokiej, rozciągniętej orbicie.
W lipcu NASA obwieściła, że odkryła planetę, która ma więcej słońc niż Tatooine z "Gwiezdnych Wojen". Oddalona o ok. 340 lat świetlnych od Ziemi gazowa planeta HD 131399Ab o masie równej ok. czterech Jowiszów, na której panuje temperatura ok. 580 stopni Celsjusza, posiada trzy gwiazdy. W zależności od pory roku (która trwa tam dłużej niż ludzkie życie) albo jest tam bez przerwy jasno, albo codziennie można zaobserwować trzy wschody i trzy zachody słońc.
W sierpniu naukowcy odkryli, że wokół gwiazdy położonej najbliżej Układu Słonecznego krąży skalista planeta podobna do Ziemi. Proxima b jest od niej nieco większa i mogą panować na niej warunki zbliżone do ziemskich, przede wszystkim na jej powierzchni może istnieć woda w stanie ciekłym. To zatem najbliżej nas leżące miejsce, gdzie może istnieć życie.
We wrześniu NASA ogłosiła, że ma dowody na erupcję wody na Europie, księżycu Jowisza. Już wcześniej naukowcy uznawali, że pod lodową powierzchnią Europy znajduje się płynny ocean. Dzięki obserwacji przy pomocy teleskopu Hubble'a znaleziono ślady świadczące o erupcjach wody spod powierzchni lodu. Woda w stanie ciekłym jest ważnym elementem w poszukiwaniu życia poza Ziemią.
W marcu NASA opublikowała nową mapę grawitacji na Marsie, która pozwoli na nowo spojrzeć na to, co skrywa czerwona planeta pod powierzchnią.