Zmiany w rządzie Beaty Szydło. Kto poleci? Oto typy Polaków

Który minister będzie ofiarą planowanej przez premier Beatę Szydło rekonstrukcji rządu? Praktycznie każdy z nich zaliczył jakieś wpadki. Niektórzy jednak mają ich wiele na koncie. Oto nazwiska ośmiu najgorszych ministrów, których wybrali Polacy w sondażu "Dziennika Gazety Prawnej", przeprowadzonym 16-20 września
Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz, Anna Zalewska Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz, Anna Zalewska Agencja Wyborcza.pl

Zmiany w rządzie Beaty Szydło. Kto poleci? Oto typy Polaków

Jeszcze dziś, na konferencji prasowej premier o godz. 15, dowiemy się, z kim Beata Szydło zakończy współpracę w rządzie. Który minister będzie ofiarą rekonstrukcji? Praktycznie każdy z nich zaliczył jakieś wpadki. Niektórzy jednak mają ich wiele na koncie. Oto nazwiska ośmiu najgorszych ministrów, których wybrali Polacy w sondażu "Dziennika Gazety Prawnej", przeprowadzonym 16-20 września.

Antoni Macierewicz i Bartłomiej Misiewicz Antoni Macierewicz i Bartłomiej Misiewicz Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Zmiany w rządzie Beaty Szydło. Kto poleci? Oto typy Polaków

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej to minister, który wzbudza najwięcej kontrowersji. Najpierw zasłynął specjalnym rozporządzeniem, które spowodowało, że na każdej uroczystości z asystą wojska, musi być odczytywany tzw. apel smoleński. Ale najwięcej oburzenia wywołały jego nietrafione decyzje kadrowe. Antoni Macierewicz zatrudnił na stanowisku rzecznika i szefa swojego gabinetu 25-letniego Bartłomieja Misiewicza. Potem, po zaledwie kilku miesiącach pracy, odznaczył go złotym medalem "Za zasługi dla obronności kraju". A na koniec umieścił go w radzie nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Anna Zalewska, minister edukacji Anna Zalewska, minister edukacji SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Zmiany w rządzie Beaty Szydło. Kto poleci? Oto typy Polaków

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, także nie cieszy się sympatią nauczycieli i rodziców. Jest krytykowana za planowaną reformę szkolnictwa, która ma zlikwidować gimnazja. Nauczyciele alarmują, że wielu z nich może stracić pracę, a szkoły podstawowe przestaną być bezpieczne dla uczniów.

Konferencja premier Beaty Szydlo Konferencja premier Beaty Szydlo Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Zmiany w rządzie Beaty Szydło. Kto poleci? Oto typy Polaków

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, odrobił z lekcje z poprzednich rządów PiS. Stara się unikać kontrowersyjnych tematów. Jedyny wyjątek robi dla prof. Andrzeja Rzeplińskiego i Trybunału Konstytucyjnego. Złożył wniosek o postępowanie dyscyplinarnego wobec prezesa TK i nazywa go "rozemocjonowanym profesorem, który swoje animozje przedkłada nad interes państwa".

Pierwszy dzien szczytu NATO w Warszawie Pierwszy dzien szczytu NATO w Warszawie Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Zmiany w rządzie Beaty Szydło. Kto poleci? Oto typy Polaków

Ministrem, który ma na koncie najwięcej wpadek, jest szef MSZ Witold Waszczykowski. Wydaje się, że nawet w szeregach PiS nie ma żadnych obrońców. Najwięcej kłopotu przysporzył partii ściągając do Polski Komisję Wenecką, która krytycznie oceniła poczynania rządu i zaleciła zmiany, których PiS nie chce wprowadzić. Opozycja grzmi, że minister psuje wizerunek Polski za granicą. Zasłynął m.in. z tego, że szefa europarlamentu nazwał "słabo wykształconym lewakiem".

Konstanty Radziwiłł Konstanty Radziwiłł Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Zmiany w rządzie Beaty Szydło. Kto poleci? Oto typy Polaków

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł nie należy do PiS, więc trudno będzie mu znaleźć obrońców wewnątrz partii. W służbie zdrowia jak dotąd nie dokonał rewolucji i nie wygląda na to, że miałoby się to zmienić. Na niedzielnej demonstracji pracowników medycznych został wybuczany przez tłum, bo nie złożył żadnych obietnic, a jego wypowiedź była tylko krytyką poprzednich rządów.

B. minister rolnictwa i obecny poseł PiS - Krzysztof Jurgiel B. minister rolnictwa i obecny poseł PiS - Krzysztof Jurgiel SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Zmiany w rządzie Beaty Szydło. Kto poleci? Oto typy Polaków

Krzysztof Jurgiel, szef resortu rolnictwa, zaliczył wpadkę już na początku roku. Został przyłapany przez posłankę PO na drzemce w fotelu sejmowym. Potem było jeszcze gorzej. W lutym zwolnił szefów dwóch znanych stadnin - w Janowie Podlaskim i Michałowie. Zaraz potem padły dwie klacze, należące do Shirley Watts, żony jednego z Rolling Stonesów.

Także słynna sierpniowa aukcja w Janowie Podlaskim nie zakończyła się sukcesem finansowym. Wręcz przeciwnie, narosło wokół niej wiele podejrzeń, że niektóre licytacje były ustawione - najbardziej prestiżowa klacz była licytowana dwukrotnie. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

!12 Posiedzenie Seimu VIII Kadenci !12 Posiedzenie Seimu VIII Kadenci Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Zmiany w rządzie Beaty Szydło. Kto poleci? Oto typy Polaków

Mariusz Błaszczak, szef MSWiA, słynie z kolei z zaskakujących komentarzy i wyraźnej niechęci do poprawności politycznej. Zaraz po zamachu w Nicei, kiedy cały świat składał Francuzom kondolencje, minister skrytykował francuski naród za złą reakcję na poprzedni zamach. - Pani Mogherini zalana łzami, na chodniku kredkami malowane kwiatki, kredki oczywiście muszą być w kolorze tęczy LGBT, żeby każdy to widział, marsze i nic z tego nie wynika - powiedział.

Jan Szyszko Jan Szyszko Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Zmiany w rządzie Beaty Szydło. Kto poleci? Oto typy Polaków

Minister środowiska Jan Szyszko zasłynął tym, że od początku swoich rządów nawoływał do wycinania Puszczy Białowieskiej, czym zasłużył sobie na niechęć ekologów. Twierdził, że chce ratować las przed kornikiem drukarzem. W marcu zatwierdził zwiększenie wycinki w puszczy, co Greenpeace nazwało "wyrokiem na puszczę". 25 marca 2016 r. uznano za "czarny piątek" polskiej przyrody.

To jednak nie wszystko. W związku z decyzją o zwiększeniu wycinki w Puszczy Białowieskiej, Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce.

Więcej o: