50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Od defilad po protesty, od spotkań na szczycie po brutalną codzienność - fotoreporterzy agencji Associated Press uchwycili na swoich kadrach najważniejsze i najbardziej spektakularne wydarzenia ostatniego roku. My wybraliśmy dla was 50 najlepszych fotografii - zapraszamy do ich zobaczenia.
50 najlepszych zdjęć roku 2015 50 najlepszych zdjęć roku 2015 Associated Press

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Od defilad po protesty, od spotkań na szczycie po brutalną codzienność - fotoreporterzy agencji Associated Press uchwycili na swoich kadrach najważniejsze i najbardziej spektakularne wydarzenia ostatniego roku. My wybraliśmy dla was 50 najlepszych fotografii - zapraszamy do ich zobaczenia.

YE Turkey Migrants YE Turkey Migrants Uncredited / AP (AP Photo/DHA, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Zdjęcia, przedstawiające ciało trzyletniego Aylan Kurdi wyrzucone na brzeg tureckiego kurortu, stało się symbolem tragedii uchodźców, próbujących dostać się do Europy. On i jego rodzina utonęli, gdy próbowali przeprawić się przez morze na grecką wyspę Kos. Ojciec chłopca był przez kilka miesiecy przetrzymywany w areszcie z nieznanego powodu. Żeby wykupić się z niewoli, Abdullah musiał sprzedać sklep, który prowadził wraz z żoną - Rehan - w Damaszku. Po opuszczeniu więzienia pan Kurdi z żoną i dwoma synami - Aylanem i Ghalibem - uciekł do Turcji. Turcja nie udzieliła jednak wsparcia rodzinie. Niektóre media sugerują, że problematyczne było ich kurdyjskie pochodzenie.

YE Japan Anniversary YE Japan Anniversary Ng Han Guan / AP (AP Photo/Ng Han Guan, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping bierze udział w defiladzie z okazji 70. rocznicy kapitulacji Japonii i zakończenia II wojny światowej. W defiladzie brało udział 12 tys. żołnierzy, 500 pojazdów wojskowych i 200 samolotów.

YE Greece Migrants YE Greece Migrants Alexander Zemlianichenko / AP (AP Photo/Alexander Zemlianichenko, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Migranci na tratwie przybijają do greckiej wyspy Kos po wyruszeniu z wybrzeża Turcji. Grecja stała się w tym roku główną drogą do Europy dla migrantów i uchodźców, pochodzących głównie z Bliskiego Wschodu. Spośród 900 tys. osób, które przybyły w tym roku do Europy drogą morską, aż 750 tys. trafiło najpierw do Grecji - wynika z danych UNHCR. Co najmniej 3500 osób zginęło na morzu.

YE France Attacks YE France Attacks Markus Schreiber / AP (AP Photo/Markus Schreiber, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Kobieta z ustami zaklejonymi taśmą z napisem "wolność" podczas demonstracji po ataku na redakcję pisma satyrycznego "Charlie Hebdo" w Paryżu. W zamachu zginęło 12 osób. Trzej zamaskowani napastnicy wdarli się do redakcji i zastrzelili uczestników kolegium redakcyjnego, po czym zbiegli. Po atakach w Paryżu odbyły się liczne demonstracje, w których udział brały dziesiątki tysięcy osób. Wielu trzymało  transparenty z napisem "Je suis Charlie" (franc. Jestem Charlie), co w stało się hasłem solidarności z ofiarami ataku.

YE LaGuardia Plane Off Runway YE LaGuardia Plane Off Runway Seth Wenig / AP (AP Photo/Seth Wenig, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Samolot linii Delta ześlizgnął się z pasa startowego i przebił ogrodzenie na wale przeciwpowodziowym podczas lądowania na nowojorskim lotnisku LaGuardia. Żadnemu z pasażerów nie stało się nic poważnego. Przyczyną było najprawdopodobniej oblodzenie płyty lotniska.

YE Merkel China YE Merkel China Ng Han Guan / AP (AP Photo/Ng Han Guan, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Członkowie chińskiej gwardii honorowej maszerują podczas ceremonii powitania kanclerz Niemiec Angeli Merkel na początku jej wizyty w Pekinie. Merkel rozmawiała z przedstawicielami chińskich władz m.in. zacieśnieniu więzi ekonomicznych, ale też o rozwiązaniu konfliktu w Syrii.

YE DEM 2016 Clinton YE DEM 2016 Clinton Robert F. Bukaty / AP (AP Photo/Robert F. Bukaty, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Ubiegająca się o kandydowanie w wyborach prezydenckich w USA z ramienia Partii Demokratycznej Hillary Clinton pozuje do zdjęcia z miss nastolatek i miss stanu New Hampshire. Była sekretarz stanu i żona byłego prezydenta Billa Clintona zdecydowanie prowadzi w sondażach wśród kandydatów swojej partii.

YE Prince Philip YE Prince Philip Matt Dunham / AP (AP Photo/Matt Dunham, Pool, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Książę Filip, małżonek królowej Elżbiety II, odsłania tablicę pamiątkową w szkole Richmond Adult Community College in Richmond na południu Londynu.

YE Nepal Earthquake YE Nepal Earthquake Niranjan Shrestha / AP (AP Photo/Niranjan Shrestha, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Ratownicy pracują na gruzach budynku, który zawalił się podczas trzęsienia ziemi w Nepalu. Trzęsienie o magnitudze 7,5 było największym, które nawiedziło ten kraj od 1934 roku. Zginęło prawie 9 tys. osób, 23 tys. zostało rannych. Ponieważ epicentrum znajdowało się ok. 80 km od stolicy kraju, Katmandu, odnotowano tam bardzo duże straty. Zniszczeniu uległy zarówno domy i szkoły, jak i infrastruktura i cenne zabytki. Trzęsienie wywołało lawinę śnieżną na Mount Evereście, która zasypała jedną z baz himalaistów, w wyniku czego zginęło 19 osób. W akcjach ratunkowych brali udział m.in. polscy wolontariusze i strażacy.

YE Cuba Pope YE Cuba Pope Alex Castro / AP (AP Photo/Alex Castro, File )

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Podczas wizyty na Kubie papież Franciszek spotkał się w Hawanie z byłym przywódcą kraju, 89-letnim Fidelem Castro. Rozmowa trwała około 30-40 minut. Wcześniej Franciszek odprawił mszę dla kilkuset tysięcy ludzi. Watykaniści informują, że były przywódca podarował papieżowi książkę "Fidel i religia". Franciszek dał zaś mu kilka książek.

YE Burundi YE Burundi Jerome Delay / AP (AP Photo/Jerome Delay, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Jean Claude Niyonzima, podejrzany o bycie członkiem wspierającej partię rządzącą bojówki Imbonerakure, prosi żołnierzy o ochronienie go przed tłumem, zamierzającym go zlinczować. Po tym, jak rządzący prezydent Burundi Pierra Nkurunziza ogłosił, że chce ubiegać się o trzecią kadencję, wybuchły trwające kilka tygodni gwałtowne demonstracje.

Gdy prezydent Nkurunziza wyjechał Tanzanii na konferencję dot. rozwiązania kryzysu w kraju, jeden z generałów spróbował przeprowadzić zamach stanu. Siły rządowe odzyskały kontrolę po jednym dniu. W lipcu Nkurunziza został wybrany na trzecią kadencję.

YE Islamic State Ancient Sites YE Islamic State Ancient Sites Uncredited / AP / AP

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Kadr z nagrania, pokazującego terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego, którzy niszczą ruiny starożytnego miasta Hatra na północy Iraku (110 km od Mosulu). O niszczeniu Hatry informowano już na początku roku. Mieszkańcy okolic mieli wtedy słyszeć eksplozje i odgłosy buldożerów, które zjechały na miejsce. Hatra, starożytne miasto w Mezopotamii i najlepiej zachowany zabytek cywilizacji partyjskiej, jest wpisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO. IS obrało sobie za cel "oczyszczenie terytorium z obiektów o nieislamskim charakterze". Splądrowali już i zniszczyli ok. 2,5 tys. świątyń, meczetów i zabytków w Iraku i Syrii, w tym zbiory muzeum w Mosulu, starożytne asyryjskie miasto Nimrud w Iraku i miasto Palmira w Syrii.

YE Jimmy Carter YE Jimmy Carter David Goldman / AP (AP Photo/David Goldman, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Były prezydent USA Jimmy Carter podczas szkółki niedzielnej w kościele Maranatha Baptist w jego rodzinnej miejscowości Plains w stanie Georgia. Prowadzona przez Cartera lekcja zgromadziła ok. 300 osób i zapełniła niewielką świątynię. Była to jego pierwsza lekcja od czasu, gdy 90-letni Carter zaczął terapię na rozwijającego się u niego raka mózgu.

Na początku grudnia - także podczas szkółki niedzielnej w Plains - były prezydent ogłosił, że przeszedł niedawno badanie rezonansem magnetycznym i wykazało ono, że nowotwór cofnął się zupełnie. - Cały kościół wstał, nastąpił prawdziwy wybuch radości - powiedziała Jill Stuckey, która była wśród wiernych w kościele.

Po sprawowaniu prezydentury w latach 1977-1981 Carter założył ośrodek swojego imienia, zajmujący się walką o przestrzeganie praw człowieka i mediacją polityczną. Właśnie za sukcesy w znajdywaniu pokojowych rozwiązań różnych międzynarodowych konfliktów, a także liczne inicjatywy na rzecz demokracji, rządów prawa i praw człowieka, Carter został w 2002 roku nagrodzony pokojowym Noblem. Jednym z jego największych osiągnięć jest niemal całkowite wyeliminowanie groźnego pasożyta, który powodował chorobę u milionów mieszkańców Afryki i Azji.

YE Amtrak Crash YE Amtrak Crash Patrick Semansky / AP (AP Photo/Patrick Semansky, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Ratownicy pracują na miejscu wykolejania pociągu przewoźnika pasażerskiego Amtrak pod Filadelfią. W wypadku zginęło osiem osób, rannych zostało ponad 200. Na zakręcie, na którym doszło do wykolejenia, pociąg jechał z szybkością 102 mil na godzinę (ok. 160 km na godzinę), czyli dwa razy szybciej, niż było dozwolone w tym miejscu.

YE France Newspaper Attack YE France Newspaper Attack Thibault Camus / AP (AP Photo/Thibault Camus, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Francuscy policjanci patrolują ulice Paryża po atakach terrorystycznych na redakcję "Charlie Hebdo", w których zginęło 12 osób. Obława na sprawców ataków trwała ponad 10 dni.

YE Mideast Egypt Election YE Mideast Egypt Election Amr Nabil / AP (AP Photo/Amr Nabil, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

80-letni Abdel Moneam Kandil pokazuje zamoczony w tuszu palec - znak, że brał udział w wyborach parlamentarnych w Egipcie. Wybory odbywały się w październiku i listopadzie, frekwencja wynosiła 28 proc.

Lojalny wobec prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego sojusz o nazwie "Z miłości do Egiptu" zgarnął całą pulę 120 mandatów wybieranych w ordynacji proporcjonalnej. Nowy parlament - pod nową nazwą Izby Reprezentantów - składa się z 596 członków, w tym 448 (75 proc.) wybieranych jest w ordynacji większościowej, 120 (20 proc.) właśnie z list partyjnych w ordynacji proporcjonalnej, a 28 (5 proc.) mianuje prezydent. Egipt nie miał parlamentu od czerwca 2012 r., a władza ustawodawcza znalazła się w rękach prezydenta Sisiego. Według analityków przyszłe ciało ustawodawcze będzie marionetkowe i dalej będzie utrwalało władzę Sisiego.

YE GOP 2016 Trump YE GOP 2016 Trump Charlie Neibergall / AP (AP Photo/Charlie Neibergall, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Dziennikarz pyta magnata biznesowego i ubiegającego się o kandydowanie w wyborach prezydenckich w USA Donalda Trumpa o politykę imigracyjną. Trump, który prowadzi wśród kandydatów Partii Republikańskiej, znany jest z wyjątkowo kontrowersyjnych stwierdzeń dotyczących m.in. imigrantów. Migrantów z Meksyku nazywał "gwałcicielami", a pod koniec roku ogłosił, że chciałby zakazać muzułmanom wjazdu do USA.

YE Suspect Dies Baltimore YE Suspect Dies Baltimore David Goldman;

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Uczestnik protestów w Baltimore odrzuca pojemnik z gazem łzawiącym, użyty przez policjantów. Tysiące mieszkańców miasta wyszło na ulice, by - pomimo wprowadzenia godziny policyjnej - protestować po śmierci Freddie'go Graya. Czarnoskóry 25-latek został zatrzymany przez policję z powodu podejrzenia posiadania noża. Prawdopodobnie podczas transportu policyjną furgonetką, Gray doznał obrażeń kręgosłupa, zapadł w śpiączkę i po tygodniu zmarł w szpitalu. Sześciu policjantom postawiono zarzuty.

YE France Paris Attacks YE France Paris Attacks Anne Sophie Chaisemartin / AP / AP

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Ofiary ataku terrorystycznego na lokal La Belle Equipe w Paryżu - jednego z serii ataków, w którym terroryści zastrzelili 19 osób. W nocy z 13 na 14 listopada terroryści zabili w Paryżu w sumie 130 osób, w tym 89 zakładników uwięzionych w Bataclan. Do serii zamachów doszło w sześciu różnych miejscach Paryża - m.in. w okolicach stadionu, gdzie rozgrywano mecz Francja-Niemcy. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

YE Mideast Israel Palestinians YE Mideast Israel Palestinians Majdi Mohammed / AP (AP Photo/Majdi Mohammed, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Palestyński prawnik odskakuje od pojemnika z gazem łzawiącym, rzuconego przez izraelskich żołnierzy podczas protestu. Prawnicy demonstrowali swoją solidarność z protestującymi w meczecie na Al-Aksa na Wzgórzu Światynnym w Jerozolimie.

YE Indonesia Rohingya Boat People YE Indonesia Rohingya Boat People Binsar Bakkara / AP (AP Photo/Binsar Bakkara, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Dzieci i kobiety z prześladowanej w Birmie mniejszości muzułmańskiej Rohingya śpią pod moskitierą w Langsa w Indonezji. Łodzie z tysiącami zdesperowanych i głodujących uchodźców z Birmy przybijały w tym roku do wybrzeży Indonezji, Malezji i Tajlandii. Z danych Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców wynika, że od 2014 roku do połowy bieżącego roku z rejonu Zatoki Bengalskiej w kierunki Malezji ruszyło 94 tys. osób Birmy i Bangladeszu.

YE Migrants YE Migrants Gregorio Borgia / AP (AP Photo/Gregorio Borgia, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Migranci, uratowani przez belgijską marynarkę, na pokładzie statku Godetia u wybrzeży Libii. Belgijski okręt uratował setki osób, próbujących dostać się przez Morze Śródziemne do Europy. W 2015 roku na morzu zginęło co najmniej 3500 migrantów.

YE Migrants YE Migrants Darko Bandic / AP (AP Photo/Darko Bandic, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Kolumna migrantów i uchodźców, którzy przekroczyli granicę Chorwacji ze Słowenią. To zdjęcie pokazuje skalę tzw. kryzysu migracyjnego w Europie. Od początku roku do Europy trafiło ponad 900 tys. osób, z czego większość dostała się na zachód szlakiem bałkańskim - początkowo z Serbii przez Węgry, a po postawieniu płotu na węgierskiej granicy - przez Chorwację i Słowenię.

YE Tunisia Attack YE Tunisia Attack Uncredited / AP / AP

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Ciało jednego z 39 zagranicznych turystów, zabitych w atakach terrorystycznych na hotele w tunezyjskim kurorcie. Był to drugi w tym roku atak na turystów w Tunezji. W marcu islamiści zaatakowali muzeum Bardo w Tunisie, zabijając ponad 20 zagranicznych turystów.

Susa (właściwie Sousse) to trzecie co do wielkości miasto w Tunezji. W ciągu roku kurort przyciąga setki tysięcy turystów; w miejscowości znajduje się też największy i najbardziej znany port jachtowy w kraju.

YE Greece Financial Crisis Bailout YE Greece Financial Crisis Bailout Daniel Ochoa de Olza / AP (AP Photo/Daniel Ochoa de Olza, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Emeryci próbują zdobyć numerek do kolejki w banku w Atenach. W szczycie kryzysu negocjacji między Grecją a krajami strefy Euro w sprawie rozwiązania greckiego kryzysu finansowego, rząd zdecydował o czasowym zamknięciu banków i wyłączeniu bankomatów. Banki otworzono ponownie, by zdesperowani emeryci mogli odebrać przysługujące im świadczenia. Ostatecznie, po tygodniach negocjacji, rząd Grecji i państwa eurogrupy doszły do porozumienia w sprawie planu pomocowego.

YE Ukraine YE Ukraine Mstyslav Chernov / AP (AP Photo/Mstyslav Chernov, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

To zdjęcie było publikowane przez światowe media pod nagłówkiem "Tak wygląda wojna na Ukrainie". Prawosławny duchowny stoi przy ciałach ukraińskich żołnierz, zabitych przez prorosyjskich rebeliantów w miejscowości Krasnyj Partizan (20 km od Doniecka) pod koniec stycznia.

Walki w Donbasie przybrały na sile tuż przed rozmowami pokojowymi w Mińsku, które odbyły się w pierwszej połowie lutego. Na spotkaniu ustalono m.in. wstrzymanie ognia, wycofanie ciężkiego uzbrojenia z linii frontu i przywrócenie Ukrainie całkowitej kontroli nad granicą. Choć od tego czasu konflikt złagodniał, to na wschodzie Ukrainy wciąż niemal codziennie giną żołnierze obu stron.

YE France Plane Crash YE France Plane Crash Laurent Cipriani / AP (AP Photo/Laurent Cipriani, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Ratownik jest opuszczany ze śmigłowca na miejsce katastrofy airbusa A320 linii Germanwings we francuskich Alpach. Drugi pilot samolotu, 28-letni Andreas Lubitz, wyczekał na moment, gdy kapitan maszyny opuścił na chwilę kabinę pilotów, po czym zablokował możliwość otwarcia drzwi. Następnie skierował samolot w dół i rozbił go, zabijając siebie i 149 pasażerów i członków załogi. Późnej śledczy ustalili, że Lubitz najprawdopodobniej miał skłonności samobójcze i był poważne zadłużony, jednak nie znaleziono nic, co definitywnie wskazywałoby na motywy samobójstwa.

YE BB King Funeral YE BB King Funeral Rogelio V. Solis / AP (AP Photo/Rogelio V. Solis, Pool, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Pogrzeb legendarnego gitarzysty bluesowego B.B. Kinga. Muzyk zmarł podczas snu w swoim domu w Las Vegas. Miał 89 lat. Riley B. King, amerykański wokalista, kompozytor, jeden z najlepszych gitarzystów już od dłuższego czasu był pod opieką lekarzy. Dwa tygodnie przed śmiercią trafił do szpitala z powodu ataku serca.

YE Mideast Egypt YE Mideast Egypt Ahmed Omar / AP (AP Photo/Ahmed Omar, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Obalony w 2013 roku prezydent Egiptu Muhammad Mursi podczas rozprawy przed sądem. Mursi został skazany przez sąd w Kairze na śmierć w związku ze zorganizowaniem w 2011 r. ucieczki z więzienia Waqdi al-Natrun. Amnesty International nazwała wyrok farsą, zaś premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył Zachód o hipokryzję ws. kary śmierci.

Agencja Reuters podaje, że w tej samej sprawie sąd orzekł najwyższy wymiar kary również wobec 105 członków zdelegalizowanego w Egipcie Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się Mursi.

YE Guatemala Mudslide YE Guatemala Mudslide Moises Castillo / AP (AP Photo/Moises Castillo, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Strażak niesie ciało dziecka, które zginęło po osunięciu się ziemi w gwatemalskim mieście Santa Catarina Pinula. Po gwałtownych deszczach ziemia osunęła się na zboczach górzystego miasta, a błoto i kamienie zniszczyły wiele zabudowań. Zginęło 280 osób.

YE Greece Migrants YE Greece Migrants Darko Vojinovic / AP (AP Photo/Darko Vojinovic, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Migranci podczas starć z policją na granicy Grecji i Macedonii. Szlakiem z Grecji przez Bałkany do Europy Zachodniej przeszły w tym roku setki tysięcy uchodźców i migrantów. Służby porządkowe wielu państw na tym szlaku nie radziły sobie z kontrolowaniem wielotysięcznych grup, dochodziło do starć i zamieszek.

YE Confederate Flag YE Confederate Flag John Bazemore / AP (AP Photo/John Bazemore, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Ściągnięcie flagi Skonfederowanych Stanów Ameryki sprzed budynku parlamentu stanowego w Columbii w Południowej Karolinie. Flaga była symbolem Południa w amerykańskiej wojnie domowej, a dziś - 150 lat po klęsce Konfederacji w konflikcie - budzi kontrowersje i mieszane uczucia. Dla niektórych mieszkańców południowych stanów jest elementem lokalnej historii, zaś dla wielu innych Amerykanów to symbol nienawiści rasowej i walki Południa o utrzymanie niewolnictwa.

Choć używanie flagi przed stanowym parlamentem od dawna wzbudzało kontrowersje, to o jej usunięciu zdecydowano dopiero po ataku na kościół w Charleston, w którym ginęło dziewięcioro ciemnoskórych Amerykanów. Sprawca ataku, 21-letni Dylann Roof, przede dokonaniem zbrodni umieścił w interencie swoje zdjęcia z flagą Konfederacji.

YE Ukraine Constitution YE Ukraine Constitution Vladimir Donsov / AP (AP Photo/Vladimir Donsov, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Funkcjonariusze udzielają pomocy policjantowi, zranionemu przez wybuch granatu podczas demonstracji przed parlamentem w Kijowie. Ukraińska milicja poinformowała, że w wyniku wybuchu rannych zostało ponad 100 wojskowych i milicjantów.

Demonstrowano przeciwko głosowanym tego dnia zmianom w konstytucji, które przewidywały szeroką decentralizację władzy. Debata i głosowanie odbywały się przy zablokowanej trybunie, okrzykach "hańba" i wyjących syrenach.

Przeciwnikom prezydenckiego projektu zmian w ustawie zasadniczej nie podoba się umieszczony w nim zapis o "szczególnym statusie" samorządów na opanowanych przez prorosyjskich separatystów obszarach Donbasu na wschodzie kraju. Uważają oni, że status ten osłabia suwerenność Ukrainy i jest na rękę Rosji. Ostatecznie decentralizację poparło w głosowaniu 265 posłów w liczącej formalnie 450 osób Radzie Najwyższej.

YE Turkey Syria Refugees YE Turkey Syria Refugees Lefteris Pitarakis / AP (AP Photo/Lefteris Pitarakis, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Syryjscy uchodźcy przekraczają granicę z Turcją po zniszczeniu granicznego ogrodzenia. W Turcji przebywa obecnie 1,5 mln uchodźców, głownie pochodzących z ogarniętej wojną Syrii.

Przesłuchanie Dylanna Roofa, który zabił dziewięć osób w historycznym kościele Afrykańskiego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego w Charleston. Według osób obecnych na sali, 21-letni Roof nie okazywał żadnych emocji podczas przesłuchania. Przesłuchanie Dylanna Roofa, który zabił dziewięć osób w historycznym kościele Afrykańskiego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego w Charleston. Według osób obecnych na sali, 21-letni Roof nie okazywał żadnych emocji podczas przesłuchania. Grace Beahm;

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Przesłuchanie Dylanna Roofa, który zabił dziewięć osób w historycznym kościele Afrykańskiego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego w Charleston. Według osób obecnych na sali, 21-letni Roof nie okazywał żadnych emocji podczas przesłuchania.

Oskarżony znajdował się w osobnym pustym pokoju. Rodziny ofiar widziały go na ekranie telewizora. Roof nie mówił wiele, przez większość czasu wyłącznie stał i patrzył w kamerę. - Skrzywdziłeś bardzo wielu ludzi, ale przebaczam ci. Podobne słowa wypowiadali bliscy innych ofiar. - Nienawiść nie zwycięży - miał powiedzieć jeden z obecnych na sali.

Według ustaleń policji Roof w ub. środę przez godzinę siedział razem z uczestnikami spotkania modlitewnego, podczas którego czytano Biblię, zanim wyciągnął broń i zaczął strzelać. Podczas przesłuchania Roof zeznał, że "chciał wypowiedzieć wojnę rasową" - podała w telewizja NBC News, powołując się na źródła policyjne.

YE Charleston Shooting YE Charleston Shooting David Goldman / AP (AP Photo/David Goldman, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Pogrzeb Ethel Lance, jednej z ofiar ataku na kościół w Charleston. 21-letni Dylann Roof zabił dziewięć ciemnoskórych osób w historycznym kościele Afrykańskiego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego.

YE Selma YE Selma Butch Dill / AP (AP Photo/Butch Dill, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Obchody 50. rocznicy marszu czarnych na moście w mieście Selma w stanie Alabama, nazwanego później "Krwawą Niedzielą". W 1965 roku pokojowy marsz kilkuset osób, walczących o prawa człowiekja i równouprawnienie ze względu kolor skóry, został brutalnie zaatakowany przez policjantów. Pokazane w telewizji nagrania zachowania policji i poważnie rannych demonstrantów zwróciły uwagę amerykańskiej i światowej opinii publicznej na problem dyskryminacji rasowej w części stanów USA. Rocznicowy marsz poprowadził prezydent Barack Obama.

YE Mideast Israel Palestinians YE Mideast Israel Palestinians Nasser Shiyoukhi / AP (AP Photo/Nasser Shiyoukhi, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Izraelski żołnierz strzela do Palestyńczyka po tym, jak ten zaatakował nożem innego wojskowego. Pod koniec roku ataki palestyńskich nożowników na izraelskich cywilów i wojskowych stały się coraz częstsze. Wśród obserwatorów nie ma zgody, czy ataki są skoordynowaną i inspirowaną przez Hamas akcją, początkiem nowej Intifady, czy przeprowadzają je działający samotnie, młodzi i sfrustrowani Palestyńczycy.

YE Ireland Prince Charles YE Ireland Prince Charles Brian Lawless / AP / AP

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Książę Karol, brytyjski następca tronu, ściska rękę szefea Sinn Fein Gerry'ego Adamsa. Podczas oficjalnej wizyty w Irlandii książę Karol po raz pierwszy w historii spotkał się z przedstawicielem partii, związanej z Irlandzką Armią Republikańską (IRA). Podczas tej wizyty, także po raz pierwszy, Karol odwiedził wioskę rybacką, w której IRA zabiła jego stryjecznego dziadka 36 lat temu.

Prezydent USA Barack Obama idzie z wiceprezydentem Joe Bidenem w kierunku Gabinetu Owalnego w Białym Domu. Prezydent USA Barack Obama idzie z wiceprezydentem Joe Bidenem w kierunku Gabinetu Owalnego w Białym Domu. Pablo Martinez Monsivais;

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Prezydent USA Barack Obama idzie z wiceprezydentem Joe Bidenem w kierunku Gabinetu Owalnego w Białym Domu.

YE Missing Malaysia Plane YE Missing Malaysia Plane Lucas Marie / AP (AP Photo/Lucas Marie, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Francuscy policjanci padają szczątki, znalezione na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim. Paryska prokuratura potwierdziła, że fragment skrzydła znaleziony na wyspie należał do zaginionego samolotu Malaysian Airlines, lotu MH370.

Maszyna należąca do malezyjskiego przewoźnika zaginęła w marcu ub.r. podczas lotu z Kuala Lumpur do Pekinu. Na pokładzie było 239 osób. Zaginięcie samolotu, realizującego lot o oznaczeniu MH370, to jedna z największych niewyjaśnionych tajemnic w historii lotnictwa.

17 sierpnia doszło do najkrwawszego zamachu w Tajlandii w ostatnich latach. 20 osób, w tym 14 obcokrajowców, zginęło przed hinduistyczną świątynią Erawan w centrum Bangkoku. 17 sierpnia doszło do najkrwawszego zamachu w Tajlandii w ostatnich latach. 20 osób, w tym 14 obcokrajowców, zginęło przed hinduistyczną świątynią Erawan w centrum Bangkoku. Mark Baker;

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

17 sierpnia doszło do najbardziej krwawego zamachu w Tajlandii w ostatnich latach. 20 osób, w tym 14 obcokrajowców, zginęło przed hinduistyczną świątynią Erawan w centrum Bangkoku. Według rządu zamach miał zaszkodzić turystyce, która generuje ok. 10 proc. PKB Tajlandii, i tym samym wpłynąć na pogorszenie się sytuacji gospodarczej kraju. Wojskowym władzom zależy na wzroście gospodarczym, w czasie gdy prowadzą kraj do wyborów w przyszłym roku.

YE Escaped Prisoners YE Escaped Prisoners AP (AP Photo, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

David Sweat, drugi z więźniów, którzy na początku czerwca uciekli z najbardziej strzeżonego więzienia w stanie Nowy Jork, zatrzymany przez policjantów przy granicy z Kanadą. Pierwszy z przestępców został zastrzelony przez policję dwa dni wczesniej.

Spektakularną ucieczkę odkryto podczas porannego liczenia więźniów. Groźni przestępcy, którzy zostali skazani na dożywocie za zabójstwa, zbiegli w nocy, mimo że ich cele były kontrolowane co dwie godziny. M.in. z ubrań wykonali manekiny, dzięki którym strażnicy byli przekonani, że więźniowie spokojnie śpią.

Wcześniej udało się im za pomocą narzędzi elektrycznych wydrążyć otwory w stalowych ścianach, a następnie tunel, którym wydostali się poza mury więzienia.

YE Beirut Trash Crisis YE Beirut Trash Crisis Hassan Ammar / AP (AP Photo/Hassan Ammar, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Libańscy aktywiści trzymają osłonę przed armatką wodną policji podczas protestów w Bejrucie. Protesty wywołał "kryzys śmieciowy" - przez miesiące władze ignorowały problem ton odpadów zalegających na ulicach. Libańczycy protestowali przeciwko nieudolności i korupcji w rządzie i wzywali do jego ustąpienia. Jedną z najbardziej gorzkich ironii protestów było to, że demonstrujący Libańczycy domagali się m.in. stałego dostępu do wody, co wciąż jest tam problemem. Tymczasem policja do rozpędzenia protestujących używa armatek wodnych.

YE Mideast Saudi Hajj Stampede YE Mideast Saudi Hajj Stampede Uncredited / AP (AP Photo, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Muzułmański pielgrzym idzie obok ciał innych wiernych, którzy zginęli podczas tegorocznego hadżdżu - pielgrzymki do świątyni Al-Kaba w Mekce. W tym roku podczas hadżdżu zginęło co najmniej 2177 ludzi, zadeptanych i zaduszonych w tłoku.

Hadżdż należy do pięciu filarów islamu (obowiązków muzułmanina): każdy wierny, któremu pozwalają na to warunki materialne i zdrowotne, powinien odbyć ją raz w życiu.

YE Mexico Violence YE Mexico Violence Jair Cabrera / AP (AP Photo/Jair Cabrera, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Ciało nieznanego mężczyzny powieszono na wiadukcie w mieście Meksyk. Takie pozostawianie ciał zamordowanych jest praktykowane przez meksykańskie gangi na prowincji, jednak nigdy wcześniej nie zostało zaobserwowane w stolicy.

YE Cuba France YE Cuba France Alex Castro / AP (AP Photo/Alex Castro, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Prezydent Francji François Holland podczas oficjalnej wizyty na Kubie spotkał się z Fidelem Castro. Odwiedziny Hollande'a to pierwsza oficjalna wizyta na Kubie od czasu zawieszenia kubańsko-amerykańskiej zimnej wojny i pierwsza wizyta prezydenta Francji na Kubie od dekad.

YE Oregon School Shooting YE Oregon School Shooting John Locher / AP (AP Photo/John Locher, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Personel wydziału wraca na teren uczelni Umpqua Community College w mieście Roseburg w stanie Oregon kilka dni po ataku, w którym zginęło 10 osób. 26-letni student Christopher Harper-Mercer zastrzelił wykładowcę i ośmiu studentów, a po wymianie ognia z policją popełnił samobójstwo. Masowe strzelaniny są rosnącą plagą w USA, za którą wielu obwinia zbyt łatwy dostęp do broni palnej.

YE Congress Benghazi YE Congress Benghazi Carolyn Kaster / AP (AP Photo/Carolyn Kaster, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Ubiegająca się o kandydowanie w wyborach prezydenckich w USA z ramienia Partii Demokratycznej Hillary Clinton przed przesłuchaniem na parlamentarnej komisji ws. ataku na konsulat USA w Bengazi w Libii w 2012 r.

Clinton pełniła funkcję sekretarz stanu gdy doszło do ataku, w którym zginęło czterech Amerykanów, w tym ambasador USA w Libii Chris Stevens. Hillary Clinton stawała przed kolejnym komisjami, zwoływanymi z inicjatywy Partii Republikańskiej. Pojawiły się oskarżenia, ze republikanie wykorzystują tragedię z Bengazi do politycznego ataku na Clinton w kampanii wyborczej.

YE Chile Protest YE Chile Protest Jorge Saenz / AP (AP Photo/Jorge Saenz, File)

50 najlepszych zdjęć roku 2015 [Agencja Associated Press]

Uczestnik protestu w stolicy Chile, Santiago, zatrzymany przez policję. Nauczyciele i uczniowie demonstrowali z żądaniami lepszych płac i możliwości udziału w planowaniu rządowych reform edukacji. Doszło do drobnych zamieszek między uczestnikami zamaskowanych uczestników demonstracji a policją.