Kto zdobył najwięcej głosów? Wyniki wcale nie są tak oczywiste. Na jedynkach warszawskich list zmierzyli się ze sobą liderzy partii: Jarosław Kaczyński, Ewa Kopacz, Ryszard Petru. Kogo najbardziej chcielibyśmy widzieć w Sejmie? Przedstawiamy wam dziesięciu posłów i posłanki, którzy zdobyli najwięcej głosów.
Na dziesiątym miejscu jest prof. Alicja Chybicka. Zdobyła 62 211 głosów w okręgu wrocławskim. Startowała pierwsza na liście.
Kim jest wrocławska liderka? To senator, prof. dr hab. nauk medycznych. Od 1975 r. pracuje jako lekarz i wykładowca na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od 2000 r. kieruje Katedrą i Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej na tej uczelni. Autorka i współautorka ponad 500 publikacji naukowych.
Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, członkini PAN, członkini polskich i zagranicznych towarzystw medycznych oraz rad organizacji zajmujących się pomocą chorym dzieciom.
Zdobył 67 238 głosów w Kielcach. Startował 32 na liście.
Zbigniew Ziobro to były ministrem sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Kiedyś związany z PiS, obecnie prezes Solidarnej Polski. Próbował ubiegać się o reelekcję do europarlamentu z jej list, ale bez skutku. Do wyborów parlamentarnych partia Ziobry poszła w komitecie wyborczym Zjednoczona Prawica m.in. z PiS.
Ziobro ma poglądy konserwatywne - przeciwstawia się m.in. związkom partnerskim, aborcji, metodzie in vitro. Gdy obejmował urząd ministerstwa sprawiedliwości w jednej z wypowiedzi wygłosił diagnozę, że "państwo zupełnie nie radzi sobie z przestępstwami, do których dochodzi na styku polityki i biznesu".
Startował jako pierwszy na liście w okręgu podwarszawskim. Zdobył 73 139 głosów.
Mariusz Błaszczak - szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Jest byłym Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
- Poseł Błaszczak mówi jak prezes, myśli jak prezes, gniewa się jak prezes, ma takich samych wrogów jak prezes, ma identyczne opinie polityczne (pozapolityczne zapewne też), jest tak samo jak prezes wrażliwy i jest wrażliwy dosłownie na to samo! - mówiła o nim prof. Magdalena Środa.
Błaszczak w ostatnich wypowiedziach przeciwstawia się przyjęciu przez Polskę uchodźców i nazwał przemówienie przewodniczącego PE Juckera skandalicznym.
Zdobył 76 675 głosów jako jedynka w okręgu warszawskim.
Paweł Kukiz to jeden z najpopularniejszych krajowych muzyków rockowych i lider tzw. ruchu antysystemowego, który sprzeciwia się obecnemu układowi politycznemu w Polsce.
W 2015 wystartował w wyścigu o prezydenturę i stał się "czarnym koniem" kampanii - zdobył 3. miejsce w I turze z 20,8 proc. głosów poparcia. Jego głównym hasłem wyborczym było wprowadzenie JOW-ów, które według muzyka miałyby sprawić, że parlamentarzyści byliby odpowiedzialni bezpośrednio przed wyborcą, a nie szefem partii.
Popularność Kukiza skłoniła ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego do przeprowadzenia referendum 6 września 2015 m.in. w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych. Frekwencja w nim wyniosła 7, 8 proc. W jesiennych sondażach poparcie dla Ruchu Kukiza wyraźnie spadało, choć przed wakacjami badania wskazywały na to, że ugrupowanie będzie trzecią siłą w Sejmie.
Startowała jako pierwsza w okręgu podwarszawskim. Uzyskała 80 866 głosów.
Małgorzata Kidawa-Błońska - Marszałek Sejmu, parlamentarzystka i wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego PO.
Należy do liberalnego skrzydła PO. Znana jest ze swojej wieloletniej pracy nad ustawą o in vitro, którą konsultowała z różnymi środowiskami. Według dr Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocniczki ds. równego traktowania w rządzie Donalda Tuska Kidawa-Błońska to "profesjonalna polityczka, która nie kieruje się emocjami czy własnymi ideologiami, co bywa kosztowne dla partii, tylko zabiega, żeby było zrealizowane zadanie".
Wiceszef PSL Władysław Kosiarz-Kamysz pochwalił wybór jej na urząd marszałka mówiąc, że "to jest osoba o niezwykłej inteligencji, ale także bardzo ciepła i tonująca nastroje".
Startowała jako jedynka w Krakowie. Zdobyła 81 379 głosów.
Małgorzata Wassermann z wykształcenia prawniczka, ma własną kancelarię adwokacką.
O swoim starcie z listy PiS kandydatka mówi, że robi to "by załatwiać sprawy ludzi, nie swoje". Zamierza w Sejmie zajmować się głównie prawem, jednak podkreśla, że "jest stroną w śledztwie smoleńskim? i chce poznać prawdę o śmierci swojego ojca.
Spekuluje się, że może zostać ministrem sprawiedliwości. Na antenie TVN24 powiedziała, że nie popiera wpuszczania uchodźców do Polski. Uważa, że rząd powinien wysyłać im pomoc humanitarną.
Jako jedynka w Chrzanowie zdobyła 96 127 głosów.
Beata Szydło - wiceszefowa oraz skarbnik PiS i posłanka. Kandydatka na premiera.
Jest etnografem po Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła studia podyplomowe z zarządzania kulturą w Szkole Głównej Handlowej oraz z zarządzania terytorialnego na Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
Po sukcesie Andrzeja Dudy prezes PiS postanowił, by to Szydło była premierem. Sam nazywa ją "zupełnie niezwykłą, a jednocześnie zwykłą polską kobietą" i chwali jej talent polityczny. Krytykował ją natomiast były minister finansów Jacek Rostowski, gdy zajmowała się sprawami gospodarczymi - wytykał jej braki w wiedzy na tematy gospodarcze i państwowe kpiąc z jej słów, że "w Polsce PKB spada, a inflacja i bezrobocie rośnie" w sytuacji, gdy jest odwrotnie.
Szydło nie ukrywa, ze jest praktykującą katoliczką i ma konserwatywne przekonania - nie popiera in vitro, aborcji, ani związków partnerskich. W czasie kampanii wyborczej złożyła kilka obietnic: 500 zł miesięcznie za każde dziecko, w rodzinie mającej więcej niż jednego syna lub córkę; cofnięcie wieku emerytalnego dla kobiet do 60. a dla mężczyzn do 65. roku życia; podniesienie kwoty wolnej od podatku z 3 tys. do 8 tys. czy opodatkowanie wielkich sieci handlowych.
Wystartował jako jedynka w Warszawie. Zdobył 129 088 głosów.
Ryszard Petru to założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia Nowoczesna oraz prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Był doradcą Leszka Balcerowicza oraz Władysława Frasyniuka. Chce przywrócenia liberalizmu gospodarczego w polskiej polityce.
Jak samo mówił w wywiadzie dla NaTemat: - Odrzucamy skrajności - Palikota i ojca Rydzyka. In vitro powinno być dawno załatwione, jestem za rozdziałem Kościoła od Państwa, ale trzeba to robić w dialogu, a nie w atmosferze ataku. Jestem za związkami partnerskimi - tłumaczył swój program.
Według Petru sposobem na uczynienie Polski "małymi Niemcami Europy Środkowo-Wschodniej" byłoby zniesienie przepisów ograniczających przedsiębiorców czy wzmocnienie przemysłu.
Jako jedynka w Warszawie zdobył 202 424 głosów.
Jarosław Kaczyński - twórca i prezes partii Prawo i Sprawiedliwość. Były premier Polski, doktor nauk prawnych. Poseł sześciu kadencji parlamentarnych. Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL.
Od 2001 roku współtworzył ze swoim bratem Lechem Kaczyńskim partię Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie to w wyborach parlamentarnych w 2001 roku zdobyło 9,5 proc. głosów. W 2003 roku z powodu uzyskania urzędu prezydenta m.st. Warszawy przez brata Lecha Kaczyńskiego, przejął po nim stanowisko prezesa PiS. Dwa lata później w wyborach parlamentarnych ugrupowanie to wygrało wybory parlamentarne.
Po dymisji Kazimierza Marcinkiewicza z funkcji Prezesa Rady Ministrów, stanowisko to objął Jarosław Kaczyński. Powołał gabinet w ramach koalicji PiS-Samoobrona-LRP. Liczne afery oraz nieporozumienia w koalicji sprawiły, że potrzebne było przedterminowe rozpisanie wyborów.
Wybory w roku 2007 wygrała Platforma Obywatelska na czele z Donaldem Tuskiem, który został nowym premierem. Po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku Jarosław wystartował w wyborach prezydenckich, zajmując drugie miejsce. Ponownie uzyskał mandat w wyborach parlamentarnych w roku 2011, kandydując w okręgu stołecznym. 29 czerwca 2013 został wybrany ponownie na stanowisko prezesa partii.
Zdobyła najwięcej głosów - 230 894. Startowała pierwsza na liście warszawskiej.
Ewa Kopacz - premier polskiego rządu. Była minister zdrowia w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Z zawodu lekarz pediatra. W przeszłości polityk Unii Wolności, a obecnie przewodnicząca Platformy Obywatelskiej.
W październiku 2010 roku została wybrana wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. W 2011 roku została wybrana pierwszym w historii Polski kobietą marszałkiem Sejmu. Jej kandydaturę poparło 300 biorących udział w głosowaniu posłów. 14 grudnia 2013 roku ponownie wybrano ją wiceprzewodniczącą PO - zastąpiła Grzegorza Schetynę.
Kiedy rok później okazało się, że Donald Tusk został nowym Przewodniczącym Rady Europejskiej, to właśnie Ewie Kopacz powierzono zadanie dalszego prowadzenia rządu. Prezydent Bronisław Komorowski desygnował ją na to stanowisko 15 września. Siedem dni później Ewa Kopacz zaczęła pełnić funkcję Prezesa Rady Ministrów. Ustąpiła ze stanowiska marszałka Sejmu i 1 października wygłosiła exposé. W głosowaniu udzielono jej wotum zaufania większością 259 głosów za przy 183 głosach przeciw i 7 wstrzymujących. Poparły ją kluby PO, PSL i Twój Ruch oraz grupa posłów niezrzeszonych.
Po rezygnacji złożonej przez Donalda Tuska z mocy statusu zaczęła pełnić funkcję przewodniczącej Platformy Obywatelskiej. W 2015 roku przyłączyła się do komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich.