Technologia NASA spotkała się ze sztuką. Efektem są te piękne widoki na Ziemię nocą [ZDJĘCIA]

NASA od lat publikuje zdjęcia Ziemi z kosmosu. Nie brakuje też zdjęć naszego globu w nocy. Jednak, gdy za zdjęcia wziął się artysta-fotograf, powstało coś zupełnie nowego. Efekt zapiera dech w piersiach.
Europa z kosmosu Europa z kosmosu Anton Balazh/shutterstock.com

Technologia NASA spotkała się ze sztuką. Efektem są te piękne widoki na Ziemię nocą [ZDJĘCIA]

NASA od lat publikuje zdjęcia Ziemi z kosmosu. Nie brakuje też zdjęć naszego globu w nocy. Jednak, gdy za zdjęcia wziął się artysta-fotograf, powstało coś zupełnie nowego. Efekt zapiera dech w piersiach.

To, co widzimy, to tzw. "mapa plastyczna". Dzięki obróbce graficznej (ang. relief mapping), płaskie poprzednio zdjęcia stają się dokładnym, trójwymiarowym odwzorowaniem Ziemi. Poza większą dokładnością, mapa plastyczna oferuje nową wizję naszej planety. Na zdjęciu widać Europę Zachodnią, Maroko i Algierię.

Półwysep Arabski z kosmosu Półwysep Arabski z kosmosu Anton Balazh/shutterstock.com

Intensywne kolory

Autor grafik, rosyjski fotograf Anton Balazh, nie próbował sztucznie "urealnić" zdjęć. Kolory map są celowo bardzo nasycone. Dzięki temu odwzorowanie jest nie tylko atrakcyjniejsze estetycznie, ale i bardziej przejrzyste. Tu widok na Półwysep Arabski nocą.

Europa z kosmosu Europa z kosmosu Anton Balazh/shutterstock.com

Światła miast

Na mapach widać też bardzo jasne światła miast i aglomeracji. Choć w rzeczywistości żadne skupisko ludzkie nie daje aż tyle światła, ta perspektywa pozwala lepiej zobaczyć rozmieszczenie i rozmiar populacji. Widać to dokładnie na tym zdjęciu zachodniej Europy i Skandynawii.

Japonia z kosmosu Japonia z kosmosu Anton Balazh/shutterstock.com

Światła miast

Tu ponownie widać jak oświetlenie pokazuje populacje krajów oraz ich sytuacje ekonomiczną. Intensywnie oświetlona Japonia i Korea Południowa kontrastują z ciemną Koreą Północną.

Chiny z kosmosu Chiny z kosmosu Anton Balazh/shutterstock.com

Wyżyny i niziny

Kolejnym zabiegiem artystycznym Antona Balzha było sztuczne wyniesienie wyżyn. W rzeczywistości, aby góry były widoczne w ten sposób, musiałyby być wysokości setek kilometrów. Jednak, choć naukowo nieprawidłowe, to odwzorowanie pozwala na przejrzyste porównanie różnic wysokości - tak jak na tym zdjęciu górzystych południowych Chin oraz leżącej na północ od niej Nizinę Chińską.

Indie z kosmosu Indie z kosmosu Anton Balazh/shutterstock.com

Kolorowe morza

Ten sam zabieg wykorzystano do podkreślenia głębokości oceanów. Jasno turkusowa woda pokazuje płycizny, podczas gdy ciemnoniebieska barwa pokazuje głębiny. Cieśnina pomiędzy Indiami a Cejlonem kontrastuje z ciemnym kolorem Oceanu Indyjskiego.

Tajlandia z kosmosu Tajlandia z kosmosu Anton Balazh/shutterstock.com

Lasy i dżungle

Na mapach nie zabrakło też odwzorowania lasów. Dzięki podkreśleniu zieleni, można zobaczyć rozmiary terenów zadrzewionych. Widać to dokładnie na tym zdjęciu południowo-wschodniej Azji, w tym tropikalnych dżungli w Tajlandii czy Kambodży.

Stany Zjednoczone z kosmosu Stany Zjednoczone z kosmosu Anton Balazh/shutterstock.com

Sztuczna bliskość

Kolejnym efektem obróbki graficznej jest wrażenie bliskości. Ziemia wygląda, jakby była fotografowana z lotu ptaka a światła miast były na wyciągnięcie ręki. Zdjęcia satelitarne na podstawie których tworzono "mapy plastyczne", są zdecydowanie bardziej oddalone. Jednak złudzenie bliskości dodaje mapom atrakcyjności i precyzji.

Europa z kosmosu Europa z kosmosu Anton Balazh/shutterstock.com

Spójna całość

Na tym zdjęciu Europy nocą widać, jak wszystkie ww. efekty graficzne łączą się w jedną, spójną całość. Trzeba powiedzieć, że zdjęcia naprawdę zapierają dech w piersiach.

Australia z kosmosu Australia z kosmosu Anton Balazh/shutterstock.com

To nie Photoshop

Trzeba przypomnieć, że choć nietypowe, te zdjęcia nie są efektem zwykłej edycji w programach typu Photoshop. Użyta technika (relief mapping) skupiła się na tworzeniu trójwymiarowego modelu Ziemi. Jednak podstawą do nich są zdjęcia zrobione przez satelity na orbicie Ziemi.

Brazylia z kosmosu Brazylia z kosmosu Anton Balazh/shutterstock.com

To nie jest prawdziwe

Jednak trzeba pamiętać, że zdjęcia dalekie są od prawdy. Ich celem jest stworzenie czytelnego odwzorowania Ziemi. Podobnie jak klasyczne mapy, pokazujące nieprawdziwe proporcje krajów i kontynentów, ta mapa sztucznie zaburza perspektywę. Na zdjęciu Ameryka Południowa nocą, - punkty najjaśniejszego światła to aglomeracje Rio de Janeiro i Sao Paulo.

Nowa Zelandia z kosmosu Nowa Zelandia z kosmosu Anton Balazh/shutterstock.com

Inna perspektywa

Na sam koniec odwzorowanie Nowej Zelandii. Wykrzywiona perspektywa, inna od klasycznych map tego kraju dobitnie pokazuje, że to odwzorowanie kompletnie różne od używanych do tej pory.

Więcej o: