9 miejsc, które wyglądają jak brama do piekła. I jedno, które, jeśli się otworzy, zgotuje nam prawdziwe piekło

Mroczny otwór, z którego wydobywa się smród siarki, a wyziewy mogą zabić śmiałka, który ośmieli się do niego zajrzeć? To musi być wejście do podziemnego świata duchów - myśleli ludzie przez całe wieki. W różnych częściach świata podobne miejsca - kratery wulkanów, gorące źródła z wodą o dziwnym kolorze czy jaskinie z trującymi gazami obrastały lokalnymi legendami - dziś przyciągającymi turystów. Oto 9 miejsc jako żywo przypominających wrota do piekła. I jedno, które, jeśli się otworzy, naprawdę nam takie piekło zgotuje.
Krater Erta Ale Krater Erta Ale fot. Indrik myneur/Flickr/CC BY 2.0

9 miejsc, które wyglądają jak brama do piekła. I jedno, które, jeśli się otworzy, zgotuje nam prawdziwe piekło

Mroczny otwór, z którego wydobywa się smród siarki, a wyziewy mogą zabić śmiałka, który ośmieli się do niego zajrzeć? To musi być wejście do podziemnego świata duchów - myśleli ludzie przez całe wieki. W różnych częściach świata podobne miejsca - kratery wulkanów, gorące źródła z wodą o dziwnym kolorze czy jaskinie z trującymi gazami obrastały lokalnymi legendami - dziś przyciągającymi turystów.

Oto 9 miejsc jako żywo przypominających wrota do piekła. I jedno, które, jeśli się otworzy, naprawdę nam takie piekło zgotuje.

Na zdjęciu: krater Erta Ale. To wulkan w Etiopii, położony na terenie depresji Danakil, do tego wciąż aktywny

Beppu Hells - geotermiczne jeziorka w Japonii Beppu Hells - geotermiczne jeziorka w Japonii fot. w00kie/Flickr/ CC BY 2.0

10 miejsc, które wyglądają jak brama do piekła

A oto Beppu Hells w Japonii. To małe stawki utworzone przez gorące źródła. Nietypowe i różnorodne kolory swoich wód zawdzięczają zawartości chemicznej tychże wód - bogatych w minerały. Nad jeziorkami góruje posążek demona. Łącznie "piekieł" Beppu jest dziewięć - siedem w okręgu Kannawa i dwa w okręgu Shibaseki.

Krater Masaya w Nikaragui Krater Masaya w Nikaragui fot. Brian Johnson & Dane Kantner/Flickr/CC BY-SA 2.0

10 miejsc, które wyglądają jak brama do piekła

Wprawdzie miejscowa ludność w Nikaragui nie wierzy, by krater Masaya był bramą do życia pozagrobowego, ale lokalna tradycja mówi, że wulkan był bogiem, a w jego kraterze mieszkała czarownica. "Piekielne" znaczenie przypisali górze dopiero hiszpańscy konkwistadorzy i odkrywcy - być może dlatego, że nie widzieli wcześniej zbyt wielu wulkanów w swoim życiu. W 1529 r. postawili nawet krzyż, by powstrzymać mieszkające w kraterze rzekome zło.

Rzeźba z miasta Fengdu Rzeźba z miasta Fengdu fot.

10 miejsc, które wyglądają jak brama do piekła

Ta straszna scena - topienie kobiety w ukropie - wyrzeźbiona została w Mieście Duchów Feng, w prowincji Czongqing w Chinach. To miasto poświęcono chwili przejścia do wiecznego życia.

Zgodnie z chińską tradycją umarłego czekają najpierw trzy testy. Najpierw - "Most Bezradności", na którym czekają demony. Dobrych przepuszczą, złych zepchną w dół do wody. Druga próba to Przejście Cierpienia Dusz, gdzie podlegają one sądowi króla piekieł, Yamy.

Trzeci etap to wejście do Pałacu Tianzi. Umarli muszą stać trzy minuty na jednej nodze na jednym z kamieni. Legenda twierdzi, że źli ludzie nie będą w stanie tego dokonać. Komu się nie uda - trafi do piekła.

Wulkan Hekla na Islandii Wulkan Hekla na Islandii fot. Axel Kristinsson/Flickr/ CC BY 2.0

10 miejsc, które wyglądają jak brama do piekła

A wygląda tak ładnie o zachodzie słońca! Tymczasem Hekla to niebezpieczny, aktywny wulkan w południowo-zachodniej Islandii. Leży 115 km na wschód od Reykjavíku, liczy sobie 1491 m n.p.m. (najwyższy czynny wulkan wyspy) i jest bardzo, bardzo aktywny. Wystarczy wyliczyć jego wybuchy przez ostatnie 1000 lat: 1104, 1158, 1206, 1222, 1300, 1341, 1389, ok. 1440, 1510, 1597, 1636, 1693, 1766, 1845, 1878, 1947-48, 1970, 1991 i 2000.

Grota Majów Xkeken Grota Majów Xkeken fot. Razi Marysol Machay/Flickr/CC BY-SA 2.0

10 miejsc, które wyglądają jak brama do piekła

To chyba najpiękniejsze "wrota piekieł". Wspaniałe leje krasowe na półwyspie Jukatan Majowie uznawali za przejścia do życia po śmierci. Dziś, zbadane przez archeologów (Indianie, czcząc te miejsca, często wrzucali do nich różne przedmioty w ramach ofiary dla bogów), wypełnione wodą Xkeken jest atrakcją turystyczną.

Plutonion w Hierapolis Plutonion w Hierapolis fot. Oemerulusoy/Wikimedia Commons/ CC BY 3.0

10 miejsc, które wyglądają jak brama do piekła

Starożytne miasto Hierapolis w Turcji znane jest archeologom i turystom od lat. Ale dopiero w 2013 r. odkryto w nim pozostałości świątyni Plutona. Centralnym jej punktem była grota, z której wydobywały się trujące gazy - ogrzewające położone niedaleko gorące źródła Pamukkale. Ze względu na toksyczne wyziewy starożytni mieszkańcy Hierapolis wierzyli, że pochodzą one z królestwa umarłych, a grotę traktowali jako wejście do tego podziemnego świata.

Krater Derweze w Turkmenistanie Krater Derweze w Turkmenistanie fot. Tormod Sandtorv/Flickr/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

10 miejsc, które wyglądają jak brama do piekła

To chyba najsłynniejsze - i jedne z najmłodszych - wrota do królestwa ciemności. W 1971 r. grupa geologów ze Związku Radzieckiego znalazła złoże metanu. Na skutek wypadku utworzyło się zapadlisko, z którego uwalniał się trujący gaz. Naukowcy podpalili go, licząc, że się szybko wyczerpie. Nic bardziej błędnego - metan płonie do dziś.

Jezioro Averno we Włoszech Jezioro Averno we Włoszech fot. GCMarsC/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

10 miejsc, które wyglądają jak brama do piekła

Idylliczne jezioro Averno we Włoszech, niedaleko Neapolu, w mitologii i literaturze (m.in. w "Eneidzie" Wergiliusza) występuje jako wejście do Hadesu - podziemnego królestwa umarłych. I wciąż lekko pachnie siarką, bo jest jeziorem wulkanicznym, położonym w dawnym kraterze.

Gejzer Grand Prismatic Spring w parku Yellowstone Gejzer Grand Prismatic Spring w parku Yellowstone fot. James St. John/Flickr/Wikimedia Commons/ CC BY 2.0

10 miejsc, które wyglądają jak brama do piekła

Grand Prismatic Spring to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w parku narodowym Yellowstone. Największe gorące źródła w parku tworzą jezioro o niezwykłym kolorze brzegów i potrafią wyrzucić ok. 2,2 tys. litrów wody na minutę. Wody, która ma iście piekielną temperaturę - od 64 do aż 87 stopni.

A dlaczego Yellowstone znalazło się w naszym zestawieniu "wrót do piekieł"? Otóż znaczna część parku leży na gigantycznej wulkanicznej kalderze i jest nazywana "Superwulkanem Yellowstone". Kaldera ma wymiary ok. 55 na 80 km i leży nad komorą magmową. W przeszłości nastąpiły trzy eksplozje tego superwulkanu - 2,1 mln, 1,3 mln oraz 640 tys. lat temu. Za każdym razem były to wybuchy o najwyższym stopniu w tzw. 8-stopniowej skali VEI (volcanic explosivity index), oznaczające potworne zniszczenia i duże zmiany klimatu. Istnieje ryzyko kolejnego wybuchu, który zafundowałby ludzkości prawdziwe piekło - na ziemi.

Taka eksplozja może zniszczyć bowiem dużą część USA i ochłodzić klimat na Ziemi - przesycona uwolnionymi przez wulkan związkami chemicznymi ziemska atmosfera przez lata odbijałaby skutecznie znaczną część światła słonecznego. Skutki dla ludzkiej cywilizacji mogłyby być fatalne.