Znamy najpiękniejsze fotografie drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu Fotografii Krajobrazu.
Na konkurs wpłynęły 2604 zgłoszenia, z których wyłoniono 101 najlepszych fotografii. My przedstawiamy 18 z nich.
Zwyciężyły fotografie Australijczyka Luke'a Austina.
"W fotografowaniu krajobrazu lubię samotność. Gdy jestem sam z aparatem w dłoni, mogę zwolnić i docenić najdrobniejsze szczegóły natury" - pisze o sobie fotograf.
Do fotografowania natury Austina zainspirował projekt Jima Brandenburga, który przez 90 dni - od równonocy jesiennej do przesilenia zimowego - wykonywał po jednym zdjęciu dziennie.
- Po ukończeniu studiów kupiłem aparat i przez rok podróżowałem samochodem po Australii. Tak zaczęła się moja pasja związana z fotografowaniem krajobrazu - mówi.
Nagrodę za najlepszą pojedynczą fotografię otrzymał Luke Tscharke.
- Natura fascynowała mnie od kiedy byłem dzieckiem. Spełniam się, łącząc to zainteresowanie z turystyką pieszą. Ono pozwoliło mi uchwycić na fotografiach najpiękniejsze, dzikie miejsca w Australii - opisuje Tscharke.
Choć Tscharke nie jest zawodowym fotografem, w ostatnim czasie jego zdjęcia trafiały na okładki magazynu Australian Geographic.
Drugie miejsce w konkursie głównym zajął Ricardo Da Cunha.
"Fotografowanie pozwala mi się wyciszyć i powrócić do równowagi" - pisze o swojej pracy. Da Cunha jest zawodowym fotografem. W ubiegłym roku zdobył główną nagrodę w konkursie Australian Professional Photography Awards, w kategorii fotografii krajobrazu.
Konkurs wyłania 101 najlepszych zdjęć krajobrazu z ostatnich 12 miesięcy. Są one później publikowane w albumie dostępnym w rożnych formatach, również jako bezpłatny e-book.
Większość fotografów, którzy wzięli udział w konkursie, pochodzi z Australii, jednak znaleźli się też przedstawiciele Chin, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.
Przewodniczącym jury jest Peter Eastway. To fotograf z ponad 30 letnim stażem. Przez wiele lat był sędzią w konkursie Australian Professional Photography Awards, a wcześniej również jego laureatem.
Wśród sędziów znalazł się też m.in. David Burnett, który fotografował wszystkie igrzyska olimpijskie od 1984 roku i wszystkich amerykańskich prezydentów począwszy od Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.
Laureaci byli oceniani na podstawie mini-portfolio, które zawierać miało co najmniej cztery zdjęcia.
Jedna z fotografii konkursowych.
Jedna z fotografii konkursowych.
Jedna z fotografii konkursowych.
Jedna z fotografii konkursowych.
Jedna z fotografii konkursowych.
Jedna z fotografii konkursowych.
Jedna z fotografii konkursowych.