Nad tym, kto będzie reprezentował ruch Pawła Kukiza, zastanawiano się od miesięcy - a dokładniej od dnia, w którym organizacja stała się trzecią siłą w sondażach wyborczych. Teraz muzyk opublikował listę 18 reprezentantów Ruchu, którzy będą odpowiadać za kontakt z lokalnymi mediami oraz "obserwować działania komitetów referendalnych działających na obszarze ich województw".
"Reprezentanci sprawy" ("sprawą" jest "upodmiotowienie Obywateli i nowa Konstytucja Rzeczpospolitej") nie są jednak osobami, które trafią jako "jedynki" na przyszłe listy wyborcze. "Reprezentanci Ruchu to jedno, jedynki na listach drugie, a reprezentanci komitetów referendalnych - jeszcze co innego" - podkreśla Kukiz.
Kto jest wśród nich? Działacze Ruchu Narodowego, Kongresu Nowej Prawicy, a także Stowarzyszenia KoLiber.
Drodzy dziennikarze,nie musicie już więcej spekulować. Oto imienna lista 18 reprezentantów Ruchu Kukiza ? reprezentantó...
Posted by Paweł Kukiz on 9 lipca 2015
Jacek Wilk był kandydatem Kongresu Nowej Prawicy w tegorocznych wyborach prezydenckich. Zajął w nich 10. miejsce wśród 11 kandydatów, zdobywając jedynie 0,46 proc. ważnych głosów.
Wilk jest ekonomistą, prawnikiem i informatykiem, pracuje jako adwokat i audytor systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Członkiem KNP został w 2011 roku; zasiadał w radzie głównej ugrupowania, był też sekretarzem generalnym i naczelnym jurystą partii. Od października 2013 roku pełnił też funkcję wiceprezesa Kongresu (formalnie piastował to stanowisko przez rok).
Jacek Wilk: Podatek liniowy, "nie" dla euro i związków partnerskich [CZYTAJ] >>>
Krystian Kamiński to szef Ruchu Narodowego w woj. lubuskim. Zielonogórska "Wyborcza" opisuje, że nie był faworytem typowanym na przywódcę "kukizowców" - kontrolę nad ludźmi muzyka w regionie chcieli przejąć m.in. ludzie prezydenta Zielonej Góry czy Łukasz Mejza, młody radny sejmiku z komitetu Lepsze Lubuskie Wadima Tyszkiewicza. Zdaniem "GW" wybór Kamińskiego jest więc dużym zaskoczeniem.
Działacz Ruchu Narodowego ma 32 lata, jest kierownikiem logistyki w firmie transportowej w Zielonej Górze. Wcześniej przez ponad 10 lat działał w Młodzieży Wszechpolskiej, w której poznał Krzysztofa Bosaka, późniejszego posła Ligi Polskich Rodzin. Gdy Bosak ubiegał się o fotel prezydenta Zielonej Góry, główną postacią jego sztabu był właśnie Kamiński.
Dominik Kolorz to przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". W związku działa od 1988 roku - wstąpił do niego jeszcze podczas pracy w kopalni "Rymer". Przez osiem lat przewodniczył górniczej "Solidarności", na początku roku był też sygnatariuszem porozumienia ws. restrukturyzacji Kompanii Węglowej między rządem a górnikami.
W rozmowie z portalem wnp.pl Kolorz zapewnił jednak, że sam nie zamierza startować w wyborach parlamentarnych ani zajmować żadnych stanowisk politycznych czy ministerialnych.
Oskar Kochman to bodaj najmłodszy reprezentant Kukiza - w kwietniu skończył 24 lata. Student prawa na Uniwersytecie Warszawskim jest szefem Ruchu Narodowego w województwie podkarpackim. W przeszłości współpracował z biurem posła Solidarnej Polski Mieczysława Golby (wcześniej członka PiS), a także Młodzieżą Wszechpolską.
W zeszłorocznych wyborach samorządowych Kochman był liderem listy Ruchu do sejmiku w okręgu obejmującym Przemyśl i Jarosław. Zebrał wówczas najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów do sejmiku na pięciu listach ugrupowania.
Janusz Sanocki to były burmistrz Nysy. W przeszłości kilkukrotnie zmieniał poglądy polityczne: był działaczem PZPR, "Solidarności", a w latach 90. także KLD i UPR Janusza Korwin-Mikkego. Później wycofał się z polityki i zaangażował w promowanie JOW-ów. W ten sposób zaczęła się jego współpraca z Kukizem. W 2011 roku był kandydatem PiS w wyborach do Senatu.
Przed wyborami prezydenckimi Sanocki odpowiadał za część merytoryczną i koncepcyjną ogólnopolskiej kampanii muzyka. Na spotkaniu zwolenników Kukiza we Wrocławiu Sanocki tłumaczył, że choć do wyborów parlamentarnych zostały już tylko trzy miesiące, okres przed wrześniowym referendum nie jest najlepszym czasem na przedstawianie programu wyborczego. - Nie dajemy się wpuścić w sprawy programowe, bo byśmy polegli. To prowokacja i Paweł to doskonale rozumie - twierdzi. Jego słowa cytuje "Gazeta Wyborcza".
Agnieszka Białas to sekretarz poznańskiego oddziału stowarzyszenia KoLiber. Ogólnopolska organizacja o charakterze konserwatywno-liberalnym skupia głównie licealistów, studentów i przedsiębiorców. Wśród głównych celów wymienia natomiast "wspieranie ochrony własności, rządów prawa, wolności gospodarczej, odpowiedzialności za własny los oraz silnego i bezpiecznego państwa".
Na stronie KoLibra czytamy, że Białas jest absolwentką filologii germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz ekonomii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu; działaczka była także stypendystką DAAD na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Ze stowarzyszeniem jest związana od ponad dwóch lat.
Adam Dziambor jest współzałożycielem Stowarzyszenia KoLiber. W przeszłości był związany z PO i PiS, później aktywnie wspierał Janusza Korwin-Mikkego: jest członkiem Rady Głównej Kongresu Nowej Prawicy. W zeszłorocznych wyborach samorządowych walczył o fotel prezydenta Gdyni. Od kilku lat prowadzi też własną szkołę językową.
Stanisław Tyszka jest ekspertem Centrum im. Adama Smitha. Specjalizuje się w dziedzinie deregulacji, w przeszłości pełnił też funkcję dyrektora Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej. Ma doktorat uniwersytetu we Florencji.
Tyszka współpracował z Przemysławem Wiplerem, w Ministerstwie Sprawiedliwości pracował również z Jarosławem Gowinem. Był koordynatorem programowym partii Gowina Polska Razem.
Romuald Bielewicz (brak zdjęcia) to 40-letni członek Opus Dei i przedsiębiorca z Augustowa. Przygodę z polityką rozpoczął w Unii Polityki Realnej, w zeszłorocznych wyborach samorządowych bez powodzenia startował do rady miasta z komitetu wyborczego prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. W przeszłości współpracował też z Jackiem Żalkiem, obecnym posłem Solidarnej Polski (kiedyś posłem PO).
Białostocka "Wyborcza" opisuje jednak, że internauci ze społeczności "Prezydent Kukiz - Białystok" są zdziwieni nazwiskiem nowego pełnomocnika. Jak zauważają, Bielewicz nie udzielał się podczas zbierania podpisów pod kandydaturą Kukiza w wyborach prezydenckich czy w trakcie samej kampanii.
Piotr Morta to były radny powiatowy z ramienia PiS. Obecnie pełni funkcję radnego Rady Powiatu Wieruszowskiego, jest także wiceprzewodniczącym Europejskiej Rady Zakładowej koncernu Pfleiderer AG.
W przeszłości związkowiec angażował się aktywnie w działania "Solidarności". Rok temu "Dziennik Łódzki" nagrodził go też tytułem samorządowca roku.
Adam Kondrakiewicz to kolejny działacz stowarzyszenia KoLiber, z którym związany jest Kukiz - pełnomocnik muzyka w woj. lubelskim przewodniczy w organizacji centralnej komisji rewizyjnej.
W zeszłorocznych wyborach samorządowych był liderem listy do Sejmiku Województwa Lubelskiego z ramienia Kongresu Nowej Prawicy. Kondrakiewicz prowadzi też własną działalność gospodarczą i pracuje w administracji samorządowej.
Grzegorz Czarnecki to wydawca, ekonomista i nauczyciel, a także szczeciński społecznik i lokalny lider Ruchu Obrony Wyborów. Czym zajmuje się ów ruch? Organizacja ma przestrzegać, by podczas wyborów parlamentarnych nie dochodziło do nieprawidłowości. "Tylko w Szczecinie w obwodowych komisjach wyborczych zasiądzie 550 przedstawicieli Ruchu. Wolontariusze będą z kolei biegać od lokalu do lokalu i robić zdjęcia wywieszonych na zakończenie głosowania protokołów wyborczych" - pisała szczecińska "GW".
Czarnecki poznał Kukiza trzy lata temu. Był inicjatorem akcji poparcia dla JOW-ów w Szczecinie, sam gorąco wspiera postulat muzyka. - Jestem za swobodą gospodarczą, ale i za realizowaniem postulatów społecznych. Nie chcę żeby ludzie żyli w nędzy i ucisku finansowym. Jestem za kultywowaniem tradycji i dorobku Państwa Polskiego. Jestem za prawną odpowiedzialnością sędziów, prokuratorów i urzędników za decyzje, które podejmują, często niszcząc ludzi i firmy - mówił w rozmowie z portalem 24kurier.pl.
Kamila Kępińska (brak zdjęcia) jest, jak sama mówi, "wyznawczynią Kukiza". Działaczka ma 27 lat, pracuje jako lektorka języków obcych. Mimo młodego wieku jej nazwisko jest rozpoznawane wśród lokalnych polityków - opisuje "Gazeta Krakowska".
Co Kępińska myśli o Kukizie? - Nie owija (słów - przyp. red.) w polityczny bełkot. Nie próbuje czegoś sprzedawać. Nie mówi tak, żeby coś tam powiedzieć, a w rzeczywistości nic nie powiedzieć. Tymczasem to, co mówią politycy, jest zbyt wyrachowane i pozbawione treści. Paweł potrafi się dostosować. Jeśli trzeba zmienić wizerunek rockmana, to on to robi. Przyszedł na wieczór wyborczy w garniturze i piękne wyglądał. Na debatę stawił się elegancko, a nie w skórze i w glanach. Ma wyczucie. Nie przyniesie nam obciachu - podkreśla w wywiadzie udzielonym portalowi krknews.pl.
Mirosław Piesak (brak zdjęcia) to postać, którą mogą kojarzyć przede wszystkim fani sportu - w 2004 roku został mistrzem w pływaniu podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Atlancie. Obecnie jest zaangażowany w tworzenie komitetów referendalnych na rzecz wprowadzenie JOW-ów.
Albert Łyjak (brak zdjęcia) to publicysta "Gazety Obywatelskiej" - pisma wydawanego przez "Solidarność Walczącą". Jego teksty, również te zamieszczane w internecie, są często związane właśnie z osobą Kornela Morawieckiego (lidera organizacji).
Grzegorz Paciulan (brak zdjęcia) to przewodniczący Forum Związków Zawodowych województwa Warmińsko-Mazurskiego. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju.
Maria Pyż-Pakosz to Polka urodzona we Lwowie. Jest redaktorem naczelnym Radia Lwów, rzeczniczką prasową stowarzyszenia "Razem dla Kresów", a także przedstawicielką Konwentu Narodowego Polski w obw. Lwowskim.
"Człowiekiem Kukiza na emigracji" został Grzegorz Zatorski (brak zdjęcia), Polak mieszkający w Dublinie. W przeszłości był związany ze Stowarzyszeniem Republikanie.