W obiektywie Associated Press [10 ZDJĘĆ AP, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ]

10ThingsToSee, czyli "10 rzeczy, które musicie zobaczyć". To 10 znakomitych zdjęć fotoreporterów Associated Press. To najlepsze zdjęcia minionego tygodnia, zebrane w wydawanym przez Associated Press raporcie. Wszystkie warto zobaczyć.
Keegan Sparks usiłuje utrzymać potężnego barana podczas konkursu w chwytaniu tych zwierząt na festynie hrabstwa Garrard nieopodal Lancaster w stanie Kentucky, USA. Każdy z młodych uczestników zawodów musiał ważyć minimum 27 kg. Keegan Sparks usiłuje utrzymać potężnego barana podczas konkursu w chwytaniu tych zwierząt na festynie hrabstwa Garrard nieopodal Lancaster w stanie Kentucky, USA. Każdy z młodych uczestników zawodów musiał ważyć minimum 27 kg. Clay Jackson / AP / AP

W obiektywie Associated Press [10 ZDJĘĆ AP, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ]

10ThingsToSee, czyli "10 rzeczy, które musicie zobaczyć". To 10 znakomitych zdjęć fotoreporterów Associated Press. AP wybrała tę konkretną dziesiątkę niekoniecznie dlatego, że zawarte w niej obrazy są dopracowanymi w najdrobniejszych szczegółach wybitnymi osiągnięciami techniki fotograficznej. Często wartością takiego zdjęcia jest to, że autor był we właściwym miejscu we właściwym czasie, i uchwycił w kadrze niepowtarzalny moment. Oto najlepsze - zdaniem AP - zdjęcia minionego tygodnia, zebrane w wydawanym przez Associated Press raporcie. Wszystkie warto zobaczyć.

Na zdjęciu: Keegan Sparks usiłuje utrzymać potężnego barana podczas konkursu w chwytaniu tych zwierząt na festynie hrabstwa Garrard nieopodal Lancaster w stanie Kentucky, USA. Każdy z młodych uczestników zawodów musiał ważyć minimum 27 kg.

Zawody w "ujeżdżaniu baranów" są organizowane w USA od lat 80. XX w., nie są w żaden sposób zorganizowane na szczeblu krajowym, większość tego typu wydarzeń to oddolne inicjatywy. Zwolennicy tej zabawy twierdzą, że dla dzieci jest to swego rodzaju wstęp do prawdziwego rodeo, gdzie zawodnicy konkurują m.in. w ujeżdżaniu byków.

Ujeżdżanie barana odbywa się w ten sposób, że dziecko sadzane jest na trzymane przez dorosłych zwierzę, po czym baran jest uwalniany - i usiłuje się pozbyć intruza z grzbietu. Średnio dzieci utrzymują się na grzbiecie barana mniej niż 8 sekund.

Drzewo odbite w kałuży w parku Wahconah w Pittsfield w stanie Massachusetts, USA Drzewo odbite w kałuży w parku Wahconah w Pittsfield w stanie Massachusetts, USA Ben Garver / AP (AP Photo/The Berkshire Eagle, Ben Garver)

W obiektywie Associated Press [10 ZDJĘĆ AP, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ]

Drzewo odbite w kałuży w parku Wahconah w Pittsfield w stanie Massachusetts, USA. Suma opadów dla tej miejscowości w czerwcu wyniosła 20 centymetrów.

Demonstracja zwolenników pozostawienia konfederackiej flagi na pomniku żołnierzy Południa w Alabamie Demonstracja zwolenników pozostawienia konfederackiej flagi na pomniku żołnierzy Południa w Alabamie Ron Harris / AP (AP Photo/Ron Harris)

W obiektywie Associated Press [10 ZDJĘĆ AP, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ]

Demonstracja zwolenników pozostawienia flagi Skonfederowanych Stanów Południa na budynku władz stanowych Alabamy. Wielu mieszkańców południowych stanów USA protestowało przeciwko zdejmowaniu kojarzącej się z czasami niewolnictwa i segregacji rasowej flagi z pomnika upamiętniającego żołnierzy walczących w wojnie secesyjnej po stronie Konfederatów. Demonstracji przypatruje się czarnoskóry oficer policji. W "10" najlepszych zdjęć AP to z pewnością znalazło się ze względu na swój niezwykły wymiar symboliczny.

Manushka Doneis (18 l., z lewej) i Fritzna Oralist (12 l, z prawej) piją wodę, którą pobrały z rozlewiska powstałego po awarii rury wodociągowej. Dziewczyny siedzą w opuszczonym budynku fabrycznym w Port-au-Prince na Haiti, w którym mieszkają wraz z innymi bezdomnymi rodzinami. Manushka Doneis (18 l., z lewej) i Fritzna Oralist (12 l, z prawej) piją wodę, którą pobrały z rozlewiska powstałego po awarii rury wodociągowej. Dziewczyny siedzą w opuszczonym budynku fabrycznym w Port-au-Prince na Haiti, w którym mieszkają wraz z innymi bezdomnymi rodzinami. Rebecca Blackwell / AP (AP Photo/Rebecca Blackwell)

W obiektywie Associated Press [10 ZDJĘĆ AP, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ]

Manushka Doneis (18 l., z lewej) i Fritzna Oralist (12 l, z prawej) piją wodę, którą pobrały z rozlewiska powstałego po awarii rury wodociągowej. Dziewczyny siedzą w opuszczonym budynku fabrycznym w Port-au-Prince na Haiti, w którym mieszkają wraz z innymi bezdomnymi rodzinami.

Gerald Gafford (z prawej) ściska swojego partnera Jeffa Srallę. Para jest razem 28 lat i właśnie odbiera od sędziego dokument, zezwalający na zawarcie małżeństwa. Gerald Gafford (z prawej) ściska swojego partnera Jeffa Srallę. Para jest razem 28 lat i właśnie odbiera od sędziego dokument, zezwalający na zawarcie małżeństwa. Eric Gay / AP (AP Photo/Eric Gay)

W obiektywie Associated Press [10 ZDJĘĆ AP, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ]

Gerald Gafford (z prawej) ściska swojego partnera Jeffa Srallę. Para jest razem 28 lat i właśnie odbiera od sędziego dokument, zezwalający na zawarcie małżeństwa.

Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego i przechodnie uciekają przed egipskimi siłami bezpieczeństwa podczas starć w Kairze Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego i przechodnie uciekają przed egipskimi siłami bezpieczeństwa podczas starć w Kairze Belal Darder / AP (AP Photo/Belal Darder)

W obiektywie Associated Press [10 ZDJĘĆ AP, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ]

Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego i przechodnie uciekają przed egipskimi siłami bezpieczeństwa podczas starć w Kairze

Gapie oglądają pożar stadionu w Eugene w stanie Oregon, USA. O podpalenie areny sportowej oskarżono czterech nastolatków. Gapie oglądają pożar stadionu w Eugene w stanie Oregon, USA. O podpalenie areny sportowej oskarżono czterech nastolatków. Andy Nelson / AP / AP

W obiektywie Associated Press [10 ZDJĘĆ AP, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ]

Gapie oglądają pożar stadionu w Eugene w stanie Oregon, USA. O podpalenie areny sportowej oskarżono czterech nastolatków.

Ratownicy poszukują ludzi w gruzach domów, na które spadł samolot transportowy indonezyjskich sił powietrznych Ratownicy poszukują ludzi w gruzach domów, na które spadł samolot transportowy indonezyjskich sił powietrznych Binsar Bakkara / AP (AP Photo/Binsar Bakkara)

W obiektywie Associated Press [10 ZDJĘĆ AP, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ]

Ratownicy poszukują ludzi w gruzach domów, na które spadł samolot transportowy indonezyjskich sił powietrznych, Medan, Północna Sumatra, Indonezja

Kendrick Lamar gra koncert podczas ceremonii wręczenia nagród BET w hali Microsoft Theater w Los Angeles, USA Kendrick Lamar gra koncert podczas ceremonii wręczenia nagród BET w hali Microsoft Theater w Los Angeles, USA Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

W obiektywie Associated Press [10 ZDJĘĆ AP, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ]

Kendrick Lamar gra koncert podczas ceremonii wręczenia nagród BET w hali Microsoft Theater w Los Angeles, USA

Rakieta SpaceX Falcon 9 i statek Dragon rozpadają się tuż po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie, USA Rakieta SpaceX Falcon 9 i statek Dragon rozpadają się tuż po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie, USA John Raoux / AP (AP Photo/John Raoux)

W obiektywie Associated Press [10 ZDJĘĆ AP, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ]

Rakieta SpaceX Falcon 9 i statek Dragon rozpadają się tuż po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie, USA