Barszcz Sosnowskiego, konwalie, oleander... Te rośliny pewnie dobrze znacie. Ale czy wiecie, że niektóre z nich mogą zabić?

W naszym najbliższym otoczeniu - na łąkach, w ogródkach, w doniczkach - rosną rośliny, o których nawet nie wiemy, że są niebezpieczne. A jeśli już wiemy o ich trujących właściwościach, to czasem ciężko nam je odróżnić. O ile konwalie, czy fikusa rozpoznamy bez trudu, to sławny barszcz Sosnowskiego łatwo pomylić z chronionym arcydzięglem, a wilczą jagodę z czeremchą.
Rośliny trujące Rośliny trujące Agencja Wyborcza.pl/ Wikimedia commons

Barszcz Sosnowskiego, konwalie, oleander... Te rośliny pewnie dobrze znacie. Ale czy wiecie, że niektóre z nich mogą zabić?

W naszym najbliższym otoczeniu - na łąkach, w ogródkach, w doniczkach - rosną rośliny, o których nawet nie wiemy, że są niebezpieczne. A jeśli już wiemy o ich trujących właściwościach, to czasem ciężko nam je odróżnić. O ile konwalie czy fikusa rozpoznamy bez trudu, to sławny barszcz Sosnowskiego łatwo pomylić z chronionym arcydzięglem, a wilczą jagodę - z czeremchą.

 

Barszcz Sosnowskiego i arcydzięgiel Barszcz Sosnowskiego i arcydzięgiel Agencja Wyborcza.pl/Wikimedia Commons

Barszcz Sosnowskiego, konwalie, oleander. Rośliny trujące

Barszcz Sosnowskiego. To roślina niebezpieczna szczególnie latem. Jej sok zawiera furanokumaryny. Są to związki, które powodują oparzenia skóry I i II stopnia. Reakcje na jego działanie są różne: jedni czują pieczenie po kilku minutach, inni - nawet po tygodniu. Stan zapalny zaczyna ustępować zwykle po trzech dniach, ale ciemne zabarwienie skóry może się utrzymywać miesiącami.

Roślina jest inwazyjna i występuje praktycznie w całej Polsce. Ostatnio pojawiły się też doniesienia, że rośnie w Warszawie. Nawet stołeczna straż miejska podała informację o zabezpieczeniu 20 trujących krzewów. Problem w tym, że barszcz Sosnowskiego łatwo pomylić z chronionym od 2014 roku arcydzięglem. Ten ostatni ma szerokie zastosowanie w zielarstwie, m.in. działa przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Niszczenie tej rośliny grozi konsekwencjami prawnymi.

Na zdjęciu: po lewej - barszcz Sosnowskiego, po prawej - arcydzięgiel.

 

Czeremcha i pokrzyk wilcza jagoda Czeremcha i pokrzyk wilcza jagoda Wikimedia commons

Barszcz Sosnowskiego, konwalie, oleander. Rośliny trujące

Pokrzyk wilcza jagoda, inaczej wilcza wiśnia, wilcza jagoda. Wszystkie jej części są trujące, ale największe stężenie trujących alkaloidów znajduje się w korzeniach i owocach. Pierwszymi objawami zatrucia jest silne pobudzenie i halucynacje. Może wywołać porażenie mózgu. Dawka śmiertelna do od 10 do 20 jagód w przypadku dorosłych, 3-4 jagody - w przypadku dzieci.

- Wilczą jagodę często myli się z czeremchą. A czeremcha ma jadalne owoce. To bliska krewna czereśni - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl prezes Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwialu Krzysztof Kwiatkowski.

Na zdjęciu: z lewej - czeremcha, z prawej pokrzyk wilcza jagoda.

Dojrzałe jagody czarnego bzu i zielone - trujące Dojrzałe jagody czarnego bzu i zielone - trujące Wikimedia Commons

Barszcz Sosnowskiego, konwalie, oleander. Rośliny trujące

Czarny bez. Ma jednocześnie właściwości lecznicze, jak i może okazać się niebezpieczny. Trujące są zielone jagody czarnego bzu.

Dojrzałe jagody, jak i kwiaty, kora korzenie i liście, mają dobroczynne właściwości. Kwiaty działają moczopędnie, napotnie, przeciwgorączkowo, wykrztuśnie, a zewnętrznie także przeciwzapalnie. Owoce mają własności przeczyszczające, działają napotnie, moczopędnie, przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i odtruwająco.

- Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zjemy za dużo dojrzałych jagód czarnego bzu, możemy się poczuć niedobrze. Zbyt duża ich ilość może wywołać poważne torsje - przestrzega Kwiatkowski. - Trzeba też pamiętać, że to działanie odtruwające, a nie trujące - dodał.

Na zdjęciu: po lewej - dojrzałe, lecznicze jagody czarnego bzu, po prawej - zielone - trujące.

Cis pospolity Cis pospolity Wikimedia commons

Barszcz Sosnowskiego, konwalie, oleander. Rośliny trujące

Cis. Jest zdecydowanie najbardziej trującym z polskich krzewów. Każda jego część - oprócz czerwonej osówki nibyjagody - jest trująca. Spożycie rośliny powoduje spadek ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, migotanie komór, a nawet śmierć.

Konwalia Konwalia Wikimedia Commons

Barszcz Sosnowskiego, konwalie, oleander. Rośliny trujące

Konwalia. Każda jej część jest trująca. Wywołuje nudności, wymioty i biegunkę, zawroty głowy, ogólne osłabienie oraz zaburzenie pracy serca. W ciężkich przypadkach powoduje  śmierć.

- Nie wolno jeść kwiatów, ani jagód konwalii. Trująca jest też woda z wazonu, w którym stały te kwiaty. Najlepiej, po każdym kontakcie z rośliną, myć ręce - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl architektka krajobrazu i miejska ogrodniczka Iga Kołodziej.

Śnieguliczka Śnieguliczka Wikimedia Commons

Barszcz Sosnowskiego, konwalie, oleander. Rośliny trujące

Śnieguliczka, często wykorzystywana jako żywopłot, jest również trująca. Szkodzą charakterystyczne białe owoce. Do zatrucia dochodzi jednak po spożyciu ich dużej ilości. Powodują wymioty, przeczyszczenie, podrażnienie przewodu pokarmowego, a po wchłonięciu - porażenie ośrodkowego układu nerwowego (majaczenia i śpiączka). Zatrucia leczy się płukaniem żołądka.

- Nie należy jednak wpadać w panikę - mówi Kwiatkowski. - Dorośli ludzie są mało skłonni, by sięgać po rośliny, których nie znają. Ja mam podejście surwiwalowe: nie znam rośliny, nie ruszam jej. Większy problem jest z dziećmi - dodaje.

Wilczomlecz nadobny Wilczomlecz nadobny Wikimedia Commons

Barszcz Sosnowskiego, konwalie, oleander. Rośliny trujące

Wilczomlecz nadobny, czyli "gwiazda betlejemska", to popularna roślina doniczkowa. Wytwarzaja biały, ostry i trujący sok mleczny, który może spowodować zapalenia skóry, pęcherze i owrzodzenia, a sok niektórych gatunków po dostaniu się do oka może powodować czasową ślepotę.

Oleander pospolity Oleander pospolity Wikimedia commons

Barszcz Sosnowskiego, konwalie, oleander. Rośliny trujące

Oleander pospolity, to roślina ozdobna. Jednak każda jej część jest trująca. W większych dawkach zawarta w roślinie oleandryna wywołuje brak czucia w ustach, mdłości, wymioty, zaburzenia pracy serca, rozszerzenie źrenic i duszności. W starożytnej Grecji, Rzymie i Indiach oleander był czasami używany do popełniania samobójstw.

- Nie jestem zwolenniczką histerii. Nie trzeba wyrzucać od razu wszystkich roślin z domu. Trzeba jednak szczególnie uważać na dzieci - mówi Kołodziej. - Kiedyś była tendencja, żeby przy projektowaniu ogrodów unikać roślin trujących tam, gdzie są dzieci. Dziś się od tego odchodzi. Mówi się, że trujące rośliny również powinny rosnąć w ogrodzie, żeby dziecko wiedziało, że nie wszystkie rośliny są nieszkodliwe.

Więcej o: