"Dzieci księżyca", "wnuki słońca" - tak mieszkańcy Wysp Karaibskich nazywają albinosów. Na wyspach w tamtym regionie rodzi się bardzo dużo dzieci o jasnej skórze i włosach. Fotoreporter Agencji Reutera dotarł do plemienia Kuna. Na 80 tys. członków, kilkuset jest albinosami.
Na zdjęciu: cztery albinoskie siostry: L-R, Iveily, Donilcia, Jade i Yaisseth Morales pozują do zdjęcia razem ze swoją rodziną: matką, braćmi i siostrami.
W plemieniu Kuna jedno dziecko na 150 to "dziecko księżyca" - twierdzi założyciel lokalnej organizacji S.O.S. Albino Pascale Jeambrun. Te szacunki są jednak niedokładne. Do tej pory nie dokonano spisu mieszkańców wysp.
Na zdjęciu: trzyletni Olowignikaliler Dias trzyma owoc mango. Obok niego stoi jego przyjaciel. Obaj są z plemienia Kuna.
Albinosi są szanowani na Wyspach Karaibskich. Jednak w innych zakątkach świata, np. w Tanzanii uważa się, że przynoszą pecha. Są tam prześladowani, a nawet zabijani.
Na zdjęciu: dwudziestoletnia Aneth Fernadez ze swoim dzieckiem.
- Nasi przodkowie uważali albinizm za błogosławieństwo - mówi Yira Boyd, matka sześcioletniej albinoski Delyane. Dodaje, że dla osób, którzy dobrze się nimi opiekują, zapewnione jest specjalne miejsce w niebie.
Na zdjęciu: sześcioletnia Delyane Avila.
Albinosom najbardziej doskwiera tropikalne słońce. Promieniowanie słoneczne może wywołać u nich raka skóry. Dlatego unikają słońca.
Na zdjęciu: trzylatek Olowignikaliler Dias ze swoja matką.
Albinosi narażeni są też na uszkodzenie wzroku. Często cierpią na oczopląs.
Na zdjęciu: pięcioletni Kipigaliler Harris ze swoimi przyjaciółmi z plemienia Kuna.
Albinosi nie zawsze byli dobrze traktowani przez członków plemienia Kuna. W XIX wieku, zaraz po kolonizacji hiszpańskiej, doszło do rzezi albinosów. Czarnoskórzy mieszkańcy myśleli, że jasnowłose dzieci są spokrewnione z najeźdźcami. Albinosi zaczęli być szczególnie szanowani na początku XX wieku.
Na zdjęciu: albinoska Margarita z plemienia Kuna odwiedza Waszyngton w 1924 roku.
Legenda mówi, że albinosi zostali wysłani do plemienia Kuna przez boga słońca - Babę. Stąd ich przydomki - "wnuki słońca", "dzieci księżyca".
Na zdjęciu: szesnastoletni Issac Gonzalez podczas gry w piłkę.
Na zdjęciu: 11-letnia Yaisseth Morales w szkole.
Na zdjęciu: trzyletnia Iveily Morales w swoim domu na wyspie Ustupu.
Na zdjęciu: czterdziestoletnia Diwirgui Martinez.
Na zdjęciu: trzyletnia Iveily Morales.