Szczyt G7. Rozmowy najważniejszych przywódców, a w międzyczasie powstaje takie zdjęcie

Zakończy się szczyt G7. Oto jak wyglądał drugi dzień rozmów.
Oprócz oficjalnych spotkań część rozmów odbywa się w mniej formalnych okolicznościach Oprócz oficjalnych spotkań część rozmów odbywa się w mniej formalnych okolicznościach POOL/REUTERS

Drugi dzień szczytu G7: Bawarska sielanka z widokiem na Alpy

Szczyt G7 dobiegł końca. Najważniejszym punktem pierwszego dnia był tzw. "roboczy obiad", podczas którego przy posiłku światowi przywódcy kontynuowali rozmowy - m.in. o stosunkach z Rosją, klimacie, prawach kobiet i walce z głodem.

Podczas drugiego dnia szczytu rozmowy przywódców odbywały się natomiast w wyjątkowych okolicznościach - z widokiem na szczyty Alp.

Barack Obama, Angela Merkel i Matteo Renzi w iście przyjacielskiej atmosferze na ławce, a przed nimi nie kto inny, jak "nasz" Donald Tusk.

Na zakończenie szczytu rozmowy podsumowała Angela Merkel, zapowiadając, że państwa G7 mogą zaostrzyć sankcje wobec Rosji.

CZERWIEC. Szczyt G7 w Alpach w Bawarii. Oprócz oficjalnych spotkań część rozmów odbywa się w mniej formalnych okolicznościach CZERWIEC. Szczyt G7 w Alpach w Bawarii. Oprócz oficjalnych spotkań część rozmów odbywa się w mniej formalnych okolicznościach POOL/REUTERS

Angela Merkel jak Julie Andrews

W sieci szybko pojawiły się przeróbki zdjęcia Angeli Merkel i Baracka Obamy, którzy dyskutowali również w cztery oczy.

Kadr ze szczytu zestawiono z najbardziej znanym ujęciem z filmu "Dźwięki muzyki" z 1965 roku. Akcja musicalu rozgrywa się jednak w austriackim Salzburgu, pod koniec lat 30. XX wieku.

This Angela #Merkel in Sound of Music is turning out to be fantastic. #Obama #G7Summit

Szczyt G7 Szczyt G7 KEVIN LAMARQUE / REUTERS / REUTERS

Pomoc dla Ukrainy, stanowcze

Głównym tematem rozmów na szczycie był konflikt na Ukrainie. Zdaniem uczestników spotkania, może on być rozwiązany wyłącznie środkami politycznymi, na podstawie porozumień pokojowych z Mińska.

Zniesienie sankcji wobec Rosji jest - zdaniem Merkel - związane z realizacją tych umów. Kanclerz podkreśliła, że kraje G7 są gotowe do zaostrzenia sankcji, "jeżeli będzie wymagała tego sytuacja". Szefowa niemieckiego rządu zastrzegła, że "nie chce tego" i zapewniła: - Uczynimy wszystko, aby posunąć do przodu proces z Mińska.

Merkel zapewniła również, że kraje G7 będą wspierały gospodarcze reformy oraz walkę z korupcją na Ukrainie. Ambasadorzy siedmiu krajów w Kijowie stworzą "grupę wsparcia", która będzie czuwała nad realizacją współpracy gospodarczej i zwalczaniem korupcji. Uczestnicy szczytu nie rozmawiali o szkoleniu wojsk ukraińskich. - Taka współpraca jest w gestii poszczególnych krajów - wyjaśniła kanclerz.

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że powrót prezydenta Rosji Władimira Putina do grona przywódców najbardziej wpływowych państw Zachodu nie jest obecnie możliwy. Jak tłumaczyła, G7 stanowi wspólnotę państw wyznających wspólne wartości: "wolność, demokrację i prawa człowieka, przestrzegających prawa międzynarodowego i szanujących terytorialną integralność wszystkich krajów".

Szczyt G7 Szczyt G7 CHRISTIAN HARTMANN / REUTERS

Goście szczytu G7, również spoza

Głównymi uczestnikami szczytu obok Merkel i Obamy byli premierzy - Kanady Stephen Harper, Wielkiej Brytanii David Cameron, Japonii Shinzo Abe, Włoch Matteo Renzi oraz prezydent Francji Francois Hollande.

Ale to nie wszyscy. W rozmowach brali udział również przedstawiciele Unii Europejskiej - Donald Tusk i Jean-Claude Juncker oraz przedstawiciele siedmiu krajów afrykańskich i arabskich m.in. Nigerii, Tunezji, Liberii, Senegalu i Iraku.

Tematem dyskusji, do której zaproszono gości spoza "siódemki" było zagrożenie ze strony islamskiego terroryzmu, przede wszystkim "Państwa Islamskiego", walka z głodem oraz koordynacja działań przeciwko chorobom tropikalnym.

Szczyt G7 Szczyt G7 CHRISTIAN HARTMANN / REUTERS / REUTERS

Niemiecko-amerykańska przyjaźń i żarty Obamy

Podczas szczytu przywódcy pozwalali sobie jednak na odrobinę luzu.

Po powitaniu gości Obama żartował: Zapomniałem z domu swoich "lederhosen" (bawarskich spodenek na szelkach), ale może uda mi się kupić je na miejscu.

- Miałem nadzieję, że szczyt G7 będzie się odbywał w tym samym czasie, co Oktoberfest. Ale z drugiej strony każdy dzień jest dobry, by zjeść kiełbaskę i napić się piwa. Nie ma lepszego miejsca na celebrację przyjaźni niemiecko-amerykańskiej - mówił prezydent.

Merkel i Obama wykorzystali spotkanie z mieszkańcami bawarskiego Kruen przed rozpoczęciem szczytu do zademonstrowania niemiecko-amerykańskiego partnerstwa, pomimo skandalu z inwigilowaniem przez służby USA obywateli Niemiec. - Stany Zjednoczone są naszym przyjacielem i partnerem - powiedziała przy tej okazji Merkel.

Szczyt G7 Szczyt G7 CHRISTIAN HARTMANN / REUTERS / REUTERS

W gościnie u kanclerz Merkel

Na zdjęciach Angela Merkel prezentuje się jako wiodąca prym gospodarz spotkania.

Z relacji dziennikarzy obecnych na szczycie, kanclerz Niemiec narzucała ton również podczas rozmów.

Merkel miała m.in. wywierać presję na uczestników w kwestii ochrony klimatu. Chodziło o uwzględnienie w dokumencie końcowym szczytu postulatu niedopuszczenia do tego, by średnia temperatura wzrosła o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej.

Szczyt G7 Szczyt G7 POOL / REUTERS / REUTERS

Luksusowy hotel Schloss Elmau, dawny ośrodek dla gruźlików

Szczyt odbywał się u stóp Wettersteingebirge - pasma górskiego w Alpach Bawarskich, na granicy Niemiec i Austrii.

Goście mieszkali w luksusowym hotelu Schloss Elmau. Wybudowany w 1916 roku pałac miał pierwotnie być miejscem dla artystów, by mogli pracować w spokoju i nawzajem się inspirować.

W nazistowskich Niemczech budynek przeszedł w ręce Wehrmachtu, a następnie został skonfiskowany przez amerykańską armię i przerobiony na szpital polowy.

Po wojnie Schloss Elmau służył jako ośrodek dla chorych na gruźlicę, a w 1951 roku został odzyskany przez spadkobierców pierwszego właściciela.

Dziś hotel oferuje 123 apartamenty, salę koncertową i kilka restauracji.

Barack Obama i Angela Merkel Barack Obama i Angela Merkel POOL/REUTERS

Szczyt G7 od kuchni: Bawarczycy witają gości

Pierwszego dnia szczytu Angela Merkel witała gości w towarzystwie mieszkańców okolicy, ubranych w tradycyjne bawarskie stroje.

German Chancellor Angela Merkel waves hand next to her husband Joachim Sauer (2nd R) before a meeting with U.S. President Barack Obama in Kruen, Germany June 7, 2015. Leaders from the Group of Seven (G7) industrial nations met on Sunday in the Bavarian Alps for a summit overshadowed by Greece's debt crisis and ongoing violence in Ukraine. REUTERS/Matthias Schrader/Pool SLOWA KLUCZOWE: :rel:d:bm:LR1EB670UNUHK

POOL/REUTERS

People wearing traditional Bavarian clothes walk on a street after a visit by U.S. President Barack Obama and German Chancellor Angela Merkel in Kruen, southern GermanyJune 7, 2015. Leaders from the Group of Seven (G7) industrial nations meet on Sunday in the Bavarian Alps for a summit overshadowed by Greece's debt crisis and ongoing violence in Ukraine.     REUTERS/Dominic Ebenbichler  SLOWA KLUCZOWE: :rel:d:bm:LR1EB671251TD

DOMINIC EBENBICHLER/REUTERS


G7 G7 WOLFGANG RATTAY/REUTERS

Balony z podobiznami przywódców

Wieczorem, po pierwszym dniu rozmów, na niebie w bawarskim Garmisch-Partenkirchen można było obserwować spektakularny protest - balony z podobiznami przywódców G7. Protest zorganizowała grupa ONE.

ONE to organizacja aktywistów, starająca się wywrzeć na światowych liderach nacisk w kwestiach walki z ubóstwem i chorobami, których można uniknąć stosując prewencję. Jej współzałożycielem jest Bono, lider zespołu U2. Na szczycie G7 domagają się, aby liderzy zajęli się problemami kobiet i dziewcząt, wywiązali się z obietnic finansowania walki z ubóstwem, zainwestowali w rolnictwo w Afryce, wspierali walkę z AIDS i innymi chorobami oraz doprowadzili do polityki jawnych danych względem firm działających w sektorze surowców.

Więcej o: