Dziesięć rzeczy, które mówią o wyborach więcej niż niejedna analiza

Znakomity wynik Pawła Kukiza, Andrzej Duda przed Bronisławem Komorowskim, absolutna porażka kandydatów lewicy - sondażowe wyniki wyborów przyniosły wiele zaskoczeń. Były one komentowane przez dziennikarzy i politologów, a także - mniej poważnie - przez internautów. Wybraliśmy dziesięć celnych wypowiedzi, memów, cytatów i faktów, które - naszym zdaniem - najlepiej podsumowują wynik wyborów.
Poparcie Dudy i Komorowskiego Poparcie Dudy i Komorowskiego Gazeta.pl

Dziesięć rzeczy, które mówią o wyborach więcej niż niejedna analiza

Znakomity wynik Pawła Kukiza, Andrzej Duda przed Bronisławem Komorowskim, absolutna porażka kandydatów lewicy - sondażowe wyniki wyborów przyniosły wiele zaskoczeń. Były one komentowane przez dziennikarzy i politologów, a także - mniej poważnie - przez internautów. Wybraliśmy dziesięć  celnych wypowiedzi, memów i cytatów i faktów, które - naszym zdaniem - najlepiej podsumowują wynik wyborów.

Janusz Korwin-Mikke Janusz Korwin-Mikke Franciszek Mazur

1. Wynik Janusza Korwin-Mikkego rozczarowaniem? Nie dla niego

- Czy jest pan rozczarowany swoim wynikiem w wyborach? - pytała Monika Olejnik Janusza Korwin-Mikkego tuż po podaniu wyników exit poll. - Mam prawie 100 tys. głosów więcej niż PSL i SLD razem - odparł polityk. - Te dwie partie już odeszły do lamusa historii, młodość idzie - powiedział.

Stwierdzenie Korwin-Mikkego o tym, że ma więcej głosów niż PSL i SLD razem, zostanie prawdopodobnie zrewidowane przez ostateczne wyniki wyborów. Jednak faktem pozostaje, że sam Korwin-Mikke otrzymał więcej głosów niż kandydaci SLD oraz PSL oddzielnie, a nawet Ogórek i Jarubas razem tylko nieznacznie wyprzedzą lidera partii KORWiN

Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz w sztabie Bronisława Komorowskiego Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz w sztabie Bronisława Komorowskiego Adam Guz / GALLO IMAGES

2. Szok w sztabie Komorowskiego

Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz w sztabie Bronisława Komorowskiego.

Reżyser wystąpił niedawno w klipie wyborczym prezydenta zachęcając do głosowania na kandydata.

Andrzej Duda Andrzej Duda Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Wyborcza.pl

3. 'Zwycięstwo Dudy polega na tym, że wygrał'

- Zwycięstwo Dudy polega na tym, że wygrał - stwierdził Aleksander Kwaśniewski, kiedy Monika Olejnik prosiła go o komentarz

Za tym pozornym truizmem kryje się jednak celne podsumowanie wyniku wyborów. Zwycięstwo Dudy w pierwszej turze było zaskakujące, jednak nie osiągnął bardzo dużej przewagi. W ostatecznych wynikach może ona wynieść niewiele więcej niż 1 proc.

Jak zwracał uwagę Daniel Passent na swoim blogu, "sukces Dudy jest także sukcesem Prawa i Sprawiedliwości, bo 34,8 proc. to mniej więcej tyle, ile wynosi poparcie dla PiS, jest ono bardzo stabilne"

Paweł Kukiz Paweł Kukiz gazeta.pl

4. W ilu JOW-ach wygrałby Kukiz?

W związku z ogromnym wyborczym sukcesem Pawła Kukiza, w mediach i internecie rozgorzała dyskusja o jego sztandarowym postulacie. Jest nim wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do sejmu, czyli w skrócie JOW-ów.

 

jow

 

Kukiz uważa, że taka ordynacja wyborcza "zmieni system" polityczny, pozwoli na dostanie się nowych partii do sejmu i zwiększy odpowiedzialność polityków wobec wyborców. Jednak, jak pokazują przykłady z innych państw, JOW-y nie sprzyjają małym partiom.

Skąd sukces Kukiza? Tu nie chodzi o JOW-y. "Gdyby spytać o nie jego wyborców...">>>

Pokazuje to też mapa wyników wyborów, która pojawiła się w internecie krótko po podaniu wyników. Pokazuje ona, że Kukiz, pomimo 20-procentowego poparcia, nie wygrałby w żadnym z okręgów. Z wyników late poll wynika, że w każdym okręgu wyborczym najwięcej głosów zdobył Duda lub Komorowski

Wypowiedzi polityków Wypowiedzi polityków gazeta.pl

5.'Tej siły nic już nie powstrzyma'

Komentatorzy zwracają uwagę, że liderzy partii, które źle wypadły w wyborach, powinni pójść w ślady brytyjskich polityków. Tam, po przegranej w wyborach parlamentarnych, trzej liderzy partii zrezygnowali z przywództwa. Nic nie wskazuje na to, że żeby Leszek Miller czy Janusz Palikot zamierzali zrezygnować z szefowania swoim partiom

 

memy, wybory 2015fot. hipterski maoizm

 

Zdjęcie wyglądających na załamanych Leszka Millera i Janusza Palikota, który siedzą na ławach sejmowych, jest jednym z wielu internetowych memów bezlitośnie podsumowujących fatalne wyniki lewicy.

Dobitnymi komentarzami do powyborczej sytuacji na lewicy są też dramatyczny wpis Janusza Palikota na Facebooku: "Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie wspaniale. /JP" oraz fakt, że 2,4 proc. Magdaleny Ogórek to najgorszy wynik lewicy od 1930 roku.

Paweł Kukiz | Adam Jarubas Paweł Kukiz | Adam Jarubas KORNELIA GŁOWACKA-WOLF / MARCIN WOJCIECHOWSKI/ Agencja Wyborcza.pl

6. Na wsi Kukiz siedmiokrotnie lepszy niż kandydat PSL

PSL, jako partia ludowa, tradycyjnie osiągało dobre wyniki na wsi. To nie udało się kandydatowi PSL, Adamowi Jarubasowi. Jak wynika z sondażu exit poll, Jarubas otrzymał na wsi tylko 2,6 proc. głosów. Jak zwraca uwagę Leszek Balcerowicz, dużo lepszy wynik osiągnął Paweł Kukiz - zagłosowało na niego aż 18,5 proc. wyborców na wsi

Druga tura wyborów prezydenckich jednych cieszyła, innych martwiła. Wyśmienicie odzwierciedlały to właśnie memy Druga tura wyborów prezydenckich jednych cieszyła, innych martwiła. Wyśmienicie odzwierciedlały to właśnie memy Fot. Facebook.com/dziennik.metro

7. 'Zostawić tylko na chwilę samych'

Jednym z najbardziej popularnych memów, które pojawiły się po podaniu sondażowych wyników wyborów, jest zdjęcie Donalda Tuska, na którym były premier i lider PO chowa twarz w dłoniach. Na zdjęciu umieszczona napis: "Zostawić tylko na chwilę samych".

Wybory prezydenckie były pierwszymi od czasu objęcia przez Tuska stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Tusk nie jest aktywnie zaangażowany w politykę w Polsce, ale śledzi wydarzenia w kraju. Jednak z jego komentarzy wynika, że mógł lekceważyć przeciwników Komorowskiego. Po tym, jak odbyła się debata wyborcza bez udziału urzędującego prezydenta, Tusk napisał na Twitterze: "śmiała teza, ale zaryzykuję: mecz trochę lepszy od wczorajszej debaty"

 

 

Kandydaci popierani przez SLD w wyborach prezydenckich Kandydaci popierani przez SLD w wyborach prezydenckich gazeta.pl

8. Najgorszy wynik SLD w historii

- To totalna klęska SLD, to armageddon. Uzyskali najgorszy historycznie wynik lewicy od 1930 roku, od wyborów brzeskich - mówi w TOK FM dr Maciej Gdula z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

SLD zebrało serię ostrych komentarzy, wieszczących koniec partii, po fatalnym wyniku Magdaleny Ogórek. Skalę klęski partii, która kiedyś rządziła Polską, obrazuje porównanie wyniku Ogórek do poprzednich Kandydatów SLD.

Pięć lat temu Grzegorz Napieralski otrzymał 13,68 proc. głosów, a dziesięć lat temu popieranego przez SLD Marka Borowskiego wybrało ponad 10 proc. głosujących. Wcześniej, przez dwie kadencje z rzędu, rządził Aleksander Kwaśniewski. Nawet tuż po przemianach ustrojowych, w 1990 roku, popierany prze SdPR Włodzimierz Cimoszewicz uzyskał prawie 10 proc. głosów

Waldemar Kuczyński na Twitterze Waldemar Kuczyński na Twitterze Twitter.com/

9. Sztab PBK jedną z najpopularniejszych fraz na Twitterze

"Panie Prezydencie niech pan na 2 tygodnie stanie się szefem swej kampanii i sobą", napisał na Twitterze Waldemar Kuczyński. Jest on jedną z wielu osób zwracających uwagę na błędy sztabu Komorowskiego. Pokazuje to m.in. fakt, że fraza "sztab PBK" była na Twitterze jedną z najczęściej dziś wspominanych. "Sztab PBK nic nie rozumie", komentowano.

 

 

Sztab wyborczy prezydenta krytykował także specjalista od wizerunku Piotr Tymochowicz. "Prezydent albo zmanipulowany do reszty przez Tyszkiewicza (szef sztabu Komorowskiego - red.) z PO albo bardzo chory i nieświadomy ostatnich zdarzeń", napisał na Tymochowicz Facebooku

Paweł Kukiz śpiewa hymn Paweł Kukiz śpiewa hymn youtube.com/T.J. B.

10. Reakcja Kukiza na wynik wyborów? Odśpiewał hymn

O godz. 21, po tym jak ogłoszono sondażowe wyniki wyborów, Paweł Kukiz odśpiewał hymn narodowy przy akompaniamencie skrzypiec. Taka reakcja doskonale wpisuje się w wizerunek Kukiza jako kandydata autentycznego i patrioty.

Więcej o: