Debata prezydencka. Oto 6 najciekawszych momentów [NASZYM ZDANIEM]

Wybory 2015. Debata prezydencka. Starcie dziesięciorga kandydatów w studiu TVP1 obfitowało w drobne gesty, polityczne tyrady, odważne, a wręcz ryzykowne deklaracje, a także spontaniczne zachowania. Oto sześć naszym zdaniem najciekawszych momentów debaty.
Debata prezydencka w TVP. Janusz Korwin-Mikke i Magdalena Ogórek Debata prezydencka w TVP. Janusz Korwin-Mikke i Magdalena Ogórek SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Debata prezydencka. Janusz Korwin-Mikke wręcza kwiaty Magdalenie Ogórek

Wybory 2015. Debata prezydencka. Starcie dziesięciorga kandydatów w studiu TVP1 obfitowało w drobne gesty, polityczne tyrady, odważne, a wręcz ryzykowne deklaracje, a także spontaniczne zachowania. Oto sześć naszym zdaniem najciekawszych momentów debaty.

Czytaj podsumowanie debaty >>>

Tuż przed debatą Janusz Korwin-Mikke ofiarował kontrkandydatce lewicy Magdalenie Ogórek bukiet kwiatów. Twitter wychwycił to natychmiast:

Janusz Korwin-Mikke i Magdalena Ogórekfot. Twitter

A oto Magdalena Ogórek z bukietem:

05.05.2015 Warszawa . Ul Woronicza . Telewizja Polska . Debata 10 kandydataow na urzad prezydenta RP. Magdalena Ogorek po zakonczeniu debaty . Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: tvp debata prezydencka wybory prezydenckie kandydaciSŁAWOMIR KAMIŃSKI


Jak zapowiadała się debata?

Debata prezydencka w TVP. Pierwszy od lewej, a drugi w rzędzie - Paweł Kukiz. Debata prezydencka w TVP. Pierwszy od lewej, a drugi w rzędzie - Paweł Kukiz. Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Gazeta

Debata prezydencka. Krzesło od Kukiza dla nieobecnego prezydenta

Paweł Kukiz ostro krytykował brak udziału Bronisława Komorowskiego w debacie. Wcześniej apelował, by w studiu stanęło puste krzesło dla prezydenta. Gdy okazało się, że apel ten nie odniósł skutku, Kukiz rozłożył i postawił na podłodze krzesełko polowe:

Paweł Kukiz z krzesełkiem dla Bronisława Komorowskiegofot. TVP Info

Janusz Korwin Mikke Janusz Korwin Mikke Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta

Debata prezydencka. Korwin-Mikke: Ja mam jeszcze dwie sekundy!

Podczas  czwartej części debaty - o wizji państwa, gdy wszyscy kandydaci wykorzystali pozostały im czas, niespodziewanie jeszcze raz odezwał się Janusz Korwin-Mikke.

- Ja mam jeszcze dwie sekundy! - stwierdził. Zdziwiło to prowadzącego, który sądził, że Korwin-Mikke wykorzystał cały przysługujący mu czas. - Ale... - zaczął. Lider partii KORWiN przerwał mu i wykrzyknął z uśmiechem: "Precz z biurokracją!"

Paweł Tanajno Paweł Tanajno Fot. Kuba Atys/ Agencja Gazeta

Debata prezydencka. Tanajno prosi o zapas czasu - z puli dla Komorowskiego

Paweł Tanajno w pewnym momencie debaty nie zmieścił się w czasie. Gdy prowadzący przerwał jego wypowiedź, kandydat Demokracji Bezpośredniej zaczął apelować, że skoro nie ma w studio urzędującego prezydenta, to "jest kilka minut zapasu".

W debacie doszło do małego spięcia, ale pomysł Tanajny nie zyskał aprobaty pozostałych kandydatów.

Debata prezydencka TVP Debata prezydencka TVP SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Debata prezydencka. Duda mocno: Podam się do dymisji, jeśli nie...

Andrzej Duda zaczął od mocnego uderzenia: "Jeżeli zostanę wybrany, to w pierwszym roku [prezydentury] przygotuję i zgłoszę dwie ustawy: pierwszą obniżającą wiek emerytalny i drugą podwyższającą kwotę wolną od podatku. Jeżeli bym tego nie zrobił, podam się do dymisji" - zapowiedział.

Debata prezydencka w TVP Debata prezydencka w TVP SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Debata prezydencka. Palikot ostro: ręce opadają

- Ręce opadają, gdy słucha się tych absurdów. Janusz Korwin-Mikke proponuje by, królem Polski był prymas Polski - mówił Janusz Palikot, krytykując postulaty lidera partii KORWiN, a także Pawła Kukiza i Brauna. "Pan zwariował?" - próbował mu przerwać Korwin-Mikke.

Niezrażony Palikot kontynuował: - Paweł Kukiz proponuje jednomandatowe okręgi wyborcze - system wyborczy, który oddaje całą władzę w ręce PO i PiS. To ma być zmiana systemu? - pytał. - Pan Grzegorz Braun proponuje dodać krzyż do godła - wyliczał.

- Jeżeli to są zmiany, które mają spowodować, że nasze państwo będzie nowoczesne i przyjazne i że dogonimy wreszcie Zachód, to na pewno nie. Trzeba przede wszystkim rozwiązać konkordat, bo Kościół jest nieformalną, niedemokratyczną instytucją, która, jak widać po tej debacie, odgrywa ogromną rolę w zachowaniach politycznych bardzo wielu przywódców - mówił.

Komentarze (167)
Debata prezydencka. Oto 6 najciekawszych momentów [NASZYM ZDANIEM]
Zaloguj się
 • ncs299

  Oceniono 438 razy 370

  Czy wszystko na co stać "publiczną" telewizję przed wyborami prezydenckimi to te 80 minut?. Bo im szkoda czasu antenowego na jakieś głupie wybory skoro trzeba spełnić misję i pokazywać tańce z gwiazdami, tańce na lodzie itp. Rzeczywiście ta debata nie była być może porywająca ale czy normalny program tvp jest taki? Nie można k.wa poświecić jednej godziny przez tydzień przed wyborami by pokazać kandydatów, dać im trochę więcej czasu niż 5 minut ? Niezależnie od tego kim oni są - zebrali 100 tysięcy podpisów, jeśli wspomaganie publicznej debaty przed wyborami prezydenckimi nie jest misją to co nią jest?

 • jerzysm42

  Oceniono 244 razy 190

  Ciekawy program, ciekawa scenografia, ciekawy prowadzący.
  Dobrze, że pytań nie zadawał Tadeusz Sznuk, bo okazałoby się że każdy z uczestników teleturnieju, to głąb.

 • wbka2

  Oceniono 138 razy 114

  Usłyszałam, że pan Piechociński zatrudnił córkę w ministerstwie. Czy w Wyborczej są dziennikarze śledczy, jak przebiegała ta rekrutacja?

 • kalikura

  Oceniono 149 razy 105

  Widzialam tylko fragment i padlam po hasle Brauna. To bylo cos mniej wiecej tak - "kosciol, szkola, strzelnica". Tak... strzelnica :- )))

 • v.prl.pisiorow

  Oceniono 149 razy 85

  pomijam poglady, ale podczas tej debaty to PALIKOT wypadł najlepiej i najbardziej naturalnie

  Kukiz wygladał jak zagubione dziecko
  koorwin czytał z kartki....
  wielu ładnie recytowało - Braun ma miły głos ale te pierdoły, które wypowiada...

 • tylk0p0

  Oceniono 188 razy 82

  A Pan Prezydent nic ciekawego nie powiedział na debacie, że go nie cytujecie?

 • marudna.maruda

  Oceniono 136 razy 54

  Piękna Ogórek, jak zwykle przyodziana w barwy niewinności, jakby się na pierwszą randkę wybierała. Chyba jednak pomyliła stanowiska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX