Debata prezydencka. Oto 6 najciekawszych momentów [NASZYM ZDANIEM]

Wybory 2015. Debata prezydencka. Starcie dziesięciorga kandydatów w studiu TVP1 obfitowało w drobne gesty, polityczne tyrady, odważne, a wręcz ryzykowne deklaracje, a także spontaniczne zachowania. Oto sześć naszym zdaniem najciekawszych momentów debaty.
Debata prezydencka w TVP. Janusz Korwin-Mikke i Magdalena Ogórek Debata prezydencka w TVP. Janusz Korwin-Mikke i Magdalena Ogórek SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Debata prezydencka. Janusz Korwin-Mikke wręcza kwiaty Magdalenie Ogórek

Wybory 2015. Debata prezydencka. Starcie dziesięciorga kandydatów w studiu TVP1 obfitowało w drobne gesty, polityczne tyrady, odważne, a wręcz ryzykowne deklaracje, a także spontaniczne zachowania. Oto sześć naszym zdaniem najciekawszych momentów debaty.

Czytaj podsumowanie debaty >>>

Tuż przed debatą Janusz Korwin-Mikke ofiarował kontrkandydatce lewicy Magdalenie Ogórek bukiet kwiatów. Twitter wychwycił to natychmiast:

Janusz Korwin-Mikke i Magdalena Ogórekfot. Twitter

A oto Magdalena Ogórek z bukietem:

05.05.2015 Warszawa . Ul Woronicza . Telewizja Polska . Debata 10 kandydataow na urzad prezydenta RP. Magdalena Ogorek po  zakonczeniu debaty . Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: tvp debata prezydencka wybory prezydenckie kandydaciSŁAWOMIR KAMIŃSKI


Jak zapowiadała się debata?

Debata prezydencka w TVP. Pierwszy od lewej, a drugi w rzędzie - Paweł Kukiz. Debata prezydencka w TVP. Pierwszy od lewej, a drugi w rzędzie - Paweł Kukiz. Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Wyborcza.pl

Debata prezydencka. Krzesło od Kukiza dla nieobecnego prezydenta

Paweł Kukiz ostro krytykował brak udziału Bronisława Komorowskiego w debacie. Wcześniej apelował, by w studiu stanęło puste krzesło dla prezydenta. Gdy okazało się, że apel ten nie odniósł skutku, Kukiz rozłożył i postawił na podłodze krzesełko polowe:

Paweł Kukiz z krzesełkiem dla Bronisława Komorowskiegofot. TVP Info

Janusz Korwin Mikke Janusz Korwin Mikke Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl

Debata prezydencka. Korwin-Mikke: Ja mam jeszcze dwie sekundy!

Podczas  czwartej części debaty - o wizji państwa, gdy wszyscy kandydaci wykorzystali pozostały im czas, niespodziewanie jeszcze raz odezwał się Janusz Korwin-Mikke.

- Ja mam jeszcze dwie sekundy! - stwierdził. Zdziwiło to prowadzącego, który sądził, że Korwin-Mikke wykorzystał cały przysługujący mu czas. - Ale... - zaczął. Lider partii KORWiN przerwał mu i wykrzyknął z uśmiechem: "Precz z biurokracją!"

Paweł Tanajno Paweł Tanajno Fot. Kuba Atys/ Agencja Wyborcza.pl

Debata prezydencka. Tanajno prosi o zapas czasu - z puli dla Komorowskiego

Paweł Tanajno w pewnym momencie debaty nie zmieścił się w czasie. Gdy prowadzący przerwał jego wypowiedź, kandydat Demokracji Bezpośredniej zaczął apelować, że skoro nie ma w studio urzędującego prezydenta, to "jest kilka minut zapasu".

W debacie doszło do małego spięcia, ale pomysł Tanajny nie zyskał aprobaty pozostałych kandydatów.

Debata prezydencka TVP Debata prezydencka TVP SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Debata prezydencka. Duda mocno: Podam się do dymisji, jeśli nie...

Andrzej Duda zaczął od mocnego uderzenia: "Jeżeli zostanę wybrany, to w pierwszym roku [prezydentury] przygotuję i zgłoszę dwie ustawy: pierwszą obniżającą wiek emerytalny i drugą podwyższającą kwotę wolną od podatku. Jeżeli bym tego nie zrobił, podam się do dymisji" - zapowiedział.

Debata prezydencka w TVP Debata prezydencka w TVP SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Debata prezydencka. Palikot ostro: ręce opadają

- Ręce opadają, gdy słucha się tych absurdów. Janusz Korwin-Mikke proponuje by, królem Polski był prymas Polski - mówił Janusz Palikot, krytykując postulaty lidera partii KORWiN, a także Pawła Kukiza i Brauna. "Pan zwariował?" - próbował mu przerwać Korwin-Mikke.

Niezrażony Palikot kontynuował: - Paweł Kukiz proponuje jednomandatowe okręgi wyborcze - system wyborczy, który oddaje całą władzę w ręce PO i PiS. To ma być zmiana systemu? - pytał. - Pan Grzegorz Braun proponuje dodać krzyż do godła - wyliczał.

- Jeżeli to są zmiany, które mają spowodować, że nasze państwo będzie nowoczesne i przyjazne i że dogonimy wreszcie Zachód, to na pewno nie. Trzeba przede wszystkim rozwiązać konkordat, bo Kościół jest nieformalną, niedemokratyczną instytucją, która, jak widać po tej debacie, odgrywa ogromną rolę w zachowaniach politycznych bardzo wielu przywódców - mówił.