Związek Radziecki był jednym z głównych wygranych II wojny światowej, mimo że zginęło w niej ok. 20 milionów obywateli radzieckich. Fotografowie Reutersa sfotografowali radzieckich weteranów w przededniu obchodów 70. rocznicy zakończenia wojny. Zdjęcia 80-, 90-letnich dziś weteranów zestawili z ich wizerunkami z okresu wojny.
Na zdj. Kustawlet Tasybajew. Tasybajew - dziś 90-letni - służył w piechocie od września 1943 r. do października 1950. Pochodzącego z Kazachstany Tasybajewa koniec wojny zastał w odległym Port Arthur.
Pomysł sesji zrodził się w zeszłym roku. - Ja i moi koledzy fotografowie nie mogliśmy nie wziąć udziału w obchodach tej rocznicy - mówi Grigorij Dukor z agencji Reuters. Mimo że pomysł zrodził się zimą zeszłego roku, to jego realizacja była możliwa dopiero w kwietniu. - To była logistyczna żonglerka: wiosenne opady śniegu, znalezienie weteranów, namówienie ich na zdjęcia i czekanie na ich dobre samopoczucie - wspomina Dukor.
Na zdj. Nikołaj Mazanik. 92-latek pozuje w Mińsku na Placu Zwycięstwa. Udział w II wojnie światowej Mazanik rozpoczynał jako dowódca plutonu strzelców w piechocie sowieckiej armii. Służył od czerwca 1941 r. do maja 1945 r. Pochodzi z Białorusi. Koniec wojny zastał go pod Koenisbergiem.
Fotografowie chcieli pokazać weteranów z 15 republik, które w czasie II wojny światowej tworzyły Związek Radziecki. Ich celem było stworzenie panoramy zwyczajów, tradycji i narodowości, które tworzyły Związek Radziecki aż do jego rozpadu w 1991 r.
Na zdj. Karl Rammus. Rammus, dziś 92-latek, pochodzi z Estonii. Służył w oddziałach rekonesansu piechoty Armii Czerwonej od sierpnia 1942 r. do maja 1945 r. Koniec wojny zastał go na Łotwie.
Dzięki pomocy lokalnych związków weteranów udało się znaleźć kilkunastu byłych żołnierzy Armii Czerwonej, którzy chcieli wziąć udział w projekcie. Niestety, ze względu na podeszły wiek, nie wszyscy mogli w nim uczestniczyć.
Na zdj. Georgij Parul. Parul, dziś 89-letni, służył w piechocie od grudnia 1943 r. do maja 1945 r. Pochodzi z Mołdawii. W dniu zakończenia wojny służył w bułgarskim Burgas.
W projekcie brało udział 12 fotografów. Każdy został zaopatrzony w specjalną instrukcję, jak mają wyglądać zdjęcia i jakie informacje powinni zebrać od fotografowanych weteranów.
Na zdj. Walentyna Kucinich. 94-letnia dziś Walentyna była pielęgniarką w oddziale czołgistów od grudnia 1941 do kwietnia 1946 r. Koniec wojny zastał Ukrainkę w Niemczech.
Fotografowie byli pod ogromnym wrażeniem opowieści weteranów, mimo że nie wszyscy chcieli ze szczegółami opowiadać o wojnie i swoich dokonaniach.
Na zdj. Uzokboj Achrajew. 90-latek służył w artylerii od stycznia 1943 r. do maja 1950 r. Pochodzącego z Uzbekistanu żołnierza koniec wojny zastał w Berlinie.
Weterani byli bardzo skromni i nieśmiali w porównaniu do swoich zasług. Np. Borys Runow początkowo nie chciał pozować na Placu Czerwonym ze wszystkimi swoimi medalami. Mniejszym problemem było namówienie go na zdjęcia w jego domu. Runowa przekonała dopiero informacja, że będzie jedynym weteranem z Rosji.
Na zdj. Rozalia Abgarjan. 91-letnia dziś Rozalia jest Ormianką. Służyła od października 1941 r do grudnia 1945 r. w piechocie. Gdy kończyła się wojna, jej oddział stacjonował w Pradze.
Praca nad tym projektem była z jednej strony wielkim wyzwaniem i niesamowitym doświadczeniem, a z drugiej wspaniałym ćwiczeniem pracy zespołowej - przyznaje Dukor. - Jestem bardzo zadowolony z efektu współpracy 12 fotografów. Podoba mi się to, co zrobiliśmy: portret zwycięskich weteranów państwa, które już nie istnieje - mówi.
Na zdj. Julius Deksnis. Deksnis ma dziś 88 lat. Służył w piechocie od sierpnia 1944 r. do maja 1945 r. Pochodzącego z Litwy Deksnisa koniec wojny zastał na Łotwie.
Na zdj. Fricis Ceplis. 98-letni dziś Fricis Ceplis pochodzi z Łotwy. Służył od marca 1942 r do maja 1945 r. w piechocie. 9 maja 1945 roku stacjonował na Łotwie.
Na zdj. Abla Begalijew. Był kawalerzystą od lutego 1942 do kwietnia 1947 roku. Obecnie ma 91 lat. Pochodzący z Kirgistanu Begalijew walczył na terenie Ukrainy, a tuż przed końcem II wojny światowej przeniesiono go na granicę z Afganistanem.
Na zdj. Cholik Chodżajew. Chodżajew, dziś 91-letni, służy w piechocie radzieckiej od października 1942 r. do stycznia 1946 r. Chodżajew pochodzi z Tadżykistanu. Gdy ogłoszono koniec wojny, służył na Węgrzech.
Na zdj. Allachwerdi Alijew. Allachwerdi Alijew kończy w tym roku 102 lata. Był żołnierzem piechoty od jesieni 1941 do 1944 roku. Pochodzącego z Azerbejdżanu Alijewa koniec wojny zastał w szpitalu w Warszawie.
Na zdj. Giorgi Gozaliszwili. Pochodzący z Gruzji Gozaliszwili służył od kwietnia 1944 r do kwietnia 1946 r. w piechocie Armii Czerwonej. Pod koniec II wojny światowej stacjonował w Niemczech.