Lista najbogatszych Polaków. Zobacz, kto ma większy majątek: Kulczykowie czy Solorz?

Tygodnik "Wprost" opublikował listę najbogatszych Polaków. Na pierwszym miejscu są Dominika i Sebastian Kulczykowie. Ich majątek to 16,5 mld złotych. Córka i syn zmarłego przed rokiem biznesmena Jana Kulczyka zgodnie z wolą ojca wspólnie decydują o losach firmy Kulczyk Holding. Mają m.in. warte 1,5 mld złotych udziały w firmie chemicznej Ciech SA, drugiego w Europie producenta sody. Tylko w ubiegłym roku zysk Ciechu wyniósł blisko 350 mln złotych netto.
Dominika i Sebastian Kulczykowie Dominika i Sebastian Kulczykowie Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl, Piotr Skórnicki/Agencja Wyborcza.pl

Lista najbogatszych Polaków "Wprost" - spore zmiany w czołówce

Tygodnik "Wprost" opublikował listę najbogatszych Polaków. Na pierwszym miejscu są Dominika i Sebastian Kulczykowie - zajęli miejsce zmarłego przed rokiem ojca. Ich majątek to 16,5 mld złotych. Córka i syn zmarłego przed rokiem biznesmena Jana Kulczyka zgodnie z wolą ojca wspólnie decydują o losach Kulczyk Holding. Mają m.in. warte 1,5 mld złotych udziały w firmie chemicznej Ciech SA, drugiego w Europie producenta sody. Tylko w ubiegłym roku zysk Ciechu wyniósł blisko 350 mln złotych netto.

Zygmunt Solorz-Żak Zygmunt Solorz-Żak TOMASZ STACZAK/Agencja Wyborcza.pl

2. Zygmunt Solorz-Żak - 10,9 mld zł

Zygmunt Solorz-Żak to założyciel telewizji Polsat. W Cyfrowym Polsacie, wycenianym na ponad 14 mld złotych, ma prawie 64 proc. udziałów. Kontroluje operatora telefonii Plus, Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, jest też właścicielem Plus Banku.

Michal Sołowow Michal Sołowow MATEUSZ SKWARCZEK/Agencja Wyborcza.pl

3. Michał Sołowow - 6,5 mld zł

Michał Sołowow, biznesmen i kierowca rajdowy. Największy majątek ma zgromadzony w akcjach chemicznego Synthosu (m.in. produkcja kauczuku) i spółce Rovese zajmującej się produkcją ceramiki sanitarnej. Jest też akcjonariuszem firmy developerskiej i producenta desek podłogowych.

Dariusz Miłek Dariusz Miłek CEZARY ASZKIELOWICZ/Agencja Wyborcza.pl

4. Dariusz Miłek - 5 mld zł

Dariusz Miłek to założyciel i prezes firmy obuwniczej CCC. Ta firma jest wyceniana na prawie 6,8 mld złotych. Oprócz biznesu obuwniczego zainwestował w budowę galerii handlowych, m.in. w Lubinie, Kielcach, Inowrocławiu, Olsztynie, jest też sponsorem grupy kolarskiej.

Leszek Czarnecki Leszek Czarnecki KORNELIA GOWACKA-WOLF/Agencja Wyborcza.pl

5. Leszek Czarnecki - 3,2 mld zł

Leszek Czarnecki związany jest z branżą finansową. Jest właścicielem Getin Noble Banku. Ma udziały w Idea Banku, a także spółce zajmującej się doradztwem finansowym.

Antoni Ptak Antoni Ptak MAGORZATA KUJAWKA/Agencja Wyborcza.pl

6. Antoni Ptak - 3 mld zł

Antoni Ptak to właściciel największego w Europie centrum handlu detalicznego - Ptak Fashion City w Rzgowie pod Łodzią, o powierzchni 200 tysięcy metrów kwadratowych. Pracuje tam 2,5 tys. polskich producentów, zatrudniających  niemal 80 tys. osób. Przez to centrum przewija się rocznie 6 mln klientów  z całej Europy.

To zmiana w czołówce listy - w zeszłym roku Ptak był poza pierwszą dziesiątką.

Jerzy Starak ( na zdjęciu z żoną Anną) Jerzy Starak ( na zdjęciu z żoną Anną) WBF

7. Jerzy Starak - 2,7 mld zł

Jerzy Starak (na zdjęciu z żoną Anną) jest właścicielem Polpharmy - największej polskiej firmy farmaceutycznej, której roczne przychody wynoszą około 2 mld złotych. Jest też właścicielem Herbapolu Lublin. Jego żona ma udziały w spółce zarządzającej restauracją Belvedere w warszawskich Łazienkach.

Słynny przedsiębiorca w tym roku awansował - z 9. miejsca.

Tomasz Gudzowaty Tomasz Gudzowaty Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

8. Tomasz Gudzowaty - 2,3 mld zł

Tomasz Gudzowaty to znakomity fotograf, laureat wielu nagród międzynarodowych za zdjęcia. Po zmarłym ojcu, biznesmenie Aleksandrze Gudzowatym, odziedziczył jedną z największych fortun w Polsce. Ma udziały m.in. w firmie Akwawit Polmos, produkującej wódki, whisky, spirytus, a także w spółce zajmującej się wytwarzaniem składników paliw.

Roman Karkosik Roman Karkosik MIKOŁAJ KURAS/Agencja Wyborcza.pl

9. Roman Karkosik i jego żona Grażyna - 2,2 mld zł

Roman Karkosik i jego żona Grażyna to inwestorzy giełdowi. Kiedyś mieli spółkę produkującą płyn chłodniczy Borygo, dziś są właścicielami m.in. międzynarodowego koncernu działającego na czterech kontynentach, współpracującego z największymi światowymi producentami samochodów.

Zbigniew Niemczycki Zbigniew Niemczycki MARCIN ONUFRYJUK/Agencja Wyborcza.pl

10. Zbigniew Niemczycki - 1,8 mld zł

Zbigniew Niemczycki postawił pod Poznaniem nowoczesną fabrykę, gdzie produkuje kapsułki żelowe dla ponad 160 koncernów farmaceutycznych. Produkuje też dla przemysłu motoryzacyjnego. Prowadzi luksusowy hotel Bryza w Juracie.  W jego działce w Góraszce pod Warszawą powstanie gigantyczne centrum handlowe.

Grażyna Kulczyk Grażyna Kulczyk ŁUKASZ CYNALEWSKI/Agencja Wyborcza.pl

11. Grażyna Kulczyk - 1,7 mld zł

Grażyna Kulczyk jest przedsiębiorcą, kolekcjonerką dzieł sztuki, promotorką polskich artystów. W ubiegłym roku sprzedała poznański Stary Browar niemieckiemu funduszowi za blisko 300 mln euro. W Szwajcarii buduje swoje muzeum sztuki. Jej zbiory najważniejszych polskich artystów XX wieku warte są ponad 100 mln euro.

Jarosław Pawluk Jarosław Pawluk Materiały prasowe

12. Jarosław Pawluk - 1,6 mld zł

Jarosław Pawluk ma firmę, która zajmuje się produkcją elementów taboru kolejowego - podkładów, rozjazdów, zwrotnic dla odbiorców m.in. w USA, Kanadzie, Serbii. W skład jego spółki wchodzi osiem zakładów na terenie Europy.

Krzysztof Klicki Krzysztof Klicki PAWEŁ MAŁECKI/Agencja Wyborcza.pl

13. Krzysztof Klicki - 1,53 mld zł

Krzysztof Klicki to właściciel Kolportera - największego dystrybutora prasy i sieci sprzedaży. Firma zarządza ponad 1000 własnych salonów i saloników prasowych. Kolporter miał w ubiegłym roku ponad 2,3 mld złotych przychodów.

Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie Materiały prasowe

14. Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie - 1,5 mld zł

Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie to małżeństwo lekarzy, którzy odnieśli sukces na rynku farmaceutycznym dzięki opatentowanym produktom. Są twórcami grupy Adamed, która wytwarza ponad 250 produktów sprzedawanych do blisko 60 krajów.

Zbigniew Jakubas Zbigniew Jakubas Fot. Piotr Skórnicki/Agencja Wyborcza.pl

15. Zbigniew Jakubas - 1,5 mld zł

Zbigniew Jakubas jest jednym z najbardziej znanych inwestorów giełdowych. Jego najważniejsza obecnie inwestycja to Mennica Polska, uznawana za jedną z trzech najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie. Jakubas działa też na rynku złota i systemów kart miejskich, inwestuje na rynku deweloperskim