Jeszcze za życia naszych dzieci część Polski może zostać zalana morzem. Mapy pokazują, co zniknie

Ocieplający się klimat sprawia, że poziom wody w oceanach rośnie. Sprawdzamy, jak będzie wyglądała Polska i świat w 2100 roku. Zniknie wiele miast, a Europa będzie jednym z najbardziej zmienionych miejsc na świecie.
Zatopienie Żuław Wiślanych Zatopienie Żuław Wiślanych Fot. flood.firetree.net

Jeszcze za życia naszych dzieci część Polski może zostać zalana morzem. Mapy pokazują, co zniknie

Ocieplający się klimat sprawia, że poziom wody w oceanach rośnie. Sprawdzamy, jak będzie wyglądała Polska i świat w 2100 roku. Zniknie wiele miast, a Europa będzie jednym z najbardziej zmienionych miejsc na świecie.

Od kiedy prowadzimy pomiary, czyli od końca XIX wieku, nie było jeszcze tak ciepłego stycznia, lutego i marca, jak w 2016 roku. Najprawdopodobniej globalne ocieplenie przekroczyło kolejny próg i przyspieszyło. Co to może oznaczać dla nas? Więcej gwałtownych zjawisk pogodowych - burz, wichur, trąb powietrznych czy ulew. Przesuwanie się zasięgu chorób tropikalnych na północ. Pustynnienie terenów subtropikalnych i towarzyszące im migracje ludzi.

Ocieplenie klimatu to także podnoszenie się poziomu mórz. Powoduje je zarówno zwiększanie się objętości ogrzewającej się wody, jak i topnienie lodowców oraz lądolodów. Jeszcze niedawno szacunki naukowców mówiły, że do 2100 roku poziom mórz na świecie podniesie się o 20-60 cm. Jednak obserwacja zachodzących w klimacie zmian sprawiła, że obecnie mówi się o wzroście sięgającym nawet 2 metrów.

Co to oznacza w praktyce?

Dla Polski dwumetrowe podniesienie się poziomu Bałtyku to utrata obszaru leżącego między Gdańskiem, Tczewem, Malborkiem i Elblągiem czyli Żuław Wiślanych. To strata około 1700 km kwadratowych ziemi.

 

 

 

 

Zniknięcie Dębek, Karwi, Łeby i zalanie Jeziora Żarnowieckiego.

Zatopienie części Kołobrzegu i jego okolic Zatopienie części Kołobrzegu i jego okolic Fot. flood.firetree.net

Zatopienie części Kołobrzegu i jego okolic

Jeśli poziom wody w Bałtyku podniesie się tylko o dwa metry, to zalana zostanie część Kołobrzegu i jego okolic

Dębki, Karwia i Łeba znikną pod wodą Dębki, Karwia i Łeba znikną pod wodą Fot. flood.firetree.net

Zniknięcie Dębek, Karwi, Łeby i zalanie Jeziora Żarnowieckiego

Gdy Bałtyk podniesie się o dwa metry, pod wodą znajdą się popularne nadmorskie miejscowości: Dębki, Karwia, Łeba. Zalane zostanie także Jezioro Żarnowieckie

Zalanie dużych obszarów Szczecina i wdarcie się wody daleko w koryto Odry Zalanie dużych obszarów Szczecina i wdarcie się wody daleko w koryto Odry Fot. flood.firetree.net

Zalanie dużych obszarów Szczecina

Woda zaleje duże obszary Szczecina i wedrze się daleko w koryto Odry.

Nowy Jork częściowo zatopiony Nowy Jork częściowo zatopiony Fot. flood.firetree.net

Wybrzeża USA pod wodą

W USA pod wodą znajdą się m.in. duże części Nowego Jorku (górna mapa).

Zatopione zostaną obszary wokół San Francisco i Sacramento

Zalane zachodnie wybrzeże USAFot. flood.firetree.net

Woda częściowo zaleje Florydę

Częściowo zalana FlorydaFot. flood.firetree.net

Holandia pod wodą Holandia pod wodą Fot. flood.firetree.net

Zatopiona Europa

Jednym z obszarów, które najszybciej i najpoważniej ucierpią jest Holandia, która w dużej części zniknie zalana przez morze (górna mapa)

Woda zabierze też część wybrzeża północno-zachodnich Niemiec.

 

Zalane wybrzeże NiemiecFot. flood.firetree.net

 

Całkowicie zniknie Wenecja i duża część północnego wybrzeża Adriatyku

 

Miejsce po WenecjiFot. flood.firetree.net

Tak wyglądałaby Polska, gdyby poziom morza podniósł się o 60 metrów Tak wyglądałaby Polska, gdyby poziom morza podniósł się o 60 metrów Fot. flood.firetree.net

Polska pod 60 metrami wody

Wszystkie opisane zmiany dotyczą podniesienia się poziomu wody o zaledwie dwa metry. Trudno jednak przewidzieć, jak faktycznie zmieni się poziom oceanów za 80 lat. Ostatnie tendencje w zmianie klimatu mogą wskazywać, że przewidywane dwa metry są mocno niedoszacowane.

Przy wzroście średniej temperatury na Ziemi o 1 stopień Celsjusza poziom oceanów wzrośnie o kilka metrów. Przy dwóch stopniach będzie to kilkanaście metrów. Przy trzech stopniach - 25 metrów, a dalszy wzrost średniej temperatury może doprowadzić do podniesienia się wód nawet o 70 metrów. Oczywiście nie jest to perspektywa kilkudziesięciu, a raczej kilku tysięcy lat, jednak zapoczątkowany teraz trend może się utrzymywać.

Mapa pokazuje, jak wyglądałaby Polska, gdyby poziom morza podniósł się o 60 metrów.