"Nie zaszczepiłem się, bo uważam, że nie", "miękiszon" i "chamska hołota". Te głośne słowa padły w 2020 roku

Rok 2020 na całym świecie zdominowała pandemia koronawirusa, a w Polsce dodatkowo jesień upłynęła pod znakiem protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Oba te wydarzenia dały politykom wiele okazji do popisów oratorskich i okazji, żeby się skompromitować. Oto wybór najgłośniejszych wypowiedzi mijającego roku.
Cytaty 2020 Cytaty 2020 Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Epidemii nie ma, proszę iść na wybory

To prawdopodobnie jedna z najczęściej wypominanych premierowi wypowiedzi. Na początku lipca, gdy zdecydowano już, że wybory nie będą korespondencyjne, działacze PiS robili wszystko, by zachęcić swój elektorat do pójścia do urn. W tym przypadku były to jednak słowa niebezpieczne, bo wielu - zgodnie z radą premiera - faktycznie przestało się bać epidemii. A ta dopiero miała zebrać swoje żniwo. 

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl

Grzeczna krytyka Morawieckiego

Wypowiedź z poprzedniego slajdu skomentował niedługo później prof. Włodzimierz Gut, wirusolog i doradca Głównego Inspektora Sanitarnego. Pytany o to, czy wypowiedź premiera była błędem, odparł: - Na pewno nie był to sukces intelektualny.

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Andrzej Duda nie szczepi się, bo nie

Kolejne kampanijne 'przeżyjmy to jeszcze raz', tym razem o puszczaniu oczka do antyszczepionkowców. Choć dziś Andrzej Duda namawia, by szczepić się na koronawirusa, gdy tylko preparaty trafią do Polski, w czasie kampanii kreował się na szczepionko-sceptyka.

Andrzej Duda świadomie wywołał temat szczepionek, ale potknął się przy tym. Chodzi o pojedyncze słowa, więc przytoczmy cytaty. W czasie "debaty" TVP w Końskich, pytany o szczepionkę na koronawirusa, odpowiedział:

Jeżeli chodzi o szczepionkę. Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorosły chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić. (...) Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. (...) Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jest jego osobista decyzja.

"Wszystko było przemyślane, ale Duda zapomniał dodać 'dla dorosłych'". Kulisy awantury o szczepionkę >>>

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Okrzyki Kaczyńskiego o "chamskiej hołocie"

Na początku czerwca Sejm pochylał się nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra zdrowia. Podczas posiedzenia wybuchła awantura. Borys Budka zwrócił się do ministrów, aby "zachowywali się odpowiednio". - To jest hucpa i skandal to wotum nieufności - stwierdził z kolei Piotr Gliński. Jednak największe oburzenie wywołały słowa Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że "takiej hołoty chamskiej to jeszcze nikt nie widział w tym Sejmie!".

Niektórzy nie słyszeli "chamskiej hołoty" w wydaniu Kaczyńskiego. Jest stenogram z obrad >>>

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Grażyna Marks / Agencja Wyborcza.pl

Rozmagnesowany kompas moralny Tadeusza Rydzyka

Na początku grudnia Toruniu odbyły się obchody 29. rocznicy powstania Radia Maryja. W uroczystości brali udział politycy związani z obozem Zjednoczonej Prawicy, m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W pewnym momencie o. Tadeusz Rydzyk podjął temat pedofilii i wypowiedział słowa, który wywołały burzę.

To, że ksiądz zgrzeszył... No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże. (...) Nawet jeżeli jakiś katolik wygaduje czy nawet ksiądz, jak wychodzi taki guru i opowiada i sądzi innych. Zadzwońcie do niego, porozmawiajcie z nim i z jego przełożonym porozmawiajcie i niech się uciszy

- powiedział Rydzyk. Natomiast byłego biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, oskarżanego o tuszowanie pedofilii, nazwał "współczesnym męczennikiem". 

Rydzyk pytał: "A kto nie ma pokus?". Teraz tłumaczy, że słowa wyrwano z kontekstu, ale to nieprawda >>>

 
 

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Kancelaria Prezydenta

Najdziwniejszy rap tego lata

"Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły" to refren utworu, który Andrzej Duda "zarapował" w ramach akcji #Hot16Challenge2. W sieci natychmiast zaczęto spekulować, co prezydent miał na myśli. 

- Miałem na myśli cały bohaterski personel medyczny, który niesie pomoc, nie oglądając się na nic i nikogo, o imię nie pyta. Bohaterowie dzisiejszych czasów - wyjaśniał Duda.

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Susan Walsh / AP Photo

Teraz mówi Kamala Harris

W połowie stycznia Kamala Harris zostanie pierwszą kobietą, pierwszą czarnoskórą i pierwszą osobą pochodzenia azjatyckiego na stanowisku wiceprezydentki USA. 

W kluczowym momencie kampanii prezydenckiej Harris starła się ze swoim konkurentem - odchodzącym wiceprezydentem Mikiem Pencem. Pence kilkakrotnie próbował wejść w słowo swojej przeciwniczce, a ta za każdym razem spokojnie powtarzała: - Panie wiceprezydencie, teraz ja mówię. 

Hasło "I'm speaking" trafiło w Stanach na koszulki, kubki i wszelkie inne gadżety. "Mam nadzieję, że każda mała dziewczynka to słyszała", "Dziewczyny, które to oglądacie: macie prawo powiedzieć 'teraz ja mówię', gdy ktoś wam przerywa. 'Teraz ja mówię' to pełne zdanie. Używajcie go, gdy mówią wam, że macie być cicho. Nie przestawajcie mówić", "Kiedy Kamala powiedziała 'Teraz ja mówię' - czułam to, ty to czułaś, twoja matka i babka to czuła, wszystkie kobiety na świecie. Bo wiemy, co to znaczy, gdy się mówi ponad nami, gdy się nam przerywa, gdy się nam nie wierzy. Nie bójcie się mówić 'teraz ja mówię'" - to tylko kilka z tysięcy komentarzy po debacie. 

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Łubudubu, niech żyje nam szef naszego ministerstwa

W czasie pierwszej fali epidemii koronawirusa ministerstwem zdrowia kierował Łukasz Szumowski. O zmęczeniu malującym się na jego twarzy pisano wiele, aż w końcu o jego stan zapytano premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas sesji pytań i odpowiedzi w mediach społecznościowych padło pytanie o to, ile godzin na dobę sypia Szumowski.

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Idiotyzmy o jakichś prawach człowieka

Słynna wypowiedź Przemysława Czarnka, wówczas sztabowca Andrzeja Dudy, padła na antenie TVP Info. - Skończmy dyskusję o tych obrzydlistwach LGBT, homoseksualizmie, biseksualizmie, paradach równości. Brońmy rodziny, bo brak obrony rodziny prowadzi do tego, co państwo widzicie - mówił dalej poseł.

Słowa padły niedługo po tym, jak inny poseł Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek powiedział w TVN24, że "LGBT to nie są ludzie". Prowadząca program Katarzyna Kolenda-Zaleska zdecydowała wówczas o zakończeniu rozmowy z nim.

Taką samą retoryką posługiwał się w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda. - Próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia - mówił podczas jednego ze spotkań z wyborcami.

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Maciek Jazwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Rzecznik policji o zatrzymaniu fotoreporterki

Podczas protestu przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej policja zatrzymała fotoreporterkę agencji RATS Agatę Grzybowską. Nie pomogła legitymacja prasowa na jej szyi, sprzęt fotograficzny i wezwania dziesiątek ludzi. Jak przekonywał później rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka "w momencie zatrzymania policjanci nie wiedzieli, że jest to fotoreporterka". Jednocześnie Ciarka stwierdził, że "legitymacja prasowa czy jakikolwiek inny dokument nie zwalnia z odpowiedzialności za podejrzenie popełnienia przestępstwa". 

Fotoreporterka po zatrzymaniu: Zostałam zaatakowana przez policjanta. 'Próbowano mi wmówić, że to ja byłam agresywna' >>>

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Potężny wicemarszałek Czarzasty

Jeden z głośniejszych protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji odbył się w połowie listopada. To wtedy właśnie w tłumie demonstrujących pojawili się policjanci w cywilu z pałkami teleskopowymi (i jak się później okazało - bronią palną). Wtedy też gazem potraktowana została w trakcie interwencji posłanka Lewicy Magdalena Biejat i doszło do - jak wynika z wyjaśnień policji - bezpardonowego ataku wicemarszałka Włodzimierza Czarzastego na jednego z funkcjonariuszy.


Czarzasty po udziale w proteście chciał wrócić do budynku Sejmu. Wicemarszałek nie miał przy sobie legitymacji poselskiej, ale jego tożsamość zaświadczyła posłanka Anna Maria Żukowska. Mimo tego policja blokowała politykowi wejście do Sejmu. Posłowie Lewicy informują, że wobec wicemarszałka użyto siły. Policja twierdzi jednak, że doszło do starcia, po którym funkcjonariusz trafił do szpitala z poważnym urazem nogi (którą miał uderzyć o hak radiowozu).


- Ludziom trudno sobie wyobrazić, że 60-letni człowiek, z ciężką wadą serca, otoczony sześcioma panami w wieku 20-30 lat, świetnie wysportowanymi, nagle się obrócił i powiew wiatru spowodował, że jednego z panów zabolało, zbił udo o hak samochodu - mówił sam Czarzasty. Ironizował nawet, że być może jest mieszanką Chucka Norrisa, Batmana czy Robocopa. Leszek Miller zażartował z kolei, że miał szczęście przetrwać wiele starć z kolegą z partii.

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Zbigniew Ziobro o tym, że nie można być "miękiszonem"

Kwestia niedoszłego weta Polski i Węgier do budżetu Unii Europejskiej to już sama końcówka roku. W Zjednoczonej Prawicy głosy w tej sprawie były mocno podzielone - PiS i Porozumienia, gdy okazało się, że kraje członkowskie się nie ugną, chciały dążyć do kompromisu. Z kolei Solidarna Polska domagała się, by premier szedł na zderzenie czołowe z UE i ukuła hasło "weto albo śmierć". Hasło szybko się zdezaktualizowało, bo kompromis został osiągnięty, a partia Ziobry nie chciała jednak wyjść z koalicji rządzącej.

Gdzieś w trakcie tego zamieszania pojawiło się słowo "miękiszon", którego Ziobro użył na konferencji prasowej.


Polacy w większości są dużo bardziej roztropni i odważni niż lewicowo-liberalne elity, które forsują Polakom, że użycie weta jest czymś złym. Polacy nie dadzą sobie wmówić, że czarne jest białe. W negocjacjach nie można być miękiszonem, trzeba być twardym

- powiedział minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro tłumaczy, kim jest "miękiszon". "Poddaje się wtedy, kiedy można walczyć" >>>

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Prawo i Sprawiedliwość

Jarosław Kaczyński wzywa do obrony kościołów

27 października Jarosław Kaczyński wygłosił pseudo-orędzie, w którym mówił o protestach ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego. Prezes PiS mówił, że protestujący dopuszczają się przestępstwa. Jak powiedział, 'dokonywane są ataki na kościoły'. - To w historii Polski wydarzenie całkowicie nowe. Wydarzenie fatalne, bo Kościół może być różnie oceniany, można być wierzącym lub nie, ale z całą pewnością ten depozyt moralny, który jest dzierżony przez Kościół, to jedyny system moralny, który w Polsce jest powszechnie znany. Jego odrzucenie to nihilizm, ten nihilizm widzimy w tych demonstracjach i atakach na Kościół, ale także w sposobie wyrażania, ekspresji tych, którzy demonstrują, niebywałej wręcz wulgarności - powiedział.

- W tych demonstracjach często na wezwanie dorosłych uczestniczą dzieci, szkodliwość tego aspektu jest szczególny. Trzeba się temu przeciwstawić, to obowiązek państwa, ale także nasz, obywateli. Musimy bronić polskich kościołów za wszelką cenę - powiedział. - Wzywam wszystkich członków Prawa i Sprawiedliwości i wszystkich, którzy nas wspierają do tego, by wzięli udział w obronie Kościoła, w obronie tego, co dziś jest atakowane - stwierdził. 

Według Kaczyńskiego 'w atakach widać elementy przygotowania, być może wyszkolenia'. - Ten atak ma zniszczyć Polskę, ma doprowadzić do triumfu sił, których władza zakończy historię narodu polskiego, jak dotąd go postrzegaliśmy, tego narodu, który jest naszym narodem, który mamy w naszych umysłach i sercach - powiedział prezes PiS.

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Pandemia, która miała być szansą dla Polaków

- Paradoksalnie epidemia koronawirusa może być szansą dla polskich przedsiębiorców - stwierdziła minister Jadwiga Emilewicz pod koniec lutego. Podkreśliła, że firmy z Polski mogą być konkurencyjne dla tych z Chin, gdzie po raz pierwszy pojawił się koronawirus z Wuhan.

Dziś widzimy, jak bardzo się myliła.

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Evan Vucci / AP Photo

Błyskotliwe pomysły Trumpa na walkę z koronawirusem

W połowie grudnia, gdy rozpoczęto dystrybucję szczepionek w Stanach Zjednoczonych, w kraju odnotowano już łącznie ponad 16 mln przypadków zakażeń koronawirusem, a około 300 tys. Amerykanów zmarło.

Niewątpliwie nie bez znaczenia pozostaje to, jak z epidemią radziły sobie władze federalne. A radziły sobie fatalnie. Donald Trump miał początkowo zignorować ostrzeżenia doradców, a później przekonywał, że USA są świetnie przygotowane na - jak mówił - "chińskiego wirusa". W kolejnych miesiącach zaczął dawać dobre rady, dotyczące m.in. zastrzyków ze środków dezynfekujących czy wybielacza, nie chciał nosić maseczki i wyśmiewał za to Joe Bidena, a na koniec on sam, część jego rodziny i wielu współpracowników zachorowało na koronawirusa.

Trump sugerował leczenie koronawirusa zastrzykiem z wybielacza. Teraz mówi, że to "sarkazm" >>>

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Stanisław Dziwisz o niczym nie wiedział

Tak zaczął się skandal wokół Stanisława Dziwisza. Jeszcze przed emisją dokumentu "Don Stanislao", który postawił kardynałowi oskarżenie dotyczące tuszowania skandali pedofilskich, Dziwisz udzielił wywiadu Piotrowi Kraśce w TVN24.

Przekonywał w nim, że nie słyszał o liczbie ofiar Marciala Maciela Degollado, którego sprawę przez dekady tuszowano. Twierdził również, że nie wiedział o zawieszeniu dochodzenia ws. księdza, którego ofiarami padły dziesiątki dzieci, w tym jego własne. 

Dziwisz pytany o największy skandal pedofilski w historii Kościoła. 60 ofiar Degollado? "Pierwszy raz słyszę" >>>

Cytaty 2020 Cytaty 2020 Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl

Jesień na protestach

Tego cytatu tłumaczyć nie trzeba. Obok łatwego do rozszyfrowania "**** ***", hasło najczęściej wykrzykiwane na protestach po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

Więcej o: