"Trzeba powtórzyć bo przegramy", "Gdzie my k**** żyjemy?". Te głośne słowa padły w 2019 roku

Od ostatnich słów Pawła Adamowicza przed śmiercią, przez lekceważącą wypowiedź arcybiskupa o filmie z ofiarami księży-pedofili, przez błaganie posłanki, by powtórzono głosowanie tak, by PiS nie przegrało. Oto jedne z najgłośniejszych cytatów odchodzącego roku.
Cytaty roku Cytaty roku Agencja Gazeta

Ostatnie słowa Pawła Adamowicza

Słowa piękne, choć tragiczne, bo ostatnie. Tak o ukochanym Gdańsku mówił podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent miasta Paweł Adamowicz. Zaledwie kilka chwil później na scenę wdarł się nożownik, który zadał Adamowiczowi trzy ciosy w serce i brzuch. 

Mimo wysiłków lekarzy, obrażenia okazały się zbyt rozległe. Paweł Adamowicz zmarł następnego dnia po ataku. 

Cytaty roku Cytaty roku Agencja Gazeta

Sławoj Leszek Głódź o filmie "Tylko nie mów nikomu"

Po premierze 'Tylko nie mów nikomu' braci Tomasza i Marka Sekielskich wielu hierarchów posypywało głowy popiołem. Wcześniej wszyscy solidarnie odmawiali udziału w filmie, ale gdy ten ujrzał już światło dzienne i ukazał wstrząsające świadectwa ofiar księży-pedofili, pojawiły się głosy - jak choćby prymasa Polski - przepraszające ofiary za krzywdy, których zaznali ze strony ludzi Kościoła.

Do tych osób nie należał abp Sławoj Leszek Głódź, który na pytanie o opinię o filmie odparł, że 'nie ogląda byle czego'. Po tych słowach arcybiskup wygłosił homilię, w której mówił o atakach na chrześcijaństwo, zbliżających się wyborach oraz 'amoralnych i nihilistycznych' projektach, którym trzeba zapobiec.

Cytaty roku Cytaty roku Agencja Gazeta

Grzegorz Schetyna o związkach partnerskich

Do dziś trudno stwierdzić, co kierowało przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, gdy z dnia na dzień zmienił zdanie ws. związków partnerskich i to zmienił radykalnie. 

Jeszcze w sobotę w Polskim Radio mówił, że związków partnerskich w programie Koalicji Obywatelskiej 'absolutnie nie będzie'. By następnego dnia na konwencji obwieścić, że 'trzeba je wprowadzić'. Niezbadane są wyroki Grzegorza Schetyny. 

Cytaty roku Cytaty roku Agencja Gazeta

IPN przerabia motto "Medialonów"

To cytat z kwietnia, ale wcale nie pierwszego. Jeden z posłów PiS przekonywał, że do 'Medalionów' Zofii Nałkowskiej powinno się dodawać komentarz historyczny, bo pojawia się w nich określenie 'polskie obozy śmierci' (autorka wyjaśnia, że chodzi o położenie geograficzne). Instytut Pamięci Narodowej przeszedł natomiast od słów do czynów i zwyczajnie zmienił motto otwierające 'Medaliony'. 

Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los / People (Germans) doomed people to this faith - Zofia Nałkowska.

Słowa 'Niemcy' i 'Germans' zapisano na czerwono, żeby nikt nie miał wątpliwości, kto był oprawcą. Oczywiście nie trudno się domyślić, że u Nałkowskiej te słowa nie padły. Nie mogły paść, bo też po części o tym traktuje opowiadanie 'Dorośli i dzieci w Oświęcimiu'. Nałkowska szkicowała jak konstruowano obozy - miały być miejscem eksterminacji, ale też przynosić zyski, przez pracę więźniów i zagrabiony im majątek. 'Tak zamyślona i zrealizowana impreza była dziełem ludzi. Oni byli jej wykonawcami i jej przedmiotem. Ludzie ludziom zgotowali ten los' - pisała. Czytaj więcej >>>

Cytaty roku Cytaty roku Agencja Gazeta

Stanisław Karczewski o "kryształowym" Banasiu

To wypowiedź, której ówczesny marszałek senatu Stanisław Karczewski będzie żałował jeszcze długo. Tuż po wybuchu afery Banasia, Karczewski był bardzo stanowczy w obronie szefa NIK - twierdził, że to czyjaś 'zemsta', a sam Banaś jest człowiekiem 'kryształowym'. 

Zaledwie miesiąc później polityk przyznał, że już by tych twierdzeń nie powtórzył. 

Cytaty roku Cytaty roku Agencja Gazeta

Joanna Borowiak apeluje do marszałkini Sejmu

Posłanka PiS Joanna Borowiak w ten sposób apelowała do marszałkini Elżbiety Witek po 'niefortunnym' głosowaniu na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Zamieszanie było niemałe, bo wielu posłów nie potrafiło zagłosować na kilku kandydatów jednocześnie - zatwierdzić głos należało na końcu, a nie po każdej z wybieranych osób.  

W poprzednich latach zdarzały się już powtórzone głosowania na komisjach, w mniejszym gronie bowiem łatwiej o przegraną, ale głosowanie ws. KRS było bodaj pierwszą tak ewidentną sytuacją na sali plenarnej. 

Odtworzyliśmy minuta po minucie, co działo się w Sejmie tej nocy >>>

Cytaty roku Cytaty roku Agencja Gazeta

Olga Tokarczuk dedykując Nobla Polakom

Zaledwie trzy dni przed wyborami parlamentarnymi poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla, wśród których znalazła się Polka - Olga Tokarczuk. Pisarka tego samego dnia na konferencji prasowej zadedykowała nagrodę Polakom:

Dla mnie jako Polki ta nagroda pokazuje, że wbrew wszystkim problemom, jakie mamy z demokracją w naszym kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu i mamy bardzo silną literaturę, silną kulturę. Dedykuję tę nagrodę Polakom. Jesteśmy kilka dni przed bardzo ważnymi wyborami. Te wybory mogą zmienić przyszłość tego kraju. Chciałabym powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy dobrze, za demokracją.

Niemal dwa miesiące później, tuż przed ceremonią wręczenia Nobla, pisarka przyznała, że jej apel 'mógł wpłynąć troszeczkę na wynik wyborów'.  - Przede wszystkim myślę, że w Polsce ta nagroda literacka Nobla przyniosła wiele dobrej energii, potrzebnej, bo w Polsce jesteśmy bardzo podzieleni jako naród i obecnie bardzo wiele się dzieje w kwestiach politycznych i takich niezdrowych, ciemnych emocji, które powodują, że mamy obniżone poczucie wartości, jako wspólnota. Myślę, że ta nagroda rzeczywiście przyniosła trochę nadziei - oceniła.

Cytaty roku Cytaty roku Agencja Gazeta

Jarosław Kaczyński na konwencji PiS

Od tych słów rozpoczęła się nagonka PiS na osoby LGBT+. Od pierwszego do ostatniego spotkania przed wyborami parlamentarnymi Jarosław Kaczyński powtarzał, że PiS rodziny broni, a jacyś niezidentyfikowani 'ideolodzy' chcą ją niszczyć. 

Można przypuszczać, że kampania ta miała wpływ na wzrost przemocy wobec osób LGBT+, łącznie z udaremnioną próbą zamachu terrorystycznego na Marszu Równości w Lublinie. 

Cytaty roku Cytaty roku Agencja Gazeta

Jarosław Kaczyński o śmierci Jana Szyszki

Jan Szyszko zmarł na początku października. Był to najgorętszy okres kampanii wyborczej, zaledwie kilka dni przed wyborami, więc jeszcze tego samego dnia odbywała się jedna z mini-konwencji PiS. Otworzył ją Jarosław Kaczyński, który zaczął od przekazania informacji o śmierci byłego ministra.

Odszedł przedwcześnie, nagle. Odszedł w szczególnych okolicznościach. Majestat śmierci nie pozwala mi dzisiaj o tym mówić, ale trzeba będzie o tym powiedzieć, bo to nie był przypadek, że akurat dzisiaj, że akurat teraz

- zapowiedział po chwili. Jak dotąd jednak prezes PiS nie zabrał już głosu w sprawie 'nieprzypadkowej' śmierci. 

Cytaty roku Cytaty roku Agencja Gazeta

Tomasz Sekielski o "incydencie" z hostią

Incydent z Bełchatowa rozgrzał opinię publiczną na początku listopada. 13-letni chłopak podczas mszy przyjął komunię, a następnie wyjął i schował ją do kieszeni. Dziecko tłumaczyło się bólem zęba, ale duchowni wezwali policję, przekonując, że doszło do profanacji. 

6 miesięcy od premiery Tylko Nie Mów Nikomu.. NIKT, dosłownie NIKT z Kościoła nie zgłosił chęci kontaktu, pomocy, zadośćuczynienia ŻADNEJ Z OFIAR, które opowiedziały w filmie swoją historię. Nie znalazł się nawet jeden duchowny... A teraz ścigają dziecko wypluwające opłatek... Polski Kościół AD 2019... Gdzie my k.... żyjemy?

- oburzał się Tomasz Sekielski, współtwórca filmu 'Tylko nie mów nikomu'. 

Cytaty roku Cytaty roku Agencja Gazeta

Jarosław Kaczyński o Julii Przyłębskiej

Ten wywiad ukazał się niecałe dwa tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i można się domyślać, jakie miał wywołać reakcje. Jarosław Kaczyński w wydaniu prywatnym opowiadał o tym, że lubi jeść schabowego z kapustą, relacjach z kotami i spotkaniach towarzyskich. W tej ostatniej części Kaczyński opowiedział m.in. o Julii Przyłębskiej, z którą spotkania - z racji wykonywanej przez nią funkcję - wielu oceniło jako nieetyczne. 

Kulisy rozmowy zdradził jednej z jej prowadzących - Michał Olszański, i choć twierdził, że 'nie ma się czego wstydzić', to przyznał, że 'nie był entuzjastą tego pomysłu'. Niedługo później dziennikarz został odsunięty od prowadzenia programu

Cytaty roku Cytaty roku Agencja Gazeta

Bp Wiesław Mering o sukcesach Jarosława Kaczyńskiego

O tym, że wielu kościelnych hierarchów wspiera PiS nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Biskup włocławski Wiesław Mering powiedział jednak wprost to, co wielu mniej lub bardziej dyskretnie sugeruje.