Marszałek Karczewski mieszka w rządowej willi. W tym samym kompleksie urzędował m.in. Tusk

Marszałek Stanisław Karczewski mieszka w rządowej willi. Willa położona jest w Kompleksie Rezydencyjnym "Parkowa", tuż obok Łazienek Królewskich. To miejsce od lat zajmują najważniejsze osoby w państwie.
Willa przy Parkowej Willa przy Parkowej Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Kompleks willowy przy Parkowej

Przed laty w tym kompleksie urzędowali dygnitarze PRL, później w klasycznych wnętrzach żyli premierzy m.in.: Jarosław Kaczyński, Kazimierz Marcinkiewicz, Donald Tusk. 

Zdjęcia archiwalne z 2007 roku. 

Willa przy Parkowej Willa przy Parkowej Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Donald Tusk w willi przy Parkowej

Donald Tusk z żoną Małgorzatą wprowadzili się do willi przy Parkowej w 2007 roku. 

Willa przy Parkowej Willa przy Parkowej Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Willa ze schronem

Jak opisywała "Rzeczpospolita", willa premiera na parterze ma m.in. hol, salon, jadalnię i kuchnię, zaś na piętrze znajdują się gabinet, pokój dzienny, dwie sypialnie i garderoba. W piwnicy premierowskiej willi urządzono schron ze stanowiskiem dowodzenia. 

Willa przy Parkowej Willa przy Parkowej Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Odgrzybianie przy Parkowej

W 2014 roku miejsce Tuska przy Parkowej zajęła Ewa Kopacz. Wcześniej willa premiera przeszła remont. Jak informowano, usunięty został z niej grzyb, wymieniono część mebli. 

Przy okazji "Fakt" próbował załatwić jej m.in. wymianę deski sedesowej. Chodzi o prowokację dziennikarzy, którzy zadzwonili do biura politycznego Kopacz i próbowali złożyć zamówienie na ekspres do kawy, deskę sedesową i nowy materac. 

Willa przy Parkowej Willa przy Parkowej Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Remont za milion złotych

O kolejnym remoncie przy Parkowej media donosiły w 2017 roku. Tym razem za ok. milion złotych remontowany miał być inny budynek - "przeznaczony na uroczyste obiady i narady w gronie najbliższych współpracowników" - pisała Wirtualna Polska. Odświeżenia potrzebowały łazienki, taras, schody, kominek i rządowa linia telefoniczna. Ponoć willa nie była remontowana od oddania do użytku w 1953 r.

Willa na Parkowej Willa na Parkowej Fot. Robert Kowalewski / AG

Willa dla marszałka Karczewskiego

Obecnie jedną z willi przy Parkowej zajmuje marszałek senatu Stanisław Karczewski. "Newsweek" opisał, że Karczewski "kocha luksus i blichtr". Polityk tłumaczy się, że musiał przenieść się do Warszawy i stworzyć tu dom, a w willi jest taniej. Senat poinformował, że opłata za korzystanie z obiektu to 5 601,85 zł netto miesięcznie, a "środki na wynajem służbowego mieszkania trafiają z budżetu Kancelarii Senatu do budżetu KPRM (pozostają w kasie państwowej)".

"Życie rodzinne w hotelu sejmowym jest niemożliwe" - skwitował dla "Newsweeka" marszałek. 

Więcej o: