Marszałek Karczewski mieszka w rządowej willi. W tym samym kompleksie urzędował m.in. Tusk

Marszałek Stanisław Karczewski mieszka w rządowej willi. Willa położona jest w Kompleksie Rezydencyjnym "Parkowa", tuż obok Łazienek Królewskich. To miejsce od lat zajmują najważniejsze osoby w państwie.
Willa przy Parkowej Willa przy Parkowej Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Kompleks willowy przy Parkowej

Przed laty w tym kompleksie urzędowali dygnitarze PRL, później w klasycznych wnętrzach żyli premierzy m.in.: Jarosław Kaczyński, Kazimierz Marcinkiewicz, Donald Tusk. 

Zdjęcia archiwalne z 2007 roku. 

Willa przy Parkowej Willa przy Parkowej Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Donald Tusk w willi przy Parkowej

Donald Tusk z żoną Małgorzatą wprowadzili się do willi przy Parkowej w 2007 roku. 

Willa przy Parkowej Willa przy Parkowej Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Willa ze schronem

Jak opisywała "Rzeczpospolita", willa premiera na parterze ma m.in. hol, salon, jadalnię i kuchnię, zaś na piętrze znajdują się gabinet, pokój dzienny, dwie sypialnie i garderoba. W piwnicy premierowskiej willi urządzono schron ze stanowiskiem dowodzenia. 

Willa przy Parkowej Willa przy Parkowej Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Odgrzybianie przy Parkowej

W 2014 roku miejsce Tuska przy Parkowej zajęła Ewa Kopacz. Wcześniej willa premiera przeszła remont. Jak informowano, usunięty został z niej grzyb, wymieniono część mebli. 

Przy okazji "Fakt" próbował załatwić jej m.in. wymianę deski sedesowej. Chodzi o prowokację dziennikarzy, którzy zadzwonili do biura politycznego Kopacz i próbowali złożyć zamówienie na ekspres do kawy, deskę sedesową i nowy materac. 

Willa przy Parkowej Willa przy Parkowej Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Remont za milion złotych

O kolejnym remoncie przy Parkowej media donosiły w 2017 roku. Tym razem za ok. milion złotych remontowany miał być inny budynek - "przeznaczony na uroczyste obiady i narady w gronie najbliższych współpracowników" - pisała Wirtualna Polska. Odświeżenia potrzebowały łazienki, taras, schody, kominek i rządowa linia telefoniczna. Ponoć willa nie była remontowana od oddania do użytku w 1953 r.

Willa na Parkowej Willa na Parkowej Fot. Robert Kowalewski / AG

Willa dla marszałka Karczewskiego

Obecnie jedną z willi przy Parkowej zajmuje marszałek senatu Stanisław Karczewski. "Newsweek" opisał, że Karczewski "kocha luksus i blichtr". Polityk tłumaczy się, że musiał przenieść się do Warszawy i stworzyć tu dom, a w willi jest taniej. Senat poinformował, że opłata za korzystanie z obiektu to 5 601,85 zł netto miesięcznie, a "środki na wynajem służbowego mieszkania trafiają z budżetu Kancelarii Senatu do budżetu KPRM (pozostają w kasie państwowej)".

"Życie rodzinne w hotelu sejmowym jest niemożliwe" - skwitował dla "Newsweeka" marszałek. 

Więcej o:
Komentarze (157)
Marszałek Karczewski mieszka w rządowej willi. W tym samym kompleksie urzędował Tusk
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 67 razy 53

  Na początek sprostowanie:
  W willi przy Parkowej NIE mieszkali dygnitarze PRL, bo wówczas służyła ona za hotel dla przybywających do Polski Głów Państwa. Jedynym był Gierek, który mieszkał w służbowej willi w Klarysewie, willi, przekazanej później Kancelarii Prezydenta RP. Natomiast Gomułka miał dom przy A. Na skarpie, Cyrankiewicz mieszkanie przy Al. Róż, a Jaroszewicz, skromny dom przy ul. Zorzy, w którym zresztą został zamordowany w 1992 roku.

  Natomiast modę na "urzędowanie" w kompleksie rządowym, uroczyście zainaugurowała Hanna Suchocka, a później już "poszło", tak jak i cała reszta rarytasów, o których ministrowie Gierka czy Gomułki mogli jedynie pomarzyć, a które obecni "wybrańcy narodu" czerpią już NIE TYLKO chochlą, ale wręcz wiadrami...

  Jednym z bardziej spektakularnych, była wprowadzka Jarosława Kaczyńskiego wraz z mamusią, POMIMO, że Kaczyński dysponował własna willą, którą jak wiadomo, rodzina otrzymała od komunistów w ramach represji za przynależność ojca do AK. Ale we własnej willi TRZEBA opłacać obsługę, w odróżnieniu od tej, gdzie cały personel jest "na etatach" :-))

 • krynolinka

  Oceniono 59 razy 39

  Kurza morda. I to wszystko za piątkę miesięcznie? Życie rodzinne pana Karczewskiego zasługuje na wszystko co najlepsze. Sto tysięcy mieszkań już wybudowaliście towarzyszu marszałku?!

 • feurig59

  Oceniono 43 razy 33

  urodzeni i wychowani w komunie, którzy własną pracą nie doszli przez 30 lat do niczego, więc teraz nareszcie u władzy wyniesieni falą strachu ich bohaterskich wyborców bojących się gejów, imigrantów, kobiet, "obcych", sorosa, ateistów, ekologów i wegetarian - używają sobie ile wlezie.:-)

 • karollorak

  Oceniono 36 razy 24

  Jedna idea to przeliczjac na złote ile?
  Przecież marszałek Karczewski pracuje dla idei!
  W hotelu sejmowym nie da się mieszkać?!
  No dla bezdomnych przeznaczyć ten hotel.
  Poseł Stopa nie miał oporo sprowadzać tam....

 • tegepe

  Oceniono 33 razy 21

  Gdzie tu w Polsce obowiązujący w demokracjach trójpodział władzy? Marszałek władzy ustawodawczej korzysta z infrastruktury władzy wykonawczej a ministrowie są jednocześnie posłami.

 • azalka12

  Oceniono 30 razy 20

  Mentalność komunistycznej hordy chcącej się 'nobilitować' we własnych oczach

 • lubiedobrze

  Oceniono 28 razy 18

  Rozumiem, że za PRL mieszkania rządzących musiały być blisko ambasady ZSRR. Przez 30 lat można było wierzyć, że teraz to nie ważne.
  Ale dzięki "profesjonalizmowi" "dobrej zmiany" i remontowi z 1mln za ich czasów jestem pewien, że obiekt zamieszkują pluskwy.
  Gdyby taki Stasiu miał pociąg do nieletnich Ukrainek jak Marek i sprowadzał je na stancję to byłoby jakieś narzędzie nacisku. Swoja drogą taśma Kuchcińskiego pewnie jest po przeciwnej stronie ulicy.

 • jerz1444

  Oceniono 17 razy 17

  Tusk będąc premierem mieszkał w budynku rządowym. Dla Karczewskiego senat wynajmuje mieszkanie okłamując ile jest warte. Wyliczanki podobne jak z samolotami. Sama amortyzacja samolotu kosztuje 80 tys. zł dziennie. Przygotowanie do lotu w statusie HEAD drugie 80 tys. zł. Całkowity koszt godzinnego lotu to wg MON 9,5 tys. zł, a według KPRM 28 tys. Oczywiście obie te kwoty obejmują amortyzację i przygotowanie do lotu.

 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 16

  Skromność pana marszałka przejdzie do historii światowego parlamentaryzmu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX