Od dzisiaj kluczowe resorty mają nowych szefów. Oto nowa ekipa rządząca

Zmiany kadrowe w rządzie są znaczne, choć rekonstrukcja obyła się bez zaskoczeń. Elżbieta Witek od dzisiaj rządzi MSWiA, Marian Banaś jest nowym ministrem finansów, z kolei Jacek Sasin awansował na wicepremiera. W nowej ekipie są też mniej znane nazwiska.
Marian Banaś Marian Banaś fot. Roman Rogalski / Agencja Gazeta

Marian Banaś za Teresę Czerwińską

Nowym ministrem finansów został Marian Banaś, dotychczasowy szef Krajowej Izby Skarbowej. Obecna nominacja nie jest pierwszym zetknięciem z tym resortem. Banaś był wiceministrem finansów w 2016 r. Na początku lat 90. Banaś był doradcą Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego, wielokrotnie udowodnił swoją lojalność. Potem 13 lat pracował w Najwyższej Izby Kontroli. Banaś jest mocno zakorzeniony w PiS, niewykluczone, że w resorcie będzie prowadził rządy twardej ręki. W swoim środowisku dorobił się nawet przydomku "Pancerny Marian".

Elżbieta Witek nowym szefem MSWiA. Rekonstrukcja rządu po wyborach do PE Elżbieta Witek nowym szefem MSWiA. Rekonstrukcja rządu po wyborach do PE Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

MSWiA dla Elżbiety Witek

Do gry wraca Elżbieta Witek, która po Joachimie Brudzińskim weźmie "siłowy resort". W latach 2015 - 2017 pracowała także jako szef gabinetu politycznego premiera w rządach Beaty Szydło. Wcześniej pracowała jako nauczycielka i dyrektorka szkół w Jaworze. W 1980 roku przystąpiła do "Solidarności", a po delegalizacji związku wspierała związek także w podziemiu. W stanie wojennym za działalność opozycyjną została aresztowana na trzy miesiące, a następnie zwolniona z pracy. Była też członkiem Komitetu Politycznego PiS, w 2015 roku pełniła nawet funkcję rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości.

Witek jest drugą kobietą, która została szefową MSWiA.

Bożena Borys-Szopa nowym ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. Rekonstrukcja rządu po wyborach do PE Bożena Borys-Szopa nowym ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. Rekonstrukcja rządu po wyborach do PE Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Bożena Borys-Szopa na miejsce Elżbiety Rafalskiej

Elżbieta Rafalska dość nieoczekiwanie dostała mandat do europarlamentu. Teraz szefowaniem w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zajmie się Bożena Borys-Szopa. Nowa minister przez dwa lata pełniła funkcję Głównego Inspektora Pracy. Potem została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP za czasów Lecha Kaczyńskiego. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku wybrana została do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. 

Rekonstrukcja rządu. Dariusz Piontkowski nowym ministrem edukacji. Anna Zalewska jedzie do Brukseli Rekonstrukcja rządu. Dariusz Piontkowski nowym ministrem edukacji. Anna Zalewska jedzie do Brukseli Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

MEN dla Dariusza Piontkowskiego

Annę Zalewską zastąpi Dariusz Piontkowski. Z wykształcenia historyk, pracował m.in. jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku . W 2011 r. został posłem, należał Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia. Do Sejmu dostał się również na kolejną kadencję, podczas której był wiceszefem komisji edukacji. Piontkowski zasłynął z homofobicznych wypowiedzi. Mówiąc o Deklaracji LGBT podpisanej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, powiedział, że seksualizacja dzieci ma prowadzić do oddawania dzieci pedofilom, a adopcja dzieci przez pary homoseksualne może prowadzić do wychowywania ich "do niestandardowych zachowań seksualnych". 

Michał Woś Michał Woś Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Michał Woś zamiast Beaty Kempy?

Ministrem bez resortu został 28-letni Michał Woś. Jest prawdopodobne, że przejmie kompetencje Beaty Kempy, która przed wyborami do PE była w rządzie pełnomocniczką ds. pomocy humanitarnej. O takiej zamianie mówiło się nieoficjalnie jeszcze przed rekonstrukcją. Woś w 2015 roku został doradcą Zbigniewa Ziobry, a w 2016 roku został szefem Gabinetu Politycznego. Był także członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W czerwcu 2017 został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pracował m.in. przy tworzeniu tzw. rejestru pedofilów.

Michał Dworczyk Michał Dworczyk Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Michał Dworczyk awansował na ministra

Michał Dworczyk, dotychczas szef kancelarii premiera w randze sekretarza stanu w KPRM, został we wtorek ministrem. Dworczyk jest zaufanym współpracownikiem Mateusza Morawieckiego. Wraz z awansem na konstytucyjnego ministra nie zmienił się, przynajmniej na razie, zakres jego obowiązków. Dworczyk karierę w polityce rozpoczął w 2005 r. W latach 2008-2010 był doradcą Lecha Kaczyńskiego ds. polityki wschodniej i polonijnej. Jako radny miejski w Warszawie oraz Sejmiku Mazowieckiego otarł się o samorząd. Od 2015 r. jest posłem, powołano go na stanowiska wiceministra obrony narodowej, gdy resortem rządził Antonii Macierewicz. 

Rekonstrukcja rządu. Jacek Sasin, który został nowym wicepremierem odczytuje rotę przysięgi. Rekonstrukcja rządu. Jacek Sasin, który został nowym wicepremierem odczytuje rotę przysięgi. SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Jacek Sasin wicepremierem

Również Jacek Sasin dzisiaj awansował. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów został mianowany na wicepremiera. Zastąpił w rządzie więc Beatę Szydło, która zdobyła mandat do europarlamentu. Sasin urodził się w Warszawie, tu też ukończył studia Wydziale Historycznym UW. W lutym 2007 r. polityk został wojewodą mazowieckim, powołał go na to stanowisko Jarosław Kaczyński. Natomiast w grudniu tego samego roku zaczął doradzać Lechowi Kaczyńskiemu. W 2009 r. kierował jego kancelarią. W 2011 r. został posłem, cztery lata później z sukcesem zawalczył o reelekcję. W 2014 r. starł się z Hanną Gronkiewicz-Waltz w wyborach samorządowych. Uzyskał 41 proc. i przegrał.