Wałęsa, Kwaśniewski, Kaczyński, Komorowski, Duda i Jaruzelski. Zobacz ich "chmury skojarzeń"

W sondażu zapytaliśmy Polaków o ich spontaniczne skojarzenia z prezydentami - od gen. Wojciecha Jaruzelskiego po Andrzeja Dudę. Oto "chmury", które pokazują, jak są oni pamiętani. W poniedziałek i wtorek będziemy publikować kolejne wyniki badań postrzegania prezydentów i premierów III Rzeczpospolitej.
'Chmura skojarzeń' z Lechem Wałęsą w sondażu Kantar dla Gazeta.pl 'Chmura skojarzeń' z Lechem Wałęsą w sondażu Kantar dla Gazeta.pl Kantar / Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Skojarzenia z Lechem Wałęsą w sondażu Kantar dla Gazeta.pl

Ze skojarzeń Polaków z Lechem Wałęsą bije dwubiegunowość. Z jednej strony ludzie mają Lecha Wałęsę za legendę, a z drugiej za prostaka. Przede wszystkim kojarzą go z "Solidarnością", a z drugiej strony z "Bolkiem". Jest zatem, według Polaków, legendą ze skazą.

'Chmura skojarzeń' z Bronisławem Komorowskim w sondażu Kantar dla Gazeta.pl 'Chmura skojarzeń' z Bronisławem Komorowskim w sondażu Kantar dla Gazeta.pl Kantar / Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Skojarzenia z Bronisławem Komorowskim w sondażu Kantar dla Gazeta.pl

Bronisław Komorowski to - w oczach badanych - nijaki prezydent, który zapracował na to skojarzenie swoim spokojem i wąsami. Badani silnie kojarzą go z Platformą Obywatelską. Doceniają za to jego rozsądek.

'Chmura skojarzeń' z Andrzejem Dudą w sondażu Kantar dla Gazeta.pl 'Chmura skojarzeń' z Andrzejem Dudą w sondażu Kantar dla Gazeta.pl Kantar / Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Skojarzenia z Andrzejem Dudą w sondażu Kantar dla Gazeta.pl

Andrzej Duda to - w skojarzeniach Polaków - prezydent z PiS i tej partii uległy. Kojarzony jest też z konkretem, jakim jest 500+. Badani zwracają też uwagę na jego - jak na głowę państwa - młody wiek.

'Chmura skojarzeń' z Aleksandrem Kwaśniewskim w sondażu Kantar dla Gazeta.pl 'Chmura skojarzeń' z Aleksandrem Kwaśniewskim w sondażu Kantar dla Gazeta.pl Kantar / Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Skojarzenia z Aleksandrem Kwaśniewskim w sondażu Kantar dla Gazeta.pl

Aleksander Kwaśniewski budzi w badanych skojarzenia z inteligencją i prezencją. Pojawia się nawet Pierwsza Dama - Jolanta Kwaśniewska. Niemniej, w społecznej świadomości utrwalił się też obraz byłego prezydenta, jako osoby mającej kłopot z alkoholem i komunistyczną przeszłością.

'Chmura skojarzeń' z Lechem Kaczyńskim w sondażu Kantar dla Gazeta.pl 'Chmura skojarzeń' z Lechem Kaczyńskim w sondażu Kantar dla Gazeta.pl Kantar / Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Skojarzenia z Lechem Kaczyńskim w sondażu Kantar dla Gazeta.pl

Lech Kaczyński to w skojarzeniach badanych prezydent, który zginął w Smoleńsku. Często mówią oni o nim jako patriocie - uczciwym i mądrym. Pojawiają się też, ale rzadko, bardzo negatywne skojarzenia, jak arogancja i konfliktowość.

'Chmura skojarzeń' z gen. Wojciechem Jaruzelskim w sondażu Kantar dla Gazeta.pl 'Chmura skojarzeń' z gen. Wojciechem Jaruzelskim w sondażu Kantar dla Gazeta.pl Kantar / Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Skojarzenia z gen. Wojciechem Jaruzelskim w sondażu Kantar dla Gazeta.pl

Gen. Wojciech Jaruzelski to przede wszystkim komunista i autor stanu wojennego. Ludzie nie kojarzą go już nawet z prezydenturą PRL czy III RP, bo były to tylko epizody na zakończenie jego komunistycznej kariery. W ocenach Jaruzelskiego też bije zderzenie dwóch haseł: patriota i - większą czcionką - zdrajca.

***
Badanie Kantar, CAWI na 698-osobowej próbie ogólnopolskiej, przeprowadzone w dniach 16-22 maja 2019 

Więcej o:
Komentarze (133)
Wałęsa, Kwaśniewski, Kaczyński, Komorowski, Duda i Jaruzelski. Zobacz ich "chmury skojarzeń"
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 45 razy 33

  Du*a to mi się tylko z Jasiem Fasolą kojarzy - choć Jaś miał jednak więcej godności i trochę inteligentniejszy wyraz twarzy.

 • amoramo

  Oceniono 40 razy 30

  Kaczyński- spieprzaj dziadu, alkohol, małpa w czerwonym, Smileńsk
  Komorowski- poowanie, spokój, naiwnośc
  Kwaśniewski- alkohol, popularność, prezencja
  Jaruzelski- komunista, odpowiedzialność,
  Wałęsa- Solidarność, prostota, chłopski spryt
  Duda- długopis, Adrian, łamanie konstytucji, marionetka

 • pawelekok

  Oceniono 32 razy 22

  Kiedy w 1989 roku zmieniał się ustrój byłem zdecydowanym antykomuchem, co oczywiste i mówiłem, że prędzej mi ręka uschnie niż zagłosuję na postkomucha. Słowa dotrzymałem.

  Ale z prawdziwą przykrością muszę przyznać, że to Aleksander Kwaśniewski okazał się najlepszym polskim prezydentem, włączając w to wszystkich, i przedwojennych, i tych na wygnaniu za komuny (chociaż oni byli tacy śmieszni symboliczni bez żadnego realnego wpływu na Polskę), bo przecież Bieruta i innych nie sposób za takich uznać, i tych od 1989 roku z Kaczorowskim, Jaruzelskim i Wałęsą włącznie. Tak, dodając Kaczyńskiego, Komorowskiego i Dudę Kwaśniewski był z nich wszystkich najlepszy. A Duda najgorszy. Polska nie ma szczęścia do prezydentów.

 • antropoid

  Oceniono 35 razy 21

  WSZYSCY mieli, lub mają udział w tym, że mamy chory wyznaniowy kraj, w którym policja wpada o świcie do domu kobiety za to, że ubrała Maryję w tęczową szatę, a gwałciciele dzieci i ich protektorzy siedzą sobie nie nieniepokojeni w biskupich pałacach...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 26 razy 16

  Kaczyński patriota... Taa... Chyba rosyjski, tak samo jak jego brat... Przecież oni z jednego ojca.

 • kawa_poranna

  Oceniono 16 razy 14

  Duda uczciwy?
  Przysięgał stać na straży Konstytucji - ją łamie - nieuczciwość
  Kombinował z dietami poselskimi - Nowy Tomyśl, Złodziejstwo, nieuczciwość
  Organizował wycieczkę do Smoleńska - dziś udaje, że to nie on - nieuczciwość
  Zamieszany w nieuczciwe Przedsiębiorstwo Ułaskawione Lecha Kaczyńskiego co to z zięciem nieuczciwie w terminie Express załatwiali ułaskawienia - nieuczciwość
  Kto może powiedzieć o Dudzie, że jest uczciwy, kto?

 • brytnej

  Oceniono 19 razy 13

  Pozostawmy różne drobnostki, powstałe przez ciągły przekaz medialny, ale skojarzenie Jaruzelskiego z "gburem" świadczy o nieumiejętności kojarzenia. Takie określenie natomiast bardziej pasuje do każdego z kolejnych prezydentów, do jednych trochę bardziej a do innych dużo bardziej.

 • bydlejaki

  Oceniono 24 razy 12

  Kartofel który nosił teczkę za Wałęsą? Gdzie tu porównanie? Świat zna tylko dwóch wielkich Polaków: Wałęsę jako bohatera obalającego komunizm i Jana Pawła II. Reszta w świecie NIE ISTNIEJE. Może jest jakaś świadomość kretyna jako ofiary własnego brata i swojej głupoty zmuszającego pilota do lądowania we mgle ale nawet nazwiska nie powtórzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX